Fujifilm zaprezentował nowy model aparatu do fotografii błyskawicznej. instax mini 99, bo o nim mowa, podnosi analogową fotografię instant na niespotykany dotąd poziom. Dowiedz się więcej o tym aparacie.

Dotychczas miałem okazję testować dwa aparaty fotograficzne z serii instax mini: instax mini LiPlay i instax mini Evo Hybrid. Oba te aparaty wspominam bardzo miło. Oprócz rodzaju stosowanych w nich filmów, łączyło je też to, że oba były hybrydowe. Robione nimi zdjęcia można było nie tylko wydrukować, ale też zapisać na karcie pamięci. instax mini 99 nawiązuje do innych aparatów z serii instax. Jest aparatem analogowym. Oznacza to, że zrobione nim zdjęcia są drukowane i nie można ich zapisać w pamięci aparatu ani na karcie pamięci.

Elegancki wygląd i nowe funkcjonalności

Obudowa instaxa mini 99, w przeciwieństwie np. do modelu mini 12, dostępnego w pięciu pastelowych kolorach, jest matowo czarna. Można powiedzieć, że nawiązuje swoim stylem do zaprezentowanego niedawno kompaktowego aparatu Fujifilm X100 VI.

instax mini 99

Ta elegancka obudowa to tylko jeden z wyróżników nowego aparatu. W narożnikach jej górnej części znajdują się dwa pokrętła:

  • Po lewej stronie, nad wizjerem, znajduje się pokrętło Color Effect, służące do ustawiania efektów kolorystycznych. Można wybrać sześć efektów: Faded Green (wyblakła zieleń), Warm Tone (ciepły odcień), Light Blue (jasny błękit), Soft Magenta (miękka magenta), Sepia i Light Leak, czyli przenikanie światła. Efekty te pozwalają tworzyć jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne zdjęcia, dzięki możliwości modyfikacji i precyzyjnego dostosowania kolorystyki kadru. Funkcja efektów kolorystycznych opiera się na zmiennobarwnych diodach LED. Są one zainstalowane wewnątrz korpusu i odpowiednio doświetlają film natychmiastowy instax mini przed jego wydrukiem. Dzięki temu tworzą pożądany efekt kolorystyczny na odbitce.
  • Po stronie prawej umieszczone jest pokrętło kontroli jasności. Dostępnych jest pięć różnych poziomów jasności: pozycja Light Plus („L+”) wskazuje najjaśniejszą ekspozycję, pozycje Light (L), Normal (N) i Dark (D) oznaczają normalny zakres jasności ekspozycji. Pozycja Dark Minus („D-”) pozwala na ustawienie najniższego dostępnego poziomu jasności ekspozycji.
instax mini 99 pokrętło Color Effect

To jeszcze nie wszystko. instax mini 99 jest także wyposażony też w manualny włącznik efektu winiety, który jest umieszczony na tubusie obiektywu. Po jego włączeniu, krawędzie zdjęcia są przyciemniane, co kieruje uwagę ku środkowi kadru.

instax mini 99

instax mini 99 – tryby fotografowania

Aparat instax 99 wyposażony jest też w pięć trybów fotografowania

  • Indoor, czyli fotografowanie we wnętrzach, który został zaprojektowany z myślą o zdjęciach w słabych warunkach oświetleniowych,
  • Sports, w którym zwiększa się prędkość migawki, co umożliwia wykonanie zdjęć obiektów w ruchu,
  • Double Exposure, czyli podwójna ekspozycja, który pozwala na połączenie dwóch ekspozycji na jednym zdjęciu
  • oraz Bulb (długa ekspozycji), dzięki któremu możliwe jest wpuszczenie większej ilości światła podczas wykonywania zdjęcia i ożywienia światłem zdjęć robionych nocą.

instax mini 99 – tryby ustawiania ostrości

instax mini 99 umożliwia też zmianę trybu ustawiania ostrości. Poprzez obrócenie pierścienia obiektywu można wybrać tryb Landscape (krajobraz), Standard i Macro.

W przpadku trybu Landscape ostrość ustawiana jest na obiekty znajdujące się w odległości co najmniej trzech metrów od obiektywu aparatu. Tryb Macro idealnie nadaje się do zbliżeń, autoportretów i fotografowania obiektów, które znajdują się od 0,3 m do 0,6 m od obiektywu. W trybie Standard z kolei ostrość ustawiana jest od 0,6 m do 3 metrów od obiektywu, a więc można z niego korzystać do fotografowania wszystkiego pomiędzy.

instax mini 99 – samowyzwalacz i opcje sterowania błyskiem

aparat jest wyposażony w samowyzwalacz z opóźnieniem wynoszącym ok. 10 sekund. Oznacza to, że po wciśnięciu spustu migawki, zdążysz dołączyć do grupy znajomych. instax mini 99 jest wyposażony nie tylko w gniazdo statywowe. Dołączane jest do niego także bardzo ciekawe akcesorium: frezowana stopka montażowa. Kiedy aparat nie jest zamocowany na statywie, pełni ona rolę wygodnego uchwytu.

instax mini 99

Opcje sterowania błyskiem w instaxie mini 99 obejmują tryb Auto (lampa błyskowa uruchamiana jest za każdym razem, niezależnie od warunków oświetleniowych), Fill-in, czyli błysk wypełniający, oraz Red-eye Removal, czyli usuwanie efektu czerwonych oczu. Lampa błyskowa może być także wyłączona.

Nowy film

Debiutowi rynkowemu aparatu instax mini 99 towarzyszy wprowadzenie nowego wariantu filmu instax mini – Photo Slide. Ten nowy film czerpie inspirację z wzornictwa motywów umieszczanych na ramkach montażowych do slajdów i klisz negatywowych.

Ceny i dostępność

Aparat Fujifilm instax mini 99 będzie dostępny w sugerowanej cenie detalicznej 899,00 zł. Urządzenie znajdzie się w sprzedaży od 4 kwietnia 2024 r. Więcej informacji o produkcie (w tym także jego specyfikację techniczną) można znaleźć na stronie internetowej importera.

Film natychmiastowy instax mini Photo Slide będzie dostępny w sprzedaży od 4 kwietnia 2024 r. Jego sugerowana cena detaliczna to 46,99 zł za pakiet (10 odbitek).

Aktualizacja aplikacji na smartfony INSTAX UP!

Fujifilm zaktualizował też aplikację na smartfony INSTAX UP! Została ona opracowana specjalnie z myślą o użytkownikach urządzeń marki instax. Dzięki niej można:

  • cyfrowo skanować,
  • importować,
  • porządkować
  • i przechowywać swoje zdjęcia w jednym miejscu

i to niezależnie od wariantu filmu natychmiastowego INSTAX, modelu aparatu natychmiastowego czy drukarki INSTAX do smartfonów, jakich używają.

Najnowszą funkcjonalnością dodaną do aplikacji jest opcja tworzenia albumów. Użytkownik otrzymuje możliwość łatwego uporządkowania i przechowywania swoich cyfrowych zdjęć według tematów, takich jak wakacje, przyjaciele czy ulubione. Dostępne opcje albumu w aplikacji obejmują dodawanie, tagowanie, udostępnianie, pobieranie i usuwanie zdjęć z albumu cyfrowego. Umożliwia to łatwe uporządkowanie cyfrowej kolekcji zdjęć instax. Dla każdego albumu możliwe jest stworzenie widoku listy lub ramki. Zaktualizowana apka INSTAX UP! jest już dostępna.