Surface Laptop 4 to elegancki, smukły, wydajny i… dość drogi laptop. Przez dwa miesiące był moim podstawowym domowym komputerem. Przekonałem się, że jest bardzo dobrym narzędziem. Nie tylko do pracy, ale też do rozrywki.

Windows to zdecydowanie najpopularniejszy system operacyjny dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Według serwisu StatCounter jego dwie najnowsze wersje: 10 i 11, pod koniec lutego roku miały łącznie 87,43% udziału w rynku (w Polsce najbardziej popularny jest Windows 10 – 79,86% udziału, Windows 11 ma 6,05%).

Surface Laptop 4 - uchylony ekran

System operacyjny z Redmond instalowany jest zarówno na urządzeniach z niższej półki, jak i na takich, które można określić mianem premium. Do tej kategorii można zaliczyć Surface’a Laptopa 4.

Z zewnątrz – alumiunium i Alcantara

Surface Laptop 4 jest urządzeniem smukłym. Grubość jego obudowy wynosi zaledwie 14,5 mm. Waga? Posługując się terminologią bokserską: piórkowa, a konkretnie 1,29 kg. Szerokość urządzenia to 308 mm, a głębokość – 223 mm.

Surface Laptop 4

Jak przystało na laptopa premium, Surface Laptop 4 jest wykonany z matowego aluminium. Na środkowej części pokrywy ekranu jest umieszczony jeden błyszczący element: logo Microsoft. Podobnie jak inne laptopy tego producenta (np. Surface Laptop 3 czy Surface Laptop Go), tak i ten ma obudowę, którą można podnieść jednym palcem. Co więcej, zawias łączący obie części urządzenia pozwala utrzymać pokrywę ekranu 1 – 2 cm nad klawiaturą.

Dolna część obudowy kryje jeszcze jedną niespodziankę. Część, na której spoczywają nadgarstki pokryta jest Alcantarą. To udogodnienie jest dostępne tylko w laptopach w kolorze srebrnym (Microsoft nazywa ten kolor platynowym). To jedyny znany mi model laptopa, w którym można oprzeć dłonie nie na chłodnym aluminium, ale na przyjemnym w dotyku materiale.

Surface Laptop 4 – klawiatura i ekran

Na co dzień używam 13-calowego laptopa, w którym klawiatura zajmuje niemal całą powierzchnię dolnej części obudowy. Ramki po lewej i prawej stronie klawiatury są bardzo cienkie, mają ok. 3 mm. Surface Laptop 4, mimo, że jest nieco większy, ma ramki szersze. Liczą ok. 1 cm. Nie znaczy to, że klawiatura nie jest wygodna. Wręcz przeciwnie. Pracuje się na niej bardzo wygodnie. Klawisze – jak na laptopa – są duże, a ich skok wynosi zaledwie 1,3 mm.

Przyzwyczajenia wymaga tylko brak prawego klawisza Ctrl. Mimo, że nie był to pierwszy laptop Microsoftu, którego testowałem, i powinienem pamiętać o tym (dość nietypowym) rozwiązaniu, kilka razy podczas pisania usiłowałem nacisnąć ten klawisz. Innym, także nieco nietypowym rozwiązaniem, jest umiejscowienie przycisku włączającego komputer – znajduje się on w górnym rzędzie klawiatury, tuż obok klawisza Del.

Surface Laptop 4 - włącznik

Warto teraz wspomnieć o ekranie. Surface Laptop 4, którego testowałem miał ekran o przekątnej 13,5 cala (w ofercie jest też laptop z komputer z ekranem o wielkości 15 cali) i rozdzielczości 2 256 x 1 504 pikseli. Proporcje ekranu wynoszą 3:2. Wyświetlacz także nie sięga od krawędzi do krawędzi. Ramka ma grubość ok. 1 cm. Do jakości wyświetlanego obrazu nie miałem żadnych zastrzeżeń. Był ostry, a kolory nasycone.

Wyświetlacz był dotykowy. Ta opcja jest wygodna zwłaszcza podczas przeglądania internetu lub czytania czasopism w formacie PDF.

Dotykowy ekran to nie tylko scrollowanie treści bez potrzeby korzystania z myszy czy gładzika, ale też możliwość powiększania i zmniejszania wyświetlanych na nim treści. Działa to tak samo jak na smartfonie. Gest rozciągania powiększa wyświetlaną treść, a uszczypnięcia – zmniejsza.

Surface Laptop 4 wyposażony był w kamerę z Windows Hello. Wystarczy, podobnie jak w smartfonie spojrzeć w obiektyw przedniej kamery, nagrać swoją twarz. Potem – po włączeniu komputera – spojrzeć w niego jeszcze raz żeby odblokować urządzenie.

Surface Laptop 4 – porty

Surface Laptop 4, podobnie jak inne smukłe przenośne komputery nie rozpieszcza liczbą portów, do których można podłączyć urządzenia peryferyjne.

Porty USB i gniazdo słuchawek

Po lewej stronie znajduje się port USB 3.1, port USB-C i gniazdo słuchawek. Po prawej stronie obudowy umieszczony jest tylko jeden port: Surface Connect, służący m.in. do ładowania komputera. Warto podkreślić, że ładowarka podłączana jest magnetycznie. Jeżeli przydarzy Ci się, że zaczepisz nogą o przewód, to nie strącisz laptopa na podłogę. Wtyczka po prostu wypnie się gniazda.

Port Surface Connect

O ile podłączenie bezprzewodowej myszy czy klawiatury nie jest problemem, można to zrobić przez Bluetooth, to problemem może być podłączenie np. monitora czy kabla Ethernet. Jest na to rozwiązanie. To Surface Dock 2, który podłączany jest do laptopa przez port Surface Connect. Surface Dock ma tylko jeden minus: cenę. Kosztuje 1 369 zł.

Parametry techniczne, czyli pokaż kotku, co masz w środku

Sercem testowanego przeze mnie komputera był procesor Intel Core i5 11. generacji. Ilość miejsca na dane wynosiła 512 GB, a ilość pamięci RAM – 8 GB.

Surface Laptop 4

Źródłem zasilania laptopa był akumulator o nominalnej pojemności 45,8 Wh. Według producenta w pełni naładowany akumulator umożliwia pracę z dala od źródła zasilania nawet przez 17 godzin. Podczas testu ani razu nie rozładowałem baterii do zera. Mogłem pracować, serfować po internecie czy słuchać muzyki przez co najmniej kilka godzin, zanim musiałem podłączyć komputer do źródła prądu.

Pełną specyfikację Surface Laptopa 4 możesz sprawdzić TUTAJ.

Podsumowanie

Surface Laptop 4 nie jest może najtańszym przenośnym komputerem z systemem Windows. Na rynku można znaleźć laptopy o podobnych, a nawet lepszych parametrach technicznych. Jednak tym, co go wyróżnia jest stylowy i elegancki design, długi czas pracy na baterii i mobilność. Według mnie to jeden z lepszych dostępnych obecnie ultrabooków.