Sony powiększyła ofertę sprzętu fotograficznego o pełnoklatkowy korpus α7C, obiektyw zmiennoogniskowy FE 28–60 mm F4–5.6 i lampę błyskową HVL-F28RM. Poznaj je bliżej!

Sony α7C jest najmniejszym i najlżejszym pełnoklatkowym korpusem na świecie. Ten aparat łączy najbardziej zaawansowane funkcje, takie jak wysokiej klasy system AF czy nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K z najmniejszym i najlżejszym na świecie obiektywem zmiennoogniskowym o ogniskowej 28–60 mm i jasności F4–5.6.

Zestaw uzupełnia lampa błyskowa HVL-F28RM, która  wprowadza natomiast nowe środki fotograficznej ekspresji, między innymi dzięki inteligentnemu sterowaniu światłem w powiązaniu z funkcją wykrywania twarzy przez aparat.

Sony α7C – potencjał pełnej klatki w miniaturowym korpusie

Sony α7C wyposażony jest w pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R. Jego efektywna rozdzielczość wynosi około 24,2 megapiksela wykonany w technologii BSI.

Sony Alfa 7C

Wymiary aparatu α7C to 124,0 x 71,1 x 59,7 mm, a waga – 509 g. Aparat jest więc równie mały i lekki, jak model z matrycą APS-C, i cięższy zaledwie o 1% od korpusu α6600.

Z 5-osiowym systemem stabilizacji obrazu

W korpus aparatu wbudowany jest 5-osiowy system stabilizacji obrazu. Zapewnia on kompensację drgań będącą odpowiednikiem 5 stopni EV. Ułatwia to uzyskanie pięknych zdjęć bez statywu.

Z pojemnym akumulatorem

Dzięki pojemnemu akumulatorowi NP-FZ100 możesz zrobić:

  • 740 zdjęć z użyciem monitora LCD
  • lub 680 zdjęć z użyciem wizjera.

Z wysoką jakością obrazu z pełnoklatkowego przetwornika

Korpus Sony α7C łączy wysoką rozdzielczość z niskim poziomem szumu i zapewnia doskonałą jakość obrazu przy każdym ustawieniu czułości. Bardzo dobrze nadaje się do:

  • fotografowania i filmowania na co dzień,
  • wykonywania portretów,
  • utrwalania obrazów przyrody, sportu, życia ulicy itp.

Maksymalna czułość w standardowym zakresie wynosi ISO 51 200. Zakres ten można rozszerzyć do ISO 50–204 800.

Vlog

Aby zapewnić naturalny wygląd przejść tonalnych, aparat α7C obsługuje również 16-bitowe przetwarzanie i 14-bitowy format wyjściowy RAW.

Z zaawansowanym systemem AF

Oparty na sztucznej inteligencji system śledzenia w czasie rzeczywistym Real-time Tracking automatycznie utrzymuje dokładną ostrość, gdy przycisk spustu migawki jest wciśnięty do połowy.

Do przycisku własnego można obecnie przypisać ustawienie „Włącz śledzenie + włącz AF”. Pozwala to uaktywnić oba systemy przez naciśnięcie przycisku AF-ON.

Dodatkowo, jeśli w menu aparatu włączona została funkcja „Śledzenie dotykiem”, żądany obiekt można wskazać przez dotknięcie go na ekranie aparatu. Jest to możliwe zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania.

Aparat Sony α7C jest także wyposażony w system Real-time Eye AF. Służy on do ustawiania ostrości na oko człowieka lub zwierzęcia. Kiedy włączone jest śledzenie w czasie rzeczywistym (i ustawienie „Priorytet twarzy/oczu w AF”), aparat wykrywa twarz i oko człowieka i z bardzo dużą dokładnością, w czasie rzeczywistym, ustawia na nie ostrość.

System AF tworzą:

  • wykrywające fazę, 693 pola AF umieszczone w płaszczyźnie ogniskowej, które pokrywają około 93% kadru,
  • oraz 425 pól AF wykrywających kontrast.

Z nowym mechanizmem migawki

Nowy mechanizm aparatu Sony α7C i ulepszony system przetwarzania obrazu umożliwiają robienie zdjęć z szybkością do 10 klatek na sekundę ze śledzeniem ostrości i ekspozycji.

