50 minut pracy po naładowaniu baterii, zaledwie 1,5 kg wagi, 350 W mocy i elektroszczotka z dodatkowym zasilaniem. To najważniejsze parametry bezprzewodowego odkurzacza Amica Joran Pet Turbo. Używam go od ponad pół roku i wiem, że jest to urządzenie godne polecenia. Poznaj go bliżej!

Żeby przekonać się jak korzysta się z nowego modelu smartfona, smartwatcha czy laptopa potrzebuję kilku tygodni. Na zapoznanie się z samochodem wystarczy mi tydzień. Są jednak redakcje motoryzacyjne, które przeprowadzają testy długoterminowe, jeżdżą samochodami do uzyskania przez nie przebiegu 100 tys. km. Podobny długoterminowy test przeprowadziłem dla bezprzewodowego odkurzacza Amica Joran Pet Turbo.

Najpierw było zaskoczenie. Firmę Amica kojarzyłem dotychczas z tzw. dużego AGD: kuchenek, pralek, suszarek, piekarników, lodówek, zmywarek czy płyt grzewczych. Okazało się, że w ofercie firmy z Wielkopolski można znaleźć także produkty małego AGD kuchennego (np. czajniki elektryczne, ekspresy do kawy, roboty planetarne, wyciskarki, tostery czy opiekacze i grille) i małego AGD domowego, wśród których są oczyszczacze powietrza, odkurzacze tradycyjne i odkurzacze pionowe. Zainteresowała mnie zwłaszcza ta ostatnia kategoria produktowa.

Amica Joran Pet Turbo - odkurzacz i akcesoria

Pod koniec 2020 r. testowałem pionowy odkurzacz Samsung Jet 90 Complete. Test tego urządzenia trwał zaledwie dwa tygodnie. Przez ten czas udało mi się z grubsza zapoznać z tym odkurzaczem i użyć go kilkanaście razy. Jako, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, postanowiłem, że kiedy w moje ręce trafi inny bezprzewodowy odkurzacz pionowy, będę go testował przez co najmniej kilka miesięcy, używając 2-3 razy w tygodniu. Tym urządzeniem została Amica Joran Pet Turbo.

Unboxing, czyli rozpakowanie

Odkurzacz wraz z akcesoriami zapakowany był w prostopadłościenne pudełko. W środku, oprócz korpusu urządzenia znalazłem także:

 • rurę o długości 62 cm,
 • elektroszczotkę z oświetleniem LED,
 • ssawkę szczelinową,
 • ssawkę do odkurzania książek (sprawdzała się też bardzo dobrze przy odkurzaniu mebli),
 • szczotkę do odkurzania tapicerki,
 • szczotkę do sierści (PET),
 • ładowarkę sieciową,
 • uchwyt, dzięki któremu możesz zawiesić odkurzacz na ścianie
 • i instrukcję obsługi.

Złożenie odkurzacza zajmuje dosłownie chwilę: do korpusu urządzenia wystarczy podłączyć rurę, a do niej, w zależności od tego, co będziesz sprzątać, którąś ze szczotek lub ssawek.

Amica Joran Pet Turbo - korpus

Zanim jednak mogłem sprawdzić jak sprawuje się odkurzacz, musiałem naładować zasilający go akumulator. Według instrukcji obsługi trwa to od 4 do 6 godzin. Podłączyłem ładowarkę i co jakiś czas patrzyłem, czy na korpusie świecą się białe LED-y, których zgaśnięcie oznaczało pełne naładowanie akumulatora).

Amica Joran Pet Turbo - ładowanie akumulatora

Amica Joran Pet Turbo – użytkowanie

Akumulator naładowany. Do odkurzacza podłączyłem turboszczotkę, która nie tylko wyposażona jest w oświetlenie LED, ale także w dodatkowe zasilanie o mocy 10 W, co ma ułatwiać odkurzanie dywanów z długim włosiem. Włączam odkurzacz i ustawiam pełną moc.

Przez mniej więcej 10 minut pracy na maksa, zanim rozładował się akumulator, udało mi się odkurzyć podłogę w dużym pokoju. Wyniki pierwszego odkurzania? Bardzo zadowalające. Pojemnik na zabrudzenia jest wypełniony prawie w całości (a co ciekawe, 3 dni wcześniej, pokój był odkurzony przy pomocy odkurzacza tradycyjnego).

Kolejne odkurzania wykonywałem już na mniejszych obrotach. Przekonałem się, że nawet ustawiając najmniejszą moc, przy której czas pracy odkurzacza wynosi do 50 minut, siła ssania jest wystarczająca na tyle żeby pozbyć się zanieczyszczeń z podłogi.

Przekonałem się też, że Pet Turbo w nazwie nie zostało użyte przypadkowo. Przy pomocy odkurzacza tradycyjnego nie udawało mi się nigdy tak dokładnie zebrać z podłogi i mebli kłaków zostawianych przez mojego gładkowłosego jack russell terriera (przecież dom jest tam, gdzie psia sierść przykleja się do wszystkiego, oprócz psa).

