Nissan Qashqai po trzech latach od debiutu trzeciej generacji doczekał się liftingu. Nie są to zmiany kosmetyczne, do jakich przyzwyczaili nas inni producenci, a naprawdę duże. Dowiedz się, co się zmieniło.

W roku 2021 zaprezentowana została trzecia generacja Nissana Qashqai. Po trzech latach japoński producent pokazał poliftową wersję tego kompaktowego crossovera. Dowiedz się, jaki jest poliftingowy Nissan Qashqai.

Nowe nadwozie

Lifting, jakiemu został poddany Nissan Qashqai, jest o wiele więcej niż kosmetyką. Szczególnie dobrze widać to kiedy przyjrzymy się przodowi samochodu. W informacji prasowej opublikowanej przez importera można przeczytać, że inspirację do stworzenia tego elementu projektanci czerpali z dawnych japońskich zbroi. Ta część nadwozia składa się z dziesiątek trójwymiarowych elementów w kształcie przecinków, wykończonych na wysoki połysk czarnym lakierem. Detale te wydają się unosić w przestrzeni między krawędzią maski a górną krawędzią tablicy rejestracyjnej.

Nissan Qashqai

Mnie ten grill kojarzy się z elektrycznym SUV-em Nissana: modelem Ariya. Jest jeszcze większy niż w modelu przedliftowym. Zachowana została charakterystyczna dla modeli tego producenta litera „V”. Tym razem jednak tworzą ją jaśniejsze przecinki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak światła do jazdy dziennej (tak jak w Hyundaiu Tucson). Światła do jazdy dziennej są jednak umieszczone nieco wyżej i, co za niespodzianka, też mają kształt przecinków.

Nissan Qashqai światła

Nad nimi umieszczone są reflektory świateł mijania i drogowych, a jeszcze wyżej znajdują się górne elementy świateł do jazdy dziennej, które pełnią też rolę kierunkowskazu (w wyższych wersjach wyposażenia, po raz pierwszy w tym modelu, dostępny są też kierunkowskazy sekwencyjne).

Nissan Qashqai z przodu

Już przedliftowa wersja Qashqaia miała, w porównaniu do poprzednich generacji, oryginalny przód. Teraz jednak designerzy japońskiego producenta poszli jeszcze bardziej do przodu i zaprojektowali jeszcze bardziej oryginalny grill, dzięki któremu Nissan Qashqai będzie bardziej odróżniał się od innych SUV-ów.

Co prawda kształt tylnych lamp nie zmienił się, ale przeprojektowany został ich układ pod kloszami. Czerwone elementy oświetleniowe składają się teraz z czterech pojedynczych części, które nawiązują kształtem do przecinków na osłonie chłodnicy. Elementy oświetleniowe mają charakterystyczny, wyrazisty odcień czerwieni (super red). Klosze lamp są teraz przezroczyste, aby uzyskać lepszą widoczność poszczególnych elementów wewnątrz. Wąski element oświetleniowy w kształcie bumerangu, który otacza górną część zespołu świateł, jest teraz wyposażony w dynamiczny kierunkowskaz.

Nissan Qashqai

Nowe kolory nadwozia

Paleta kolorów Nissana Qashqai wzbogaciła się o trzy nowe kolory:

  • perłową biel,
  • perłową czerń, która zastąpiła dotychczasową wersję czerni i ma od niej głębszy odcień),
  • Deep Ocean.

Trzeci z nowych lakierów, w zależności od natężenia światła, wydaje się wpadać w odcień pomiędzy ciemnoniebieskim a metalicznym turkusowym.

Nissan Qashqai Deep Ocean i czerwień Fuji

Pięć kolorów: perłowa biel, Deep Ocean, czerwień Fuji, magnetyczny niebieski i szary Ceramic, jest także dostępnych w dwukolorowej kombinacji, z czarnym dachem.

Nissan Qashqai – nowości we wnętrzu

W wyższych wersjach wyposażenia na desce rozdzielczej, wstawkach w drzwiach, podłokietnikach, pokrywie schowka, czy na konsoli środkowej na wysokości kolan, będzie zastosowana Alcantara.

Konsola środkowa wokół dźwigni zmiany biegów i wstawka pomiędzy górną częścią deski rozdzielczej a schowkiem będą ozdobione nowymi materiałami z drobną fakturą. Według importera podkreśla to przywiązanie do detali, charakterystyczne dla japońskiego rzemiosła.

Nissan Qashqai wnętrze

W wyższych wersjach modelu producent wprowadził nowe wykończenia foteli, które dodają całości jeszcze wyjątkowego charakteru. I tak w wersji:

  • Tekna zastosowana została pikowana syntetyczna skóra z przebłyskami umbry palonej na siedziskach i na bokach oparć foteli,
  • Tekna+ została zastosowana czarna, częściowo pikowana skóra,
  • N-Design fotele są pokryte czarną skórą z przeszyciami, połączoną z materiałem Alcantara. Tym, co dodatkowo wyróżnia tę wersję, jest napis „Qashqai” wytłoczony pod zagłówkami przednich foteli.

