„Jedyny w swoim rodzaju”, tak Fujifilm określił najnowszy aparat ze swojej gamy produktowej: Fujifilm X100 VI, następcę modelu X100 V, który od pewnego czasu jest jednym z najbardziej pożądanych i poszukiwanych aparatów na świecie. Fujifilm X100 VI to klasyczny korpus i nowoczesnymi rozwiązaniami, w tym stabilizowana matryca CMOS o rozdzielczości 40,2 megapiksela.

Jesienią 2020 r. testowałem poprzednika, debiutującego właśnie aparatu, czyli Fujifilm X100 V. Ten aparat zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, a fotografowanie nim wspominam z dużym sentymentem.

Teraz właśnie Fujifilm zaprezentował nową odsłonę tego legendarnego i, od pewnego czasu, bardzo poszukiwanego, aparatu. Poznajcie Fujifilm X100 VI.

Fujifilm X100 VI – klasyczne wzornictwo i zaawansowana funkcjonalność

Kiedy zobaczyłem pierwsze zdjęcie nowego aparatu, przeżyłem lekkie deja vu. Korpus Fujifilm X100 VI wygląda tak samo jak u poprzednika.

Górna i dolna płyta korpusu została wykonana z aluminium. Anodyzowane aluminium pokrywa także metalowe powierzchnie.

Także i elementy sterowania są takie same, jak modelu X100 V. Nie dziwi mnie to, bo w końcu, po co zmieniać coś, co działa dobrze i jest sprawdzone? Wielu fotografów, którzy swoją przygodę z fotografią zaczynali w epoce fotografii analogowej, doceni z pewnością klasyczny sposób ustawiania czasu naświetlania i przysłony.

Fujifilm X100 VI

Mimo że korpus wygląda tak samo, to pojawiła się na nim jedna zmiana, której nie widać na pierwszy rzut oka. Mam na myśli obniżenie minimalnego poziomu czułości matrycy (tę wartość także ustawia się fizycznie). Teraz wynosi ona 125 ISO.

Wyświetlacz LCD ma nadal przekątną 3 cale i jest odchylany. Można go podnieść o 90 stopni w górę, co ułatwia kadrowanie zdjęć robionych z wysokości pasa.

Fujifilm X100 VI ekran

Jeszcze jednym elementem, będącym pomostem między klasyką a nowoczesnością na pokładzie Fujifilm X100 VI jest wizjer hybrydowy (znajdował się on już w modelu X100 V). Użytkownik, który chce kadrować przy pomocy wizjera, może przełączać się między wizjerem optycznym a wizjerem elektronicznym.

Fujifilm X100 VI z telekonwerterem

Wizjer elektroniczny wykorzystuje panel OLED o rozdzielczości 3,69 mln punktów. Dzięki funkcji „dalmierza elektronicznego” w wizjerze optycznym wyświetlane jest miniokienko podglądu elektronicznego.

Jednak prawdziwa rewolucja kryje się wewnątrz korpusu.

Fujifilm X100 VI – 40-megapikselowa stabilizowana matryca

Sercem modelu X100 V była matryca APS-C CMOS o rozdzielczości 26,1 megapiksela. W nowym aparacie znalazła się matryca światłoczuła z podświetleniem wstecznym X-Trans CMOS 5 HR. Jej rozdzielczość to ok. 40,2 megapikseli.

Fujifilm X100 VI widok z góry

Nowa matryca oferuje natywną czułość na poziomie ISO 125. Stanowi to ulepszenie w stosunku do poprzedniego modelu, gdzie ta wartość dostępna była jedynie w zakresie czułości rozszerzonych. Standardowy zakres ISO w aparacie wynosi od 125 do 12 800 ISO (ze skokiem co 1/3 EV). Z kolei zakres rozszerzony to ISO:

  • 64,
  • 80,
  • 100,
  • 25 600
  • i 51 200.

Fujifilm X100 VI jest pierwszym aparatem z serii X100, który został wyposażony w pięcioosiowy układ stabilizacji obrazu w korpusie o skuteczności do 6,0 EV. Jedynie w niewielkim stopniu wpłynął on na zwiększenie ciężaru i rozmiarów korpusu w porównaniu do poprzednich modeli, zachowując jednocześnie wygodę użytkowania i mobilność.

