Kia zaprezentowała zmodernizowany model Rio czwartej generacji. Pod maską zmodernizowanego Rio po raz pierwszy w historii koreańskiego producenta znajdzie się będzie hybryda typu mild-hybrid z instalacją o napięciu 48 V. Co jeszcze można znaleźć w zmodernizowanej Kii Rio? Sprawdziłem to!

Pierwsza generacja Kii Rio (dostępna tylko jako kombi) zadebiutowała w 1999 r. Rio w nadwoziu hatchback pojawiła się dopiero w 2005 r., wraz z debiutem drugiej generacji Kii Rio. Charakterystyczna dla koreańskiej marki atrapa chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa pojawiła się dopiero po liftingu trzeciej generacji koreańskiego auta (miał on miejsce w 2014 r.). Co przyniósł facelifting czwartej generacji Kii Rio?

Układ hybrydowy typu mild-hybrid

Kia Rio to pierwszy model koreańskiego producenta, pod którego maską będzie się znajdował hybrydowy układ napędowy typu mild-hybrid (MHEV).

W napędzie tym (z rodziny EcoDynamics+) turbodoładowany silnik T-GDi „Smartstream” o pojemności 1 litra o mocy 120 KM jest połączony z układem typu mild-hybrid o napięciu 48 V. Dodatkowy moment obrotowy generowany przez silnik elektryczny wpływa zarówno na poprawę osiągów, jak i na zmniejszenie zużycia paliwa. Układ napędowy odzyskuje także energię podczas hamowania.

Osiągi wspomaga moment obrotowy silnika elektrycznego zasilanego z akumulatora litowo-jonowego za pośrednictwem 48-woltowej instalacji. Nowy rozrusznik, który pełni również funkcję generatora (Mild-Hybrid Starter-Generator – MHSG) wydłuża czas, kiedy jednostka benzynowa pozostaje wyłączona.

MHSG jest połączony z wałem korbowym silnika za pomocą paska i płynnie przełącza się między trybami „silnik” i „generator”.

W trybie „silnik”, podczas przyspieszania, MHSG wspomaga benzynową jednostkę napędową w celu zmniejszenia jej obciążenia i redukcji emisji spalin. Gdy samochód zwalniania, w trakcie hamowania lub toczenia się, MHSG w określonych sytuacjach przełącza się w tryb „generator”, odzyskuje energię z wału korbowego i ładuje akumulator.

Układy napędowy jest wyposażony w system wyboru trybu jazdy. Do wyboru są tryby Eco, Sport i Normalny.

Kia Rio w wersji EcoDynamics+ to jeden z pierwszych modeli koreańskiej marki wyposażonych w:

 • nową inteligentną mechaniczną skrzynię biegów (iMT)
 • i elektrycznie sterowane sprzęgło („clutch-by-wire”), które poprawia wydajność systemu typu mild-hybrid i wpływa na obniżenie emisji CO2, przy jednoczesnym zaangażowaniu kierowcy w zmianę przełożeń.

Dzięki połączeniu przekładni iMT z elektrycznie sterowane sprzęgło, skrzynia biegów bezproblemowo integruje się z układem napędowym MHSG i pozwala wcześniej wyłączyć silnik niż system start-stop podczas toczenia się auta przed zatrzymaniem, co wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa.

Nowe silniki

W zmodernicowanej Kii Rio pojawi się nowy silnik z rodziny „Smartstream”, który zastąpi stosowany wcześniej stosowany litrowy silnik T-GDi typu „Kappa”. Nowy silnik wyposażony jest w system zmiennego sterowania czasem otwarcia zaworów w sposób płynny (CVVD – Continuously Variable Valve Duration).

System CVVD umożliwia płynne przełączanie silnika między różnymi cyklami spalania w zależności od obciążenia, co poprawia wydajność jednostki napędowej we wszystkich sytuacjach podczas jazdy. Silnik „Smartstream” osiąga moc 100 KM lub 120 KM, ale zapewnia o 16% wyższy maksymalny moment obrotowy silnikowi w wersji 120-konnej (200 Nm).

W gamie silnikowej zmodernizowanej Kii Rio, oprócz jednostek „Smartstream”, znajdzie się też wolnossąca jednostka napędowa o pojemności 1,2 litra (moc 84 KM z wtryskiem paliwa typu Dual Port).

Do silnika T-GDi o mocy 100 KM będzie można zamówić:

 • sześciobiegową przekładnią mechaniczną (poprzednio dostępna była pięciobiegowa)
 • lub dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów o siedmiu przełożeniach (7DCT).

Zmodernizowany został również układ Idle Stop & Go (ISG). Nowy, połączony z układem hamulcowym system ISG zapewnia dodatkową oszczędność w zużyciu paliwa poprzez wyłączanie silnika także wtedy, gdy podczas hamowania wciśnięte są zarówno pedał hamulca, jak i pedał sprzęgła.

Silnik uruchamia się ponownie, gdy kierowca włącza bieg i obydwa pedały są zwolnione. Wcześniej system ISG był połączony jedynie ze sprzęgłem. Ta niewielka zmiana przyczynia się do dalszego zmniejszenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla.

Zaawansowane systemy

Rio po faceliftingu jest wyposażone w ulepszony system nawigacji z ekranem dotykowym i jest jednym z pierwszych modeli marki Kia w Europie, który oferuje system UVO Connect drugiej generacji.