Zdjęcia seryjne można też wykonywać z szybkością do 8 klatek na sekundę z podglądaniem obrazu na żywo w wizjerze lub na monitorze.

Jedna seria może zawierać około 223 obrazów JPEG (Wysoka L), 115 skompresowanych obrazów RAW lub 45 nieskompresowanych obrazów RAW.

System AF działa niezawodnie i dokładnie nawet przy jasności –4 EV. Funkcje te ułatwiają dokładne uchwycenie szybko poruszających się obiektów.

Większe możliwości filmowania

Indywidualny odczyt wszystkich pikseli matrycy bez ich łączenia w grupy pozwala uzyskać ponad dwa razy więcej danych, niż potrzeba do utrwalenia obrazu filmowego w rozdzielczości 4K (QFHD: 3840 x 2160 pikseli). Dane są przekształcane poprzez oversampling na materiał 4K o wyjątkowej szczegółowości i głębi.

Korpus Sony α7C obsługuje też:

  • format HDR (HLG),
  • profile S-Log/S-Gamut,
  • nagrywanie w zwolnionym i przyspieszonym tempie,
  • nagrywanie filmów Full HD z szybkością 120 klatek na sekundę
  • oraz inne zaawansowane funkcje pozwalające tworzyć wyjątkowe materiały wideo o wysokiej jakości.

System Real-time Eye AF działa także w czasie filmowania. Oko jest śledzone automatycznie, z dużą dokładnością i niezawodnością.

Menu aparatu zawiera siedem ustawień szybkości przejścia AF oraz pięć ustawień czułości zmiany obiektu AF. Podczas nagrywania filmów można także używać funkcji śledzenia dotykiem.

Z otwieranym ekranem LCD

Sony α7C ma otwierany na bok ekran LCD z regulacją nachylenia. Rozwiązanie to jest przydatne m.in. do autoportretów, ujęć znad głowy lub znad samej ziemi.

Przycisk MOVIE został przeniesiony na górę aparatu – jest więc łatwiej dostępny przy nagrywaniu ujęć autoportretowych.

Aparat zapewnia także wysoką jakość rejestrowanego dźwięku. Do stopki Multi Interface Shoe (MI) dodane zostało cyfrowe łącze audio. Pozwala ono bezpośrednio doprowadzić do stopki cyfrowy sygnał audio z podłączonego mikrofonu ECM-B1M lub zestawu adaptera XLR (XLR-K3M), by w rezultacie uzyskać czystsze i wyraźniejsze nagrania.

Sony Alfa 7C - otwarty ekran

Dostępne jest też gniazdo mikrofonowe oraz gniazdo słuchawkowe, które umożliwia dokładną kontrolę nagrywanego dźwięku.

W przypadku nagrywania filmu w układzie pionowym aparat zapisuje odpowiednie metadane, dzięki czemu film przesłany do smartfona można odtwarzać i edytować pionowo.

Zaprojektowany do niezawodnego działania

Sony α7C ma dotykowy ekran LCD o wielkości 3 cali i rozdzielczości około 921 tysięcy pikseli. Ekran zapewnia optymalną widzialność obrazu nawet intensywnym świetle dziennym i pozwala używać funkcji dotykowych.

Do podglądu obrazu można także używać wizjera elektronicznego XGA OLED Tru-Finder o rozdzielczości około 2,35 mln pikseli.

Tył i wizjer elektroniczny

Aparat jest też:

  • odporny na pył i wilgoć,
  • wyposażony w łączność bezprzewodową (aparat można więc połączyć z siecią Wi-Fi, by następnie przesłać zdjęcia i filmy bezpośrednio do smartfona lub tabletu w celu ich udostępnienia, przejrzenia lub zapisu.

Zgodność ze standardem 11ac oznacza, że oprócz standardowego pasma 2,4 GHz do przesyłania danych można też wykorzystywać pasmo 5.

Aparat jest też wyposażony w złącze USB C zgodne, które umożliwia:

  • szybkie przesyłanie obrazów, gdy aparat jest zdalnie sterowany z komputera
  • oraz zasilanie z zewnętrznego powerbanku.