W wersjach od N-Connecta wzwyż zastosowana została kolejna nowość: nastrojowe oświetlenie kabiny. Składa się ona z dyskretnie rozmieszczonych czerwonych, zielonych i niebieskich diod LED. W najwyższych wersjach diody LED znajdują się również z tyłu kabiny.

Jeszcze nowocześniejsza technologia na pokładzie

Poliftowy Nissan Qashqai będzie wyposażony w system kamer 360° (AVM, Around View Monitor). System posiada teraz funkcję 3D. Pozwala ona kierowcy widzieć samochód nie tylko z góry, ale także wybrać jeden z ośmiu różnych punktów widzenia.

Kierowca może zobaczyć otoczenie pojazdu:

  • z przodu,
  • z tyłu,
  • po bokach
  • lub od strony narożników, co może na przykład pomóc zidentyfikować niewidoczne z kabiny zagrożenie.

Kamery 360° współpracują z opracowanym przez Nissana systemem wykrywania poruszających się obiektów. Emituje on sygnał dźwiękowy, gdy wykryje ruchomą przeszkodę w pobliżu samochodu.

Nissan Qashqai widok z kamer 360 stopni

Kolejną nową funkcją AVM jest pamięć lokalizacji miejsca parkingowego. Umożliwia ona kierowcy zapisywanie często odwiedzanych miejsc parkingowych, dzięki czemu samochód automatycznie rozpozna lokalizację za pomocą GPS. Gdy tak się stanie, pojazd zapamięta dokładną pozycję, aby umożliwić idealne parkowanie za każdym razem. Jest to szczególnie przydatne w przypadku niewielkich przestrzeni.

Technologia AVM może ponadto ułatwić kierowcy bezpieczne włączenie się do ruchu, gdy widoczność na wjeździe jest ograniczona. System wykorzystuje szerokokątną przednią kamerę do wyświetlania widoku z przodu maski, rzutowanego na centralny ekran. Lokalizacje o ograniczonej widoczności mogą być przechowywane w pamięci GPS systemu kamer 360°, co umożliwia ich automatyczną aktywację.

Widok z przedniej kamery

Zmiany zostały też wprowadzone w elementach graficznych wyświetlanych na ekranie cyfrowych zegarów za kierownicą. Podczas jazdy w trybie:

  • sportowym wygląd tarcz na wyświetlaczu zmienia się na czerwony,
  • Eco – na zielony
  • standardowym – na jasnoszary.

Dodany został także tryb minimalny, który ogranicza ryzyko rozproszenia uwagi kierowcy, ponieważ wyświetla tylko wybrany bieg, tryb jazdy oraz prędkość.

Nissan Qashqai z wbudowanymi usługami łączności Google

Odświeżony Nissan Qashqai jest pierwszym pojazdem w europejskiej gamie Nissana z wbudowanym pakietem usług Google (w ramach systemu informacyjno-rozrywkowego NissanConnect).

W samochodzie dostępne są mapy Google. Kierowca po zalogowaniu się na swoje konto Google, może uzyskać dostęp do ulubionych lokalizacji i punktów POI. Bezprzewodowe aktualizacje gwarantują, że informacje przedstawione na mapie będą zawsze aktualne.

System Nissan Connect

Asystent Google umożliwia kierowcy korzystanie z pomocy głosowej w trybie głośnomówiącym. Wypowiedzenie formuły „Hej Google” pozwala m.in. sterować:

  • systemem wentylacji w pojeździe,
  • podgrzewaniem siedzeń i przedniej szyby
  • czy wyborem trasy do kolejnego miejsca docelowego.

Ponadto kierowcy mogą prowadzić rozmowy telefoniczne i słuchać instrukcji głosowych bez odrywania wzroku od drogi.

Zyskują oni również dostęp do ekosystemu aplikacji dostępnych do pobrania w Google Play. Mogą wygodnie słuchać ulubionej muzyki, podcastów, audiobooków itp. – wszystko z poziomu systemu pokładowego.

Nissan Qashqai – pod maską bez zmian

Pod maską samochodu zmiany nie nastąpiły. Poliftowy Nissan Qashqai będzie napędzany jednym z dwóch silników:

  • DIG-T MHEV, wykorzystujący technologię miękkiej hybrydy. Dostępne są silniki o mocy 140 KM lub 158 KM i sześciobiegową skrzynią manualną i napędem na przednią oś. Silnik o mocy 158 KM z automatyczną przekładnią Xtronic może napędzać przednią oś lub obie osie.
  • e-POWER, czyli hybryda typu HEV o łącznej mocy 190 KM i napędem na przednią oś.
Silnik e-POWER

Samochód będzie produkowany w zakładach Nissana w Sunderland. Nie jest jeszcze znana jego cena.