Spis treści
Instax Mini, Square czy Wide? Sprawdziłem czym różnią się od siebie te aparaty do fotografii natychmiastowej. Jeżeli chcesz wkroczyć w świat fotografii natychmiastowej, a nie wiesz jaki aparat wybrać, przeczytaj ten tekst.
W czasach, kiedy niepodzielnie królowała fotografia analogowa, aparaty do fotografii natychmiastowej powodowały efekt WOW. Zdjęcie pojawiało się papierze po kilkudziesięciu sekundach od naciśnięcia spustu migawki przez fotografa. Na zdjęcia zrobione zwykłym aparatem trzeba było poczekać nawet kilka dni (fotolaby, które znacznie przyspieszyły ten proces, pojawiły się w Polsce na początku lat 90-tych).
Posiadacz Polaroida mógł swoje dzieło zobaczyć niemal od razu. Zdjęcie powstawało w jednym egzemplarzu. Nie było wtedy jednak serwisów społecznościowych, a fotografie zazwyczaj trafiały do albumów.
Krótko mówiąc – przez wiele lat słowo Polaroid było synonimem fotografii natychmiastowej.
Na początku XXI wieku, popularność fotografii natychmiastowej zmniejszyła się, z uwagi głównie na ekspansję aparatów cyfrowych. Spowodowało to, że na początku 2008 r. Polaroid wstrzymał produkcję aparatów i filmów do fotografii natychmiastowej.
Instax
Polaroid nie był jednak jedyną firmą produkującą aparaty i filmy do fotografii natychmiastowej. Drugą, a obecnie najbardziej rozpoznawalną na rynku, jest japoński Fujifilm, produkujący aparaty z serii Instax.
Fujifilm, oprócz znany jest też z produkcji filmów fotograficznych (m.in. z serii Velvia czy Superia), aparatów fotograficznych FinePix, Fujifilm X czy minilabów fotograficznych.
Seria aparatów Instax obejmuje następujące modele:
- Mini,
- Square,
- Wide.
Co warto o nich wiedzieć? Sprawdziłem to.
Mini 9
Instax Mini 9 to najprostszy aparat z serii. Producent określa go, jako najlepszego przyjaciela dziecka. Aparat dostępny jest w siedmiu kolorach (Clear Purple, Clear Yellow, Cobalt Blue, Flamingo Pink, Ice Blue, Lime Green i Smoky White).
Ustawianie ostrości od 60 cm do nieskończoności.
Aparat zasilany jest dwoma bateriami AA (tj. paluszkami). Jeden komplet baterii wystarcza na 100 zdjęć.
Wymiary Instax Mini 9 to 116 mm x 118,3 mm x 68,2 mm. Waga aparatu (bez baterii, paska i filmu) wynosi 307 g.
Ogniskowa obiektywu wynosi 60 mm, a jego jasność – 1:12,7. Czas naświetlania wynosi 1/60 sekundy.
Mini 11
Instax Mini 11 jest pierwszym aparatem z funkcją „automatycznej ekspozycji”: po naciśnięciu spustu migawki aparat automatycznie wykrywa poziom światła w otoczeniu i pod jego kątem optymalizuje czas otwarcia migawki i moc błysku. Automatyczna ekspozycja dba o to, żeby nie zaginął żaden element tła.
Kolejną nowością w aparacie jest tryb selfie. Aktywuje się go wysuwając – po włączeniu aparatu – przednią krawędź obiektywu.
Mini 11 jest dostępny w pięciu kolorach (Blush Pink, Charcoal Gray, Ice White, Lilac Purple i Sky Blue).
Dodawane są do niego dwa wymienne akcesoria do przycisku spustu migawki, zmieniające jego wygląd, tak by lepiej odpowiadał preferencjom użytkownika.
Czas naświetlania wynosi od ½ do 1/250 sekundy.
Ustawianie ostrości – od 30 cm do nieskończoności (dla odległości od 30 do 50 cm przeznaczone są dla trybu selfie).
Aparat zasilany jest dwoma bateriami AA. Jeden komplet baterii wystarcza na 100 zdjęć.
Wymiary Instaxa Mini 11 to 107,6 mm x 121,2 mm x 67,3 mm. Waga aparatu (bez baterii, paska i filmu) wynosi 293 g.
Mini 70
Aparat Instax Mini 70 oferuje tryb selfie, tryb jasnej tonacji (pozwala zwiększyć miękkość zdjęć), tryb makro, tryb krajobrazu. Aparat także automatycznie dostosowuje czas naświetlania do jasności otoczenia.
Instax Mini 70 wyposażony jest także w:
- samowyzwalacz – po 10 sekundach (w zależności od wybranej opcji) aparat wykona jedno lub dwa zdjęcia,
- gniazdo statywu.
