FUJIFILM X100V to najnowszy model cyfrowego aparatu kompaktowego klasy premium, serii, która zadebiutowała w 2010 r. Co nowego przyniosła piąta odsłona serii X100? Sprawdziłem to!

FUJIFILM X100V jest dla każdego twórcy, zarówno kreatywnego amatora jak i zawodowca – zaawansowanym a jednocześnie łatwym w użyciu narzędziem do rejestracji zdjęć i materiałów wideo o niespotykanej jakości.

W porównaniu do poprzedników FUJIFILM X100V został znacznie ulepszony. Wyróżniają go m.in.:

  • nowo zaprojektowany obiektyw o ogniskowej 23 mm o jasności F2,0,
  • ulepszony wizjer hybrydowy,
  • podwyższona odporność na warunki pogodowe,
  • oraz nowy ekran LCD o zmiennym kącie nachylenia.

W X100V wykorzystana jest matryca X-Trans™ CMOS 4 i X-Processor 4 najnowszej generacji.

Z aluminiowym korpusem

Korpus aparatu ma klasyczny kształt, przypominający aparaty analogowe sprzed kilkudziesięciu lat. Jego górne i dolne elementy zostały wyfrezowane z pojedynczych bloków aluminium.

Uchwyt aparatu, pokrętło ISO i tubus obiektywu stały się znacznie wygodniejsze w obsłudze. Pokryte zostały satynową powłoką aluminiową.

Po raz pierwszy w aparatach serii X100 pojawiały się zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (opcjonalny pierścień adaptera AR-X100 i filtr ochronny PRF-49 przymocowane są do nowego obiektywu X100V).

Nowością jest również uchylny ekran dotykowy LCD z płynną regulacją, znajdujący się na tylnej ściance aparatu.

Nowy obiektyw – zarejestruj każdy szczegół obrazu

X100V wyposażony jest w nowy obiektyw o ogniskowej 23 mm i jasności F2.0 z wbudowaną matrycą X-Trans™ CMOS 4. Obiektyw wyróżnia się na tle poprzednich modeli z serii X100. Został ulepszony pod kątem lepszej rozdzielczości i mniejszych zniekształceń. Zachował przy tym jednak kompaktowe rozmiary. Jest kompatybilny ze starszymi konwerterami (szerokokątnym WCL i telekonwerterem TCL). Ma wbudowany szary filtr o współczynniku ND x4.

Z nowoczesną matrycą

Sercem aparatu jest matryca APS-C X-Trans™ CMOS 4 o rozdzielczości 26,1 miliona pikseli.

Fujifilm X100V

Z matrycą współpracuje czterordzeniowy X-Processor 4. Gwarantuje on nie tylko szybkie i płynne przetwarzanie obrazów, ale też – dzięki nowemu algorytmowi – zwiększa wydajność AF przy wartość ekspozycji -5 EV.

I z ulepszonym wizjerem

Ulepszony wizjer hybrydowy pozwala Ci na szybki i łatwy wybór między:

  • Wizjerem optycznym z powiększeniem 0,52x (OVF). Wizjer optyczny daje 95% pokrycie kadru i ramkę z korekcją paralaksy, wiernie odwzorowując obraz bez względu na odległość aparatu od obiektu.
  • Wizjerem elektronicznym (EVF) OLED o rozdzielczości 3,69 miliona pikseli. Wizjer EVF precyzyjnie oddaje obraz w czasie rzeczywistym. Dostępna jest również funkcja elektronicznego dalmierza (ERF), która wyświetla niewielki obraz z EVF w prawym dolnym rogu OVF. Daje Ci to jeszcze jedno narzędzie ułatwiające kadrowanie i – w efekcie – bardziej komfortowe fotografowanie.
Fujifilm X100V

FUJIFILM X100V to więcej niż aparat fotograficzny

FUJIFILM X100V umożliwia nagrywanie wideo w jakości 4K i z prędkością do 30 klatek na sekundę. Możesz też wybrać rozdzielczość Full HD (1 080p) i nagrywać z prędkością 120 klatek na sekundę dla uzyskania efektu super slow motion.

Jeżeli wymagasz najwyższej wierności odwzorowania kolorów, możesz nagrywać 10-bitowym kolorem 4:2:2, używając zewnętrznego rejestratora przez port HDMI, przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii reprodukcji kolorów Fujifilm.

Pozwala to na zastosowanie podczas nagrywania materiału wideo Symulacji Filmowych (np. ETERNA).

Fotografowie mogą także korzystać z funkcji fotografowania, takich jak „Kolor monochromatyczny”, czy efekt “Color Chrome”.

Akcesoria opcjonalne

Konwerter szerokokątny (WCL-X100 II) i telekonwerter (TCL-X100 II) pozwolą na wydłużenie ogniskowej obiektywu X100V ze stałej długości 23 mm do odpowiednika 28 mm (0,8 x) lub 50 mm (1,4 x) dla formatu małoobrazkowego (35 mm).

Fujifilm X100V

Eleganckie etui z najwyższej jakości, naturalnej skóry (LC-X100V) podkreśli klasyczny design modelu X100V, zapewniając przy tym swobodny dostęp do akumulatora i karty pamięci aparatu.

FUJIFILM X100V nie należy do najtańszych aparatów (kosztuje 6 499 zł), niemniej jednak bardzo chętnie przekonałbym się o jego możliwościach.