W odświeżonej Kii Rio znajdziesz:

 • 8-calowy ekran dotykowy, za pośrednictwem którego obsługuje się system audio lub – w zależności od wersji wyposażenia – nawigację satelitarną. Do nowego systemu możesz jednocześnie podłączyć przez Bluetooth dwa urządzenia mobilne: jedno jako telefon obsługiwany przez zestaw głośnomówiący i z dostępem do multimediów i drugiego wyłącznie do korzystania z multimediów. Wygląd ekranu można zmieniać za pomocą widżetów. Rio wyposażone w nowy 8-calowy ekran dotykowy oferuje także bezprzewodowe połączenia Apple CarPlay i Android Auto.
 • System UVO Connect drugiej generacji. Zapewnia on dostęp do szeregu usług online, takich jak: informacja o ruchu drogowym, prognoza pogody, miejsca użyteczności publicznej (POI), ceny paliw oraz danych na temat dostępnych miejsc parkingowych wraz z ceną i lokalizacją. UVO Connect drugiej generacji jest także wyposażony w funkcję rozpoznawania głosu (język polski jest niedostępny) obsługiwaną przez serwery zewnętrzne, która pozwala wydawać wiele poleceń bez odrywania rąk od kierownicy.

Odświeżone nadwozie

Odświeżona Kia Rio wciąż ma charakterystyczną dla samochodów tej marki osłonę chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa. Jest ona węższa niż dotychczas, dopasowana rozmiarami do osadzonego niżej i szerszego zderzaka, w którym znajdują się lampy przeciwmgielne. Wybrane wersje Rio po faceliftingu są wyposażone w nowe, w pełni LED-owe reflektory ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej.

Zmodernizowaną Kię Rio będzie można zamówić w dwóch nowych kolorach nadwozia – Szarym Perennial i Niebieskim Sporty (w zależności od wersji wyposażenia i od rynku, do wyboru jest dziewięć kolorów nadwozia). Do odświeżonego Rio Kia oferuje również nowe, ośmioramienne, 16-calowe obręcze kół z lekkich stopów.

Nowa stylistyka wnętrza

Najbardziej widocznymi zmianami we wnętrzu odświeżonego Rio są: nowy 8-calowy panoramiczny ekran dotykowy oraz 4,2-calowy wyświetlacz między zegarami o wyższej rozdzielczości w zestawie wskaźników.

Model w wersji GT-Line jest oferowany z czarnym, jednobarwnym wnętrzem z białymi kontrastowymi lamówkami i przeszyciami na siedzeniach oraz z deską rozdzielczą wykończoną w sposób imitujący włókno węglowe.

Zarówno modele standardowe, jak i GT-Line są od teraz wyposażone w seryjną regulację wysokości fotela kierowcy i – opcjonalnie – pasażera.

Bezpieczeństwo

Odświeżona Kia Rio może być wyposażona w zaawansowane systemy asystujące, takie jak:

 • system autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania pieszych, pojazdów i – co należy do nowości – także rowerzystów (Forward Collision-Avoidance Assist – FCA),
 • asystent utrzymania pasa ruchu (Lane Keeping Assist – LKA),
 • system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy (Driver Attention Warning – DAW)
 • i system monitorowania martwego pola w lusterkach (Blind Spot Collision Warning – BCW).

W zależności od wersji wyposażenia, do gamy systemów z rodziny Advanced Driving Assistance Systems (ADAS) w odświeżonym Rio należą:

 • najnowsza wersja systemu autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania samochodów, pieszych i rowerzystów (Forward Collision-Avoidance Assist – FCA),
 • system monitorowania martwego pola w lusterkach (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist – BCA),
 • system rozpoznawania znaków ograniczeń prędkości (Intelligent Speed Limit Warning – ISLW),
 • aktywny tempomat z automatyczną regulacją odległości oraz funkcją Stop & Go (Smart Cruise Control – SCC),
 • asystent jazdy w korku (Lane Following Assist – LFA). We współpracy z aktywnym tempomatem (SCC) kontroluje on przyspieszenie, hamowanie i kierowanie Rio w zależności od ruchu pojazdów poprzedzających i warunków na drodze. System działa przy prędkościach poniżej 180 km/h i wykorzystuje kamerę i radar, aby zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego samochodu i jednocześnie monitoruje oznaczenie dróg, aby utrzymać auto na środku pasa ruchu.

Odświeżone Rio oferuje także system monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist – RCCA).

W zależności od wersji wyposażenia do Rio po faceliftingu jest dostępny również system ostrzegania o ruszeniu poprzedzającego pojazdu (Leading Vehicle Departure Alert), zastosowany po raz pierwszy w samochodzie segmentu B.

Odświeżone Rio jest standardowo wyposażone w:

 • system zarządzania stabilnością auta (Vehicle Stability Management),
 • system stabilizacji toru jazdy (Electronic Stability Control)
 • i system kontroli siły hamowania w zakręcie (Cornering Brake Control),

które pomagają kierowcy zachować kontrolę nad samochodem podczas hamowania i pokonywania zakrętów.

Serwyjnym wyposażeniem Ki Rio po faceliftingu jest sześć poduszek powietrznych oraz mocowania i zaczepy fotelików dziecięcych ISOFIX.

Odświeżona Kia Rio trafi do sprzedaży w Europie w trzecim kwartale 2020 roku. Auto w standardzie będzie oferowane z 7-letnią gwarancją producenta lub na 150 000 km.

Comments

Comments are closed.