Obiektyw Instaxa Mini 70 można ustawić w jednym z trzech zakresów:
- od 30 do 60 cm (tryb makro),
- od 60 cm do 3 m (tryb normalny)
- i od 3 m do nieskończoności (tryb krajobrazu).
Czas naświetlania wynosi od ½ do 1/400 sekundy.
Aparat wyposażony jest w wyświetlacz LCD, na którym wyświetlają się: liczba pozostałych do zrobienia zdjęć, tryb fotografowania (selfie, makro, krajobraz, błysk wypełniający, jasna tonacja i auto), tryb samowyzwalacza (1 zdjęcie/2 zdjęcia w serii).
Aparat jest zasilany dwiema bateriami litowymi CR2/DL CR2. Ich wydajność (w przypadku korzystania z nowych baterii) wynosi około 30 filmów.
Wymiary Instaxa Mini 70 (bez elementów wystających) wynoszą 99,2 mm x 113,7 mm x 53,2 mm. Waga aparatu (bez baterii, paska i filmu) wynosi 281 g.
Mini 90
Instax Mini 90 to aparat utrzymany w stylu retro, dostępny w dwóch kolorach – czarnym i brązowym.
Wyposażony jest w tryb podwójnej ekspozycji i tryb B (Bulb) – po jego włączeniu migawka będzie otwarta tak długo, jak wciśnięty będzie spust migawki. Oprócz trybów podwójnej ekspozycji i Bulb, aparat wyposażony jest w tryby makro, przyjęcie (zdjęcia w nim wykonane będą jasno oświetlone) i dzieci.
Aparat wyposażony jest też w samowyzwalacz i gniazdo statywu.
Czas naświetlana wynosi od 1,8 do 1/400 sek. Maksymalny czas otwarcia migawki w trybie B wynosi 10 sekund.
Obiektyw aparatu ustawiany jest w tych samych zakresach, jak w przypadku Instaxa Mini 70.
W aparacie znajdują się dwa wyświetlacze LCD:
- pierwszy, pokazujący liczbę zdjęć pozostałych do zrobienia,
- drugi, pokazujący stan naładowania akumulatora, włączony tryb fotograficzny (makro, kontrola jasności ekspozycji, samowyzwalacz, impreza, dzieci, krajobraz, podwójna ekspozycja, czas B) oraz informację o włączeniu lampy błyskowej.
Do zasilania aparatu służy akumulator litowo-jonowy, którego wydajność wynosi 10 filmów.
Wymiary Instaxa Mini 90 to 113,4 mm x 91,9 mm x 57,2 mm. Aparat (bez baterii, paska i filmu) waży 296 g.
Mini LiPlay
Instax Mini LiPlay (czyli Live life & Play) to najmniejszy aparat z serii Mini i jednocześnie jedyny aparat hybrydowy w tej serii.
Czym Instax Mini LiPlay różni się od pozostałych Instaxów Mini?
Jest wyposażony w:
- 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli,
- matrycę o wielkości 1/5 cala i rozdzielczości 2 560 x 1 920 pikseli.
Zdjęcia robione aparatem mogą być zapisywane w pamięci wewnętrznej (mieści około 45 zdjęć) lub na karcie pamięci micro SD/micro SDHC (na karcie o pojemności 1 GB mieści się około 850 zdjęć).
Aparat może także służyć jako drukarka, za pomocą której można drukować zdjęcia ze smartfona. Dzięki aplikacji Instax LiPlay można też sterować aparatem za pomocą smartfona (aparat łączy się że smartfonem przez Bluetooth).
Każde zdjęcie zrobione Instaxem Mini LiPlay możesz wzbogacić o krótki klip dźwiękowy. Wystarczy, że włączysz tryb „Nagraj i ukryj w QR” i do zdjęcia będzie dołączony dźwięk, który jest drukowany na fotografii jako kod QR, który można odczytać smartfonem.
LiPlay jest dostępny w trzech kolorach: Elegant Black, Blush Gold i Stone White.
Czas naświetlania wynosi od ¼ do 1/8 000 sekundy (jest przełączany automatycznie). Czułość matrycy – od 100 do 1 600 ISO.
Ogniskowa obiektywu to 28 mm, a ostrość ustalana jest w zakresie od 10 cm do nieskończoności.
Tryby fotografowania: standardowy, tryb dźwięku i funkcja drukarki.
Efekty zdjęciowe – 6 filtrów i 10 zaprogramowanych ramek (więcej dostępnych jest przez aplikację).
Instax Mini LiPlay zasilany jest z wbudowanego akumulatora litowo-jonowego, którego wydajność to około 100 zdjęć (przy w pełni naładowanym akumulatorze). Czas ładowania akumulatora wynosi od 2 do 3 godzin.
Wymiary aparatu wynoszą: 82,5 mm x 122,9 mm x 36,7 mm (bez elementów wystających), a jego waga to około 255 g.
