Pentax KF to kompaktowa, pyłoszczelna i odporna na warunki atmosferyczne lustrzanka cyfrowa. Jej sercem jest matryca CMOS o rozdzielczości 24 megapikseli. Dowiedz się więcej na jej temat!

Od pewnego czasu słychać, że firmy produkujące aparaty fotograficzne wieszczą koniec produkcji lustrzanek cyfrowych. Spowodowane jest to tym, że amatorzy coraz częściej fotografują aparatami wbudowanymi w smartfony (a przez ostatnich kilka lat jakość robionych nimi zdjęć znacząco się poprawiła), a fotografowie bardziej zaawansowani wybierają albo bezlusterkowce, które łączą możliwości lustrzanek z kompaktowymi rozmiarami. Tymczasem Pentax, idąc pod prąd, pokazał niedawno nową lustrzankę: Pentax KF. Co warto wiedzieć o tym aparacie? Dowiedz się!

Pentax KF – 100 uszczelek

Mimo tego, że nowy aparat został uplasowany w klasie entry level, czyli adresowany jest do fotografujących dopiero zaczynających przygodę z lustrzanką, to jego korpus został wyposażony w funkcje, które dotychczas były dostępne w modelach wyższej klasy. Jedną z nich jest wyposażenie korpusu w 100 uszczelek. Gwarantuje to niezawodną pracę nawet w tak wymagających warunkach, jak deszcz i mróz.

Co więcej, korpus aparatu został zaprojektowany tak, żeby można go było wygodnie obsługiwać nawet w rękawiczkach. Uwagę zwraca uchwyt zapewniający dobry i stabilny chwyt. Pokrętła trybów i przyciski funkcyjne zostały zaprojektowane i wyprofilowane pod kątem optymalnej obsługi, podczas aktywnego fotografowania na zewnątrz — na przykład podczas wspinaczki górskiej, biwakowania czy uprawiania innych sportów.

Pentax KF wyposażony jest w ruchomy wyświetlacz LCD, którego jasność można
dostosować do warunków oświetlenia w miejscu fotografowania. Aparat posiada również funkcję czerwonego podświetlenia, która jest przyjazna dla oka fotografa podczas fotografowania nocnego nieba.

Pentax KF – matryca 24 megapiksele

Sercem Pentaxa KF jest matryca APS-C o rozdzielczości 24,24 megapikseli. W aparacie zastosowany jest wydajny procesor PRIME MII z modułem akceleratora, który skutecznie minimalizuje szumy na wszystkich poziomach czułości, zapewnia płynną gradację i wysoką szczegółowość obrazu, nawet podczas fotografowania z maksymalną czułością ISO 102 400.

Pryzmat pentagonalny i wyraźny wizjer optyczny

Kompaktowa obudowa aparatu kryje szklany pentagonalny. To kolejna opcja kojarzona dotychczas z aparatami przeznaczonymi dla zaawansowanych amatorów (określanych też czasami jako semi pro) i zawodowców. Tańsze aparaty wyposażone były w zestaw luster.

Pentax KF wyposażony jest w wizjer optyczny o 100% pokryciu kadru i z prawie 0,95-krotnym powiększeniu. Dzięki temu zapewnia on wyraźny widok fotografowanego obiektu, umożliwia szybkie kadrowanie i ustawienie ostrości.

Pentax KF pryzmat pentagonalny

Fotografujący, którzy wolą kadrować zdjęcia w trybie Live Wiev mogą skorzystać z ruchomego ekranu LCD o wielkości 3 cali i rozdzielczości 1 037 000 punktów wyposażonego w powłoki skutecznie redukujące odbicia i rozpraszanie światła, co gwarantuje bardzo dobrą widoczność podczas fotografowania w plenerze.

Podczas działania w trybie Live View Pentax KF wykorzystuje hybrydowy system AF. Dzięki umieszczeniu czujnika AF z detekcją kontrastu oraz czujnika AF z detekcją fazy na powierzchni sensora obrazu optymalizuje zalety obu systemów AF, zapewniając szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości nawet na poruszającym się obiekcie.

Pentax KF – sterowanie

Aparat, podobnie jak inne lustrzanki (i nie tylko), wyposażony jest w pokrętło służące do wyboru trybów fotografowania. Kolejnym nawiązaniem do aparatów z wyższej półki są dwa e-pokrętła (jednym z nich można ustawiać np. przysłonę, a drugim – czas naświetlania) oraz funkcje fotografowania, takie jak Hyper Program, