Samsung Jet 90 Complete to pionowy odkurzacz bezprzewodowy. Dzięki niemu odkryłem nowy wymiar sprzątania. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Przeczytaj moją recenzję!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • z jakich części składa się Samsung Jet 90 Complete,
  • na ile wystarczy w pełni naładowany akumulator,
  • jak odkurzacz sprawdza się na co dzień.

Samsung dotąd kojarzyłem przede wszystkim ze smartfonami – zarówno „budżetowym”, jak i tymi z „wyższej półki” (np. z serii Galaxy Note), telewizorami, monitorami, dyskami SSD czy kartami pamięci. To jednak nie wszystko. Koreański koncern produkuje także sprzęt AGD. Wśród niego znajdziesz m.in. pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowe, piekarniki czy odkurzacze.

Wśród tych ostatnich są zarówno odkurzacze „tradycyjne” (workowe i bezworkowe), roboty sprzątające i… bezprzewodowe odkurzacze pionowe. I to właśnie przedstawiciel tej właśnie kategorii urządzeń – Samsung Jet 90 Complete – trafił do mnie do testów.

Samsung Jet 90 Complete – unboxing

„Jednostka centralna” (pierwsze skojarzenie jakie miałem po jego wypakowaniu to blaster z „Gwiezdnych Wojen”), rura, szczotki, stacja dokująca. Te wszystkie elementy składające się na odkurzacz wyjąłem z wielkiego. Córka, która weszła do pokoju, na podłodze którego rozłożyłem poszczególne części odkurzacza i zastanawiałem się, co z czym połączyć, nazwała to, co zobaczyła „puzzlami dla dorosłych”.

Samsung Jet 90 Complete
Samsung Jet 90 Complete – części

Okazało się jednak, że złożenie odkurzacza było łatwiejsze niż ułożenie puzzli. Już po kilku minutach odkurzacz był złożony i postawiony na stacji dokującej.

Samsung Jet 90 Complete
Komplet szczotek

Stacja dokująca

Stacja dokująca pełni dwie role:

  • ułatwia przechowywanie odkurzacza,
  • i służy do ładowania akumulatora.

Stacja dokująca nie zajmuje wiele miejsca – jej podstawa ma ok. 25 x 25 cm. Możesz ją postawić na podłodze obok gniazdka elektrycznego lub powiesić na ścianie (w zestawie znajdziesz hak mocujący oraz kołki rozporowe, dzięki którym zamocujesz ją na ścianie.

Na stojaku stacji dokującej znajdziesz miejsce, na którym możesz zamocować dwie szczotki (trzecią możesz dołączyć do odkurzacza).

Samsung Jet 90 Complete
Odkurzacz na stacji dokującej

Co ciekawe, akumulator zasilający odkurzacz jest wymienny, a na podstawie stacji dokującej znajduje się gniazdo, w którym możesz ładować drugi akumulator. Mała rzecz, a cieszy (zwłaszcza, kiedy w trakcie odkurzania rozładuje się akumulator, który jest podpięty do odkurzacza).

Samsung Jet 90 – ładowanie

Akumulator litowo-jonowy zasilający odkurzacz ma pojemność 3 000 mAh. Według producenta, w pełni akumulator wystarczy na godzinę odkurzania. Jak wyglądało to w moim przypadku? O tym dalej.

Po podłączeniu stacji dokującej do prądu, na akumulatorze zapaliła się jedna niebieska dioda. Wraz z upływem czasu, zapalały się kolejne. Po około 40-50 minutach (nie czatowałem przy odkurzaczu ze stoperem i nie mierzyłem czasu ładowania), zaświeciły się trzy diody, co oznaczało, że akumulator został w pełni naładowany, a odkurzacz jest gotowy do pracy.

Samsung Jet 90 – jak pracuje?

Właściwy test czas zacząć. Złapałem odkurzacz za uchwyt, zdjąłem ze stacji dokującej i włączyłem. Pierwsze zaskoczenie – jest cichy. Cichy niezależnie od tego, w jakim trybie pracował. Było to wynikiem zastosowanego w nim silnika inwerterowego (nazwanego przez Samsunga silnikiem Digital Inverter).

Silnik inwerterowy – jak działa?

W tradycyjnym silniku elektrycznym prąd między częścią nieruchomą a wirującą przekazują tzw. szczotki – pęki miedzianych drucików, które stale szorują po kręcącej się części silnika. Silnik inwerterowy (zwany też bezszczotkowym) obraca się dzięki indukcji magnetycznej. Dzięki temu urządzenie (np. pralka czy odkurzacz), w którym zastosowany jest silnik inwerterowy jest cichsze i ma większą moc przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej.

Sterowanie

Sterowanie odkurzaczem jest bardzo proste. Na górnej części uchwytu znajdują się włącznik oraz przyciski i +, służące do zmniejszania i zwiększania siły ssania. Dostępne są trzy tryby pracy:

  • LOW,
  • MID (tryb domyślny – odkurzacz włącza się zawsze w tym trybie),
  • MAX.

Jeżeli podłączysz do urządzenia końcówkę do polerowania, odkurzacz będzie pracował w trybie WET, czyli na mokro.