Stałoogniskowy i jasny obiektyw

Fujifilm X100 VI jest wyposażony w stałoogniskowy obiektyw o ogniskowej 23 mm (odpowiednik 35 mm dla pełnej klatki) o jasności f/2.0. Obiektyw pozwala na rejestrowanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, zapewniając ostre i bogate w szczegóły zdjęcia.

Fujifilm X100 VI – szybki autofocus i symulacja trybów filmu światłoczułego

Aparat jest wyposażony także w algorytm predykcyjny autofokusa. Gwarantuje on niezawodne automatyczne ustawianie ostrości nawet podczas rejestrowania szybko poruszających się obiektów. Algorytm autofokusa z rozpoznawaniem obiektów, został opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i technik maszynowego uczenia głębokiego, potrafi wykrywać i rozpoznawać zwierzęta, ptaki, samochody, motocykle, rowery, samoloty, pociągi, owady i drony.

Fujifilm X100 generacje

Oprogramowanie aparatu oferuje łącznie 20 trybów symulacji filmu światłoczułego (m.in. Provia/Standard, Velvia/Vivid, Astia/Soft). Wśród nich jest też nowy tryb „REALA ACE”, który umożliwia wykonywanie zdjęć o bogatej i zróżnicowanej charakterystyce tonalnej. Zapewnia on wierną reprodukcję kolorów i wysoki kontrast tonalny.

Nie tylko do robienia zdjęć

Fujifilm X100 VI jest pierwszym przedstawicielem serii X100, który umożliwia rejestrację materiałów wideo w jakości 6.2K/30P. Jest również wyposażony w funkcję autofokusa ze śledzeniem obiektów podczas rejestracji wideo. Pozwala to na tworzenie materiałów filmowych wysokiej jakości.

Fujifilm X100 VI z przodu

Aparat oferuje też wsparcie dla usługi Frame.io Camera to Cloud bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów. Umożliwia bezprzewodowe połączenie z aktywnym punktem dostępu do internetu, zalogowanie i uwierzytelnienie w serwisie Frame.io, a następnie automatyczne przesyłanie zdjęć i filmów wkrótce po ich stworzeniu, co przyspiesza przepływ pracy, od zarejestrowania zdjęć/filmów, po ostateczną edycję stworzonych materiałów.

Bogaty wybór akcesoriów

Po zamontowaniu na obiektywie

  • pierścienia adaptera AR-X100
  • oraz filtru ochronnego PRF-49

Aparat może uzyskać odporność na warunki atmosferyczne. Pozwala to użytkownikowi kontynuować fotografowanie w wymagających warunkach atmosferycznych.

Dostępne są także inne akcesoria:

  • opcjonalna osłona przeciwsłoneczna LH-X100, która, dzięki specjalnej konstrukcji ze szczelinami, nie przesłania widoku podczas patrzenia przez wizjer optyczny i jednocześnie chroni przed odbiciami promieni słonecznych,
  • konwerter szerokokątny WCL-X100 o współczynniku powiększenia 0,8 x, który zmienia ogniskową obiektywu na 28 mm (ekwiwalent dla pełnoklatkowego formatu 35 mm),
  • telekonwerter TCL-X100 II, który umożliwia uzyskanie dłuższej ogniskowej, a tym samym zwężenie pola widzenia obiektywu o współczynnik około 1,4 x. Jego zastosowanie wydłuża ogniskową obiektywu do 50 mm (ekwiwalent dla pełnoklatkowego formatu 35 mm).

Edycja limitowana

W 2024 r. przypada 90. rocznica powstania firmy Fujifilm. Dla jej uczczenia, do sprzedaży trafi limitowana licząca 1 934 egzemplarze, edycja aparatu X100 VI. Aparat będzie zapakowany w specjalne pudełko. W pudełku znajdzie się okolicznościowy pasek, nakładka na przycisk spustu migawki oraz karty historyczne. Na korpusie będzie wygrawerowany logotyp Fujifilm z czasów powstania firmy w 1934 r. oraz numer seryjny.

Edycja limitowana

Fujifilm X100 VI – cena

Fujifilm X100 VI jest już dostępny w przedsprzedaży. Jego cena, niezależnie od wersji kolorystycznej (korpus może być srebrny lub czarny), wynosi 8 499 zł. Za edycję limitowaną trzeba zapłacić 9 999 zł.

Fujifilm X100 VI jest bardzo interesującą konstrukcją. Mam nadzieję, że za jakiś czas (oby niedługi) będę mógł go przetestować i więcej o nim napisać.