Podłogi to nie wszystko

Odkurzanie dywanów, chodnika w przedpokoju, parkietu czy terakoty w kuchni i łazience to podstawowe zadania, jakim musiała sprostać Amica Joran Pet Turbo. Odkurzacz sprawdzał się też znakomicie przy – że użyję nazewnictwa z gier wideo – misjach pobocznych.

Amica Joran Pet Turbo - odkurzanie mebli

Owalna ssawka zakończona szczotką była idealnym rozwiązaniem podczas usuwania kurzu z książek, mebli czy sprzętów RTV.

Z kolei dzięki długiej i wąskiej ssawce mogłem wyczyścić nie tylko wąskie przestrzenie między meblami czy pod nimi (tam gdzie nie mogła wjechać turboszczotka), ale też wszelkie zakamarki w meblach tapicerowanych czy kratki wentylacyjne.

Amica Joran Pet Turbo - odkurzanie kratki wentylacyjnej

Chcesz odkurzyć samochód? Proszę bardzo!

Dotychczas kiedy chciałem wyczyścić wnętrze samochodu korzystałem z odkurzaczy na myjniach samochodowych. Amica Joran Pet Turbo okazał się bardzo przydatny także i w tym przypadku. Wziąłem na parking korpus odkurzacza z podłączoną ssawką szczelinową i po ok. 30 minutach dywaniki i wszystkie zakamarki auta były odkurzone. Nie musiałem wrzucać monet do odkurzacza na myjni, przejmować się, że ktoś czeka w kolejce. Na parkingu mogę też co prawda skorzystać z tradycyjnego odkurzacza, ale musiałbym przynieść ze sobą ważące kilka kilogramów urządzenie wraz z akcesoriami. Pod tym względem odkurzacz bezprzewodowy jest o wiele wygodniejszy.

Amica Joran Pet Turbo – o czym trzeba pamiętać?

W czasie testu wiele razy przekonałem się, że bezprzewodowy odkurzacz jest urządzeniem, które bez problemów zastąpi odkurzacz tradycyjny. Jego najważniejszą zaletą jest to, że jest od razu gotowy do pracy. Rozsypałeś ziemię przy przesadzaniu kwiatów? Coś rozsypało się w kuchni? Wystarczy złapać za odkurzacz i po chwili sprawa jest załatwiona.

O czym trzeba pamiętać używając takiego odkurzacza jak Amica Joran Pet Turbo? Przede wszystkim o tym, że nie warto czekać aż akumulator rozładuje się podczas większego sprzątania. Nawet po 10- czy 15-minutowym odkurzaniu warto podłączyć urządzenie do ładowarki. Będziesz miał wtedy pewność, że w sytuacji, w której będziesz musiał z niego skorzystać, odkurzacz będzie naładowany.

Amica Joran Pet Turbo - odkurzanie

Amica Joran Pet Turbo jest też łatwiejsza w przechowywaniu niż odkurzacz tradycyjny. Jeżeli nie masz w mieszkaniu miejsca na zawieszenie uchwytu, który ułatwi przechowywanie odkurzacza wraz z akcesoriami, to na pewno wygospodarujesz kawałek przestrzeni (nie trzeba jej naprawdę dużo), w której będziesz mógł postawić odkurzacz z podłączoną do niego rurą i np. turboszczotką (to mój domowy zestaw podstawowy, pozostałe akcesoria trzymam w szafce).

Amica Joran Pet Turbo - wieszak na akcesoria

Amica Joran Pet Turbo – specyfikacja

Ze specyfikacją odkurzacza możesz zapoznać się na stronie producenta. Jej najważniejsze parametry to:

 • waga netto – 1,5 kg,
 • pojemność zbiornika systemu cyklonowego – 0,65 l,
 • poziom hałasu – 82 dB,
 • czas pracy (w zależności od wybranego trybu – 10 min/20 min/50 min (tryb eco),
 • czas ładowania akumulatora – 4-6 godzin,
 • napięcie akumulatora – 25,2 V.

Podsumowanie

Po kilkumiesięcznym teście mogę śmiało powiedzieć, że Amica Joran Pet Turbo jest bardzo udanym odkurzaczem. Czy czegoś mu brakuje? Mile widziany byłby wymienny akumulator. To bardzo wygodne rozwiązanie – możesz szybko zastąpić rozładowany akumulator pełnym i kontynuować sprzątanie, podczas gdy pusty będzie się ładował. Zdaję sobie jednak sprawę, że taka opcja podniosłaby cenę odkurzacza. A Amica Joran Pet Turbo jest, moim zdaniem, bardzo atrakcyjnie wyceniony. W elektrosklepach trzeba za niego zapłacić 649 zł.

Amica Joran Pet Turbo - polecam

Amica Joran Pet Turbo to odkurzacz łączący atrakcyjną cenę ze skutecznym działaniem. Zrobił na mnie na tyle duże wrażenie, że przyznaję mu certyfikat maciektestuje.pl poleca. Wyróżniam nim te urządzenia, które po teście oceniam na tyle dobrze, że sam mógłbym je kupić.