Instax Mini – podsumowanie
Seria Instax Mini obejmuje 5 aparatów. Od prostych – np. Mini 9, adresowanych do dzieci, do bardziej rozbudowanych – np. Mini 90 czy Mini LiPlay – wyposażonych w gniazdo statywu, zapisujących zdjęcia na karcie pamięci czy umożliwiających drukowanie fotografii ze smartfona.
Wszystkie aparaty Instax Mini robią zdjęcia na filmie o formacie 86 x 54 mm (rozmiar zdjęcia to 62 x 46 mm). Czas wywoływania zdjęcia – w zależności od temperatury otoczenia – wynosi ok. 90 sekund.
Ogniskowa stosowanych w nich obiektywów (za wyjątkiem Instaxa Mini LiPlay) wynosi 60 mm, a jasność – 1:12,7.
Instax Square
„Rodzina” Instax Square składa się z dwóch aparatów: SQ6 i SQ20. Ich podstawową cechą jest format zdjęć – 62 x 62 mm (od czego pochodzi ich nazwa). Tak jak w przypadku aparatów z serii Mini, czas wywołania zdjęcia (w zależności od temperatury otoczenia) wynosi około 90 sekund.
Square SQ6
Pierwszym aparatem z „rodziny” Square jest Instax Square SQ6 (dostępny w pięciu kolorach: Aqua Blue, Blush Gold, Graphite Grey, Pearl White i Ruby Red).
Przy pomocy Instaxa Square SQ6 możesz zrobić nie tylko selfie (korzystając ze specjalnego lusterka umieszczonego z przodu aparatu), ale też skorzystać z trybów fotograficznych takich jak: automatyczna ekspozycja, makro, krajobraz, podwójna ekspozycja, jaśniej, ciemniej, bez lampy.
Aparat posiada gniazdo statywu. Dzięki temu możesz łatwiej korzystać z samowyzwalacza, opóźniającego wyzwolenie migawki o około 10 sekund.
Instax Square SQ6, podobnie jak pozostałe aparaty, ma wbudowaną lampę błyskową. Do SQ6 dołączone są trzy kolorowe filtry (pomarańczowy, zielony i fioletowy), które możesz nakładać na lampę błyskową i dzięki temu osiągać różne efekty.
Obiektyw Instaxa Square SQ6 (jego ogniskowa to 66,75 mm, a jasność – 1:12,6) można ustawić w jednym z trzech zakresów:
- od 30 do 50 cm (tryb makro),
- od 50 cm do 2 m (tryb normalny)
- i od 2 m do nieskończoności (tryb krajobrazu).
Czas naświetlania wynosi od 1,6 do 1/400 sekundy.
Aparat jest zasilany dwiema bateriami litowymi CR2/DL CR2. Ich wydajność (w przypadku korzystania z nowych baterii) wynosi około 30 filmów.
Wymiary Instaxa Square SQ6 (bez elementów wystających) wynoszą 118,7 mm x 128,1 mm x 58,1 mm. Aparat (bez baterii, paska i filmu) waży 393 g.
Square SQ20
Drugim członkiem „kwadratowej rodziny” jest Instax Square SQ20.
Od modelu SQ6 różni się przede wszystkim tym, że wyposażony jest w ekran LCD o przekątnej 2,7 cala i że zrobione nim zdjęcia możesz zapisywać na karcie pamięci micro SD/micro SDHC (na karcie o pojemności 1 GB zmieścisz ok. 1 000 zdjęć) lub w pamięci wbudowanej (mieści ok. 50 zdjęć).
Co wyróżnia jeszcze Instaxa Square SX20?
Aparat wyposażony jest w funkcję przechwytywania ruchu. Po jej włączeniu aparat kręci krótką sekwencję wideo. Następnie możesz wybierać pojedyncze klatki i je drukować lub wybrać najlepsze ujęcie i wypróbować jeden z 21 filtrów kreatywnych (z czego 3 dostępne są tylko w tym trybie), a następnie wydrukować zdjęcie.
Instax Square SX20 robi także serie zdjęć i pozwala na tworzenie wieloobrazkowych kolaży. Opcja Time Shift Collage pozwala na tworzenie kolaży z czterech zdjęć, zrobionych jedno po drugim. Z kolei opcja Split collage to zdjęcie, które składa się z maksymalnie dziewięciu ujęć.
Jeszcze jednym wyróżnikiem aparatu jest 4-krotny zoom cyfrowy (to pierwszy aparat Instax z ustawianym ręcznie zoomem).
Ogniskowa obiektywu Instaxa Square SQ20 ma 33,4 mm, a jego jasność – f 2,4. Aparat wyposażony jest w pojedynczy auto focus (oparty o wykrywanie kontrastu TTL, wyposażony w AF illuminator) oraz w ciągły auto focus – do nagrywania filmów.
