W pierwszym półroczu 2021 r. w sprzedaży w Europie pojawi się SUV coupé Renault Arkana. Samochód będzie dostępny w wersji hybrydowej – z napędem E-TECH Hybrid 140 KM i TCe 160 z układem miękkiej hybrydy 12V oraz w wersji R.S.

Co łączy ze sobą BMW X6, Mercedesa GLC Coupe, Audi ma Q8 i Porsche Cayenne Coupe? Są przedstawicielami marek premium i SUV-ami coupe. Teraz do grona aut z tym rodzajem nadwozia dołącza Renault Arkana. Na rynku europejskim Arkana uzupełni gamę kompaktowych modeli Renault – Megane, Kadjar i Scenic.

Niepowtarzalny styl

Renault Arkana, dzięki dużemu prześwitowi (190 mm), atletycznej linii dolnej części nadwozia z mocno zarysowanymi nadkolami, wpisuje się w stylistykę SUV-ów. Wrażenie to wzmacniają osłony z przodu i tyłu nadwozia oraz zabezpieczenia nadkoli. Z kolei opadająca linia dachu i oszklonej powierzchni oszklonej sięgająca aż po tylną szybę podkreśla dynamikę w stylu coupé.

Renault Arkana

Na środku grilla Renault Arkana znajduje się duże logo marki.

Przednie reflektory wykonane są w technologii LED mają charakterystyczny dla marki kształt litery C (C-Shape). Podobny kształt mają tylne światła. Połączone są pasem biegnącym przez całą szerokość klapy.

Renault Arkana

Długość Renault Arkana wynosi 4 568 mm, rozstaw osi – 2 720 mm, a wysokość – 1 571 mm. Takie proporcje dodają sylwetce samochodu płynności. Klasę samochodu podkreślają chromowane elementy ozdobne: obramowania szyb, boczne listwy ochronne i emblematy w przednich błotnikach.

Renault Arkana

W momencie wprowadzenia do sprzedaży Nowa Arkana będzie oferowana w siedmiu kolorach nadwozia:

 • Biel Arktyczna (niemetalizowany),
 • Biały Universe,
 • Czerń Nocy,
 • Szary Metalic,
 • Niebieski Zanzibar,
 • Czerwony Flamme
 • i Pomarańczowy Valencia (dostępna będzie wyłącznie w wersji R.S. Line).

Wymienione lakiery mogą być łączone z czarnym dachem.

Przestronne wnętrze w stylu high-tech

Renault Arkana jest wyposażone w cyfrowy wyświetlacz na desce rozdzielczej. Jego przekątna – w zależności od wersji – wynosi 4,2 lub 10,2 cala. W kokpicie znajduje się też środkowy ekran o przekątnej wynoszącej 7 lub 9,3 cala.

Na konsoli środkowej znajduje się duży schowek z ładowarką indukcyjną do smartfonów.

Renalut Arkana - wnętrze

Od podstawowej wersji wyposażenia dostępny będzie automatyczny elektryczny hamulec postojowy z funkcją  „Auto hold”.

Renault Arkana - wnętrze

Z kolei w wyższych wersjach wyposażenia, nad konsolą jest umieszczony duży pionowy ekran dotykowy o przekątnej 9,3 cala. W innych wersjach jest dostępny poziomy 7-calowy ekran dotykowy.

W wersji E-TECH Hybrid, podobnie jak np. czy wyższych wersjach Renault Captur, dostępna jest skrzynia biegów „e-shifter”, tj. bez cięgien mechanicznych.

Oprócz ładowarki indukcyjnej Renault Arkana jest wyposażone w cztery gniazda USB (po dwa z przodu i z tyłu). W kieszeni w tylnych drzwiach zmieści się butelka o pojemności 1,5 l.

Pojemność bagażnika wynosi 513 l i 438 l w wersji E-TECH Hybrid. Podłoga bagażnika – w zależności od potrzeb – może być umieszczona w dolnym położeniu (żeby zwiększyć jego pojemność) lub w górnym (żeby było łatwiej załadować ciężkie bagaże). W tej konfiguracji, po złożeniu tylnej kanapy (składanej w układzie 1/3-2/3), można uzyskać całkowicie płaską podłogę.