Nowy obiektyw FE 28–60 mm

Dzięki dobrym parametrom optycznym obiektyw FE 28–60 mm zapewnia wysoką rozdzielczość odwzorowania całego obrazu z pełnoklatkowej matrycy.

Optymalna konfiguracja trzech soczewek asferycznych skutecznie kompensuje aberracje w pełnym zakresie ogniskowych i pozwala uzyskać wysoką rozdzielczość całego kadru.

Sony FE 28–60 mm

Minimalna odległość od fotografowanego obiektu wynosi

  • od 0,3 m (minimalna ogniskowa)
  • do 0,45 m (maksymalna ogniskowa).

Obiektyw doskonale sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i przy nagrywaniu materiału do wideobloga z użyciem uchwytu lub gimbala.

Średnica obiektywu wynosi 66,6 mm, długość – 45 mm, a waga – 167 g. Obiektyw jest odporny na pył i wilgoć.

W obiektywie zastosowany jest silnik liniowy, który zapewnia szybkość i dokładność działania automatyki ostrości, niezbędną do pracy systemów Real-time Tracking i Real-time Eye AF. Z kolei wewnętrzny mechanizm ustawiania ostrości sprawia, że obiektyw zachowuje stałą długość przy zmianach ostrości i zdjęciach zbliżeniowych.

Miniaturowa lampa błyskowa HVL-F28RM

HVL-F28RM to miniaturowa lampa błyskowa, która w połączeniu z aparatami bezlusterkowymi Sony tworzy kompaktowy, poręczny system.

Liczba przewodnia lampy wynosi 28. Lampa optymalizuje emisję światła i jest przystosowana do ciągłej pracy, dzięki czemu nie przeszkodzi użytkownikowi w realizacji sesji zdjęciowej.

Sony HVL-F28RM

Zastosowane w niej stabilne, bezprzewodowe łącze radiowe umożliwia między innymi sterowanie wieloma lampami.

Nowością w tym modelu jest zaawansowana technologia sterowania mocą błysku w powiązaniu z funkcją wykrywania twarzy przez aparat. W przypadku użycia kompatybilnego aparatu lampa automatycznie uwzględnia światło padające na twarz fotografowanej osoby i światło zastane, by zapewnić naturalną, realistyczną kolorystykę twarzy.

Kompensację błysku, jego względną moc i inne szczegółowe parametry można regulować bezpośrednio ze zgodnego aparatu. Jeśli do przycisku własnego na aparacie zostanie przypisana funkcja wyświetlania parametrów lampy, użytkownik może wybierać ustawienia, patrząc przez wizjer.

Parametry lampy pojawiają się w tym samym języku co inne wskazania na aparacie.

W lampie HVL-F28RM do minimum ograniczony został zestaw elementów sterujących. Pozostawione zostały jedynie:

  • przyciski zwiększania i zmniejszania mocy błysku,
  • przycisk parowania,
  • przycisk testu
  • i dźwignia blokady.

Kąt błysku można regulować, obracając głowicę lampy do jednej z ustalonych pozycji: 0, 20, 40, 60, 80 lub 120 stopni.

Lampa wyposażona jest w bezprzewodowy, radiowy system wyzwalania lamp. Po zamontowaniu współpracującym aparacie i sparowaniu z lampą zdalną, może służyć do wyzwalania błysków. Lampa pozwala sterować maksymalnie 15 lampami błyskowymi i/lub odbiornikami w 5 grupach na odległość do 35 metrów.

Lampa zasilana jest z dwóch baterii alkalicznych LR6 (AA) lub akumulatorów NiMH. Para nowych baterii alkalicznych wystarcza na nawet 110 błysków (w trybie ręcznym 1/1, przy zasilaniu z baterii alkalicznych).

Dostępność

Korpus Sony α7C będzie dostępny od października 2020 r.

Obiektyw zmiennoogniskowy FE 28–60 mm F4–5.6 trafi do sprzedaży na początku stycznia 2021 r.

Pod koniec października pojawi się także zestaw zawierający korpus pełnoklatkowy α7C oraz obiektyw zmiennoogniskowy FE 28–60 mm F4–5.6. Lampa HVL-F28RM trafi do sprzedaży zimą.

Comments

Comments are closed.