Zakres ostrości wynosi od 10 cm do nieskończoności.
Czas naświetlania wynosi od 1/7 500 do ½ sekundy i 10 sekund w trybie Bulb.
Aparat dostępny jest w dwóch kolorach – beżowym i czarnym.
Wymiary aparatu to 119 x 50 x 127 mm, a jego waga (z filmem i kartą pamięci) – 440 g.
Aparat jest zasilany z akumulatora litowo-jonowego. Czas jego ładowania wynosi około 2-3 godzin, a w pełni naładowany akumulator wystarcza na około 100 zdjęć.
Instax Wide 300
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Instaxa Wide 300, wygląd tego aparatu skojarzył mi się że starym aparatem reporterskim. Takim, jakiego używali fotografowie prasowi w latach 40-tych czy 50-tych (takim z lampą błyskową na żarówki spaleniowe).
Aparat dostępny jest w dwóch kolorach – czarnym (według mnie w tym właśnie kolorze wygląda bardziej retro) i toffee.
Instaxa Wide 300 wyróżnia przede wszystkim rozmiar stosowanego w nim filmu – 86×108 mm (rozmiar zdjęcia to 62×99 mm). Czas wywołania zdjęcia wynosi ok. 90 sekund.
Na obiektywie aparatu (jego ogniskowa wynosi 95 mm) znajduje się pokrętło ostrości/zoomu. Umożliwia ono łatwe ustawianie ostrości – od 90 cm do 3 metrów (tryb normalny) i od 3 metrów do nieskończoności (tryb krajobrazu).
Na obiektyw można nałożyć nasadkę do zbliżeń. Po jej zamontowaniu możesz robić zdjęcia z odległości zaledwie 40 cm. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w przypadku grupowych selfie.
Na tylnej ściance aparatu znajduje się wyświetlacz LCD, na którym wyświetla się liczba nienaświetlonych zdjęć, sterowanie jaśniej-ciemniej i tryb błysku wypełniającego.
Czas naświetlania wynosi od 1/64 do 1/200 sekundy.
Aparat jest zasilany czterema bateriami alkalicznymi AA. Ich wydajność wynosi około 10 filmów.
Wymiary Wide 300 (bez elementów wystających) wynoszą 167,8 mm x 94,7 mm x 120,9 mm. Aparat (bez baterii, paska, filmu i soczewki zbliżeniowej) waży 612 g.
Instax to nie tylko aparaty
Oferta japońskiego producenta obejmuje nie tylko aparaty do fotografii natychmiastowej. Znajdziesz w niej też akcesoria, drukarki i, co oczywiste, filmy.
Akcesoria
Wśród akcesoriów, z jakich mogą korzystać posiadacze aparatów Instax są:
- Washi Tapes, czyli ozdobne japońskie taśmy dekoracyjne wykonane z papieru ryżowego. Klej, którymi są pokryte umożliwia ich wielokrotne wykorzystanie. W ofercie Instaxa znajdziesz ich pięć rodzajów: Love, Baby, Travel, Stationary i Retro.
- Albumy na zdjęcia.
- Ramki na zdjęcia.
- Kartki okolicznościowe i rekwizyty (do użytku np. podczas urodzin czy wesela).
- Naklejki.
Drukarki
W sprzedaży są obecnie dwa modele drukarek Instax:
- Instax SHARE SP-3 – korzysta z filmu Square. Po zainstalowaniu w smartfonie aplikacji instax SHARE możesz przesyłać do niej zdjęcia przez Wi-Fi. Drukarka współpracuje także z aparatami Fujifilm serii X.
- Instax mini Link – korzysta z filmu mini. Instax mini Link jest nie tylko drukarką. Przy jej użyciu możesz też sterować aparatem w swoim smartfonie. Jest to możliwe dzięki aplikacji mini Link. Po wybraniu trybu Instax Camera i po przechyleniu drukarki do przodu lub tyłu możesz kontrolować zoom, po wciśnięciu przycisku INSTAX na drukarce możesz robić zdjęcia, a kładąc drukarkę lub ustawiając ją pionowo możesz włączać tryby Fun i Print.
Wśród aparatów z serii Instax znajdziesz zarówno urządzenia proste, takie jak Instax 9, jak i bardziej rozbudowane (np. Instax Mini LiPlay czy Instax Square SQ20), których użytkownicy mogą nie tylko zrobić i szybko wydrukować zdjęcie, ale też wzbogacić je jednym z dostępnych efektów. Aparat może też być drukarką, przy pomocy której wydrukujesz zdjęcie, które zrobiłeś aparatem w swoim smartfonie. Do tego wszystkiego trzeba też dodać akcesoria oraz drukarki, dzięki którym możesz drukować zdjęcia wprost ze swojego telefonu.
Comments
Comments are closed.