Napęd hybrydowy we wszystkich wersjach wyposażenia

Nowe Renault Arkana będzie dostępne z ofertą napędów hybrydowych, obejmującą:

 • E-TECH Hybrid 140 KM
 • oraz silnikami TCe 140 i TCe 160 z systemem miękkiej hybrydy 12 V.

Nowy Renault Arkana będzie kolejnym – po Clio, Captur i Megane – modelem, w którym zastosowana zostanie technologia hybrydowa E-TECH.

Renault Arkana E-TECH Hybrid

W samochodzie zastosowany będzie napęd hybrydowy, taki jaki jest montowany w Clio E-TECH Hybrid. Umożliwia on każdorazowe ruszanie z miejsca w trybie elektrycznym i cechuje się również doskonałą efektywnością energetyczną, dostępnej w szczególności:

 • dzięki innowacyjnej, wielotrybowej skrzyni biegów,
 • wydajnemu hamowaniu z odzyskiwaniem energii
 • i możliwości szybkiego, automatycznego doładowywania akumulatorów.

Czas jazdy po mieście w trybie wyłącznie elektrycznym może sięgać nawet 80%.

Pozwala to ograniczać emisję CO2 oraz skutkuje obniżeniem zużycia paliwa nawet o 40% w cyklu miejskim w porównaniu z wersją z napędem wyłącznie spalinowym.

Napęd E-TECH Hybrid będzie w 2021 r. dostępny we wszystkich wersjach nowej Arkany (łącznie z R.S. Line).

Rewolucyjny napęd hybrydowy

W skład napędu E-TECH Hybrid wchodzą:

 • dostosowany do technologii hybrydowej 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,6 l wyposażony w filtr cząstek stałych,
 • dwa silniki elektryczne ― „e-silnik” i wysokonapięciowy rozrusznik typu HSG (High-Voltage Starter Generator)
 • oraz innowacyjna, zautomatyzowana skrzynia biegów MMT ze sprzęgłem kłowym.

Rewolucyjne w swej koncepcji połączenie silników elektrycznych ze skrzynią biegów ze sprzęgłem kłowym pozwoliło zoptymalizować i „wygładzić” zmianę przełożeń (konstrukcja będąca synonimem najwyższej sprawności energetycznej, owoc bogatego doświadczenia stajni Renault DP World F1 Team w tym zakresie).

Technologia E-TECH Hybrid umożliwia ruszanie z miejsca w trybie w 100% elektrycznym. Podobnie jak w samochodach elektrycznych akumulator trakcyjny jest tutaj doładowywany w fazach zwalniania i hamowania. Możliwe jest także jego doładowywanie za pośrednictwem silnika spalinowego z wykorzystaniem (gdy pracuje on na optymalnych obrotach) nadmiaru mocy niewykorzystanej do napędzania samochodu. Technologia ta zapewnia bezgłośną pracę i wysoki poziom komfortu przy równoczesnym ograniczeniu strat energii.

Silniki TCe 140 i TCe 160

We wszystkich poziomach wyposażenia Nowe Renault Arkana będzie dostępne z benzynowym silnikiem z bezpośrednim wtryskiem paliwa 1.3 TCe.

Silnik ten będzie połączony z automatyczną dwusprzęgłową skrzynią biegów EDC, najpierw w wersji o mocy 140 KM, a docelowo również w wersji 160 KM. Silnik 1.3 TCe będzie oferowany także jako miękka hybryda dzięki zastosowaniu alternatora z funkcją rozrusznika połączonego z akumulatorem litowo-jonowym 12V umieszczonym pod fotelem pasażera.

Technologia ta usprawnia działanie systemu Stop&Start i umożliwia odzyskiwanie energii podczas zwalniania i hamowania. Zapewnia także wspomaganie silnika w fazach największego zużycia energii – przy ruszaniu z miejsca i przyspieszaniu.

Moment obrotowy silnika benzynowego 1.3 TCe 140 KM wynosi 260 Nm i dostępny jest już od 1 600 obr/min.

Technologie mobilne i personalizacja

Nowa Arkana jest wyposażona w:

 • ekosystem Renault EASY CONNECT, który zapewnia dostęp do wielu usług za pomocą aplikacji MY Renault na urządzenia mobilne
 • oraz w nowy system multimedialny Renault EASY LINK. System ma stały dostęp 4G do internetu i wzbogaconą ofertę usług dzięki współpracy z Google (wyszukiwanie adresów) i TomTom (info trafic i strefy niebezpieczne).

Platforma multimedialna Renault EASY LINK jest dostępna w trzech wersjach (z ekranem 7 cali, z ekranem 7 cali w wbudowaną nawigacją i z ekranem 9,3 cala i wbudowaną nawigacją). Każda z nich jest kompatybilna z Android Auto i Apple CarPlay.

MULTI-SENSE ― spersonalizowane ustawienia Nowego Renault Arkana

Renault MULTI-SENSE pozwala na:

 • zmianę ustawień silnika,
 • wspomagania układu kierowniczego,
 • oświetlenia ambientowego
 • i konfiguracji ekranu cyfrowego, który zastąpił tradycyjne zegary.

Dostępne są trzy tryby MULTI-SENSE:

 • Eco – obniżający zużycie paliwa i emisję CO2,
 • Sport, zapewniający większą przyjemność jazdy dzięki dynamice i szybkim reakcjom samochodu,
 • MySense (tryb domyślny), dzięki któremu możliwa jest personalizacja ustawień.

R.S. Line

Arkana jest trzecim modelem w gamie Renault (po Clio i Nowym Megane), w którym pojawi się nowa wersja R.S. Line. Wyrazistą stylistykę wersji R.S. Line doskonale podkreśla kolor lakieru (Pomarańczowy Valencia), który jest opracowany specjalnie dla tej wersji i wystrój w tonacji „black” z czarnymi lakierowanymi lub metalizowanymi ciemnymi elementami nadwozia, łącznie z listwą F1 inspirowaną rozwiązaniami ze świata Formuły 1.

Wersja ta posiada też specjalny zderzak i obręcze kół z czerwonymi akcentami kolorystycznymi. Na błotniku widoczny jest emblemat R.S. Line, a z tyłu uwagę zwraca podwójna chromowana końcówka wydechu i ciemna osłona podwozia.

Wersja R.S. Line ma dedykowany wystrój wnętrza z wykończeniem deski rozdzielczej i drzwi przypominającym karbon oraz czerwoną listwą w górnej części deski.

Na pokrytej skórą kierownicy i tapicerce ze skóry łączonej z Alcantarą umieszczone są eleganckie czerwone sportowe przeszycia, którymi ozdobione są również panele drzwi. Na pasach bezpieczeństwa pojawia się delikatna czerwona linia. Całość dopełniają aluminiowe pedały, dźwignia zmiany biegów „e-shifter” (w wersjach z napędem E-TECH Hybrid) i emblematy R.S. Line.

Wersja R.S. Line będzie dostępna z napędem E-TECH Hybrid i z silnikiem benzynowym TCe 140, a w przyszłości również z jednostką TCe 160. Renault

Arkana – wymiary

Długość Renault Arkana wynosi 4 568 mm, szerokość – 1 821 mm, wysokość (bez poprzeczek dachowych) – 1 571 mm, a rozstaw osi – 2 720 mm.

Oznacza to, że w porównaniu do Kadjara Arkana jest:

 • dłuższa o 79 mm,
 • węższa o 15 mm,
 • niższa o 42 mm
 • i ma o 74 mm większy rozstaw osi.

Bagażnik wersji z silnikiem benzynowym pomieści 513 l, a wersji z napędem hybrydowym E-TECH – 438 l.