Samsung Jet 90 Complete
Samsung Jet 90 Complete – sterowanie

Na wyświetlaczu, oprócz informacji o wybranym trybie pracy (sile ssania) znajdziesz też dane o ewentualnych awariach: niedrożności pojemnika na kurz, rury lub elementu ssącego, zablokowaniu szczotki obrotowej i nieprawidłowym zamontowaniu filtra.

Samsung Jet 90 Complete – odkurzanie

Jak Samsung Jet 90 Complete sprawdza się podczas domowych porządków? Bardzo dobrze. Długość teleskopowej rury po jej pełnym rozsunięciu (dostępne są 4 poziomy regulacji jej długości) wynosi 1,14 m.

Dzięki temu, przy swoich 182 cm wzrostu, mogłem odkurzać wygodnie. Uchwyt pewnie spoczywał w dłoni, a po całkowitym rozsunięciu rury, mogłem trzymać wygodnie odkurzacz w wyciągniętej ręce i manewrować nim w czasie sprzątania.

Odkurzanie pod meblami? Żaden problem. Wystarczyło obniżyć odkurzacz do poziomu podłogi i wjechać szczotką pod fotel czy komodę.

Konstrukcję odkurzacza – możliwość odpięcia teleskopowej rury i dołączenia końcówki (np. szczotki do szczelin) doceniłem najbardziej kiedy odkurzałem kratki wentylacyjne w łazience. Dotychczas, tj. kiedy używałem „tradycyjnego” odkurzacza, oczyszczenie kratki wentylacyjnej musiałem się nieźle nakombinować. W jednej ręce musiałem trzymać odkurzacz (a nie należy on do najlżejszych sprzętów AGD), a w drugiej rurę z nałożoną szczotką szczelinową.

Samsung Jet 90 Complete
Samung Jet 90 Complete – odkurzanie kratki wentylacyjnej

W przypadku Samsunga wystarczyło podłączyć do „jednostki centralnej” szczotkę szczelinową i gotowe.

Samsung Jet 90 Complete waży 2,8 kg. Do tego trzeba jeszcze dodać wagę rury teleskopowej i szczotek. Jednak w czasie pracy nie czułem, że w ręku trzymam urządzenie o takiej masie. Co więcej, żona, która także testowała odkurzacz, także nie narzekała, że waży za dużo.

Samsung Jet 90 Complete – wydajność i czyszczenie

Jak ocenić wydajność odkurzacza? Po tym, jak sprząta, a dokładniej, w jakim tempie napełnia się pojemnik na kurz. Testowany Samsung okazał się urządzeniem bardzo wydajnym. Kurz i psia sierść z podłogi i mebli znikały sprawnie, i trafiały do pojemnika, który napełniał się bardzo szybko.

Samsung Jet 90 Complete

Mieszczący 0,5 l pojemnik na kurz wystarczał prawie na odkurzenie całego, 50-metrowego, mieszkania. Opróżnienie go było tak proste jak sprzątanie – wystarczyło odpiąć go od „jednostki głównej” i opróżnić do kosza na śmieci.

Filtr znajdujący się wewnątrz pojemnika trzeba najpierw wytrzeć „na sucho”, usuwając kurz zebrany na jego powierzchni, a sam pojemnik wyczyścić go pod bieżącą wodą i zostawić do wyschnięcia.

Co ciekawe – ciekawym akcesorium do odkurzacza jest stacja czyszcząca. Możesz opróżnić do niej pojemnik na kurz, ograniczając wydobywanie się drobinek kurzu i zabrudzeń do otoczenia.

Zużycie energii

Według instrukcji obsługi – w zależności od szczotki wykorzystanej do sprzątania i trybu pracy (MIN, MID, MAX) wynosi od 6 do 60 minut.

W większości przypadków używałem trybu MID i – zgodnie z tym, co podaje instrukcja – akumulator wymagał doładowania co mniej więcej 20 – 30 minut. Oznaczało to, że co jakiś czas miałem przerwę od odkurzania, którą mogłem wykorzystać np. na porządki w łazience czy wyjście na spacer z psem.

Podsumowanie

Największą zaletą odkurzacza bezprzewodowego jest to, że jest on stale gotowy do pracy (o ile oczywiście nie zapomnisz naładować akumulatora). Przesadzałeś kwiatki i rozsypałeś ziemię na podłogę? Z psa wyczesanego po spacerze została sterta piasku? A może – po prostu – chcesz szybko odkurzyć podłogę? Po prostu zdejmujesz odkurzacz ze stacji dokującej… i gotowe.

Samsung Jet 90 Complete – za co cenią go użytkownicy?

Użytkownicy podkreślają przede wszystkim, że do najważniejszych zalet urządzenia należy:

  • brak przewodu zasilającego urządzenie (sam nie przepadam za plączącymi się przewodami, które trzeba co jakiś czas przełączać do innych gniazdek),
  • wydajność (zwłaszcza po zakupieniu dodatkowego akumulatora),
  • to, że jest zawsze pod ręką,
  • konstrukcja.

Jeżeli szukasz alternatywy dla „tradycyjnego” odkurzacza, to naprawdę warto wziąć pod uwagę bezprzewodowy odkurzacz pionowy. Co więcej, sam zastanawiam się nad zakupem takiego urządzenia.

Comments

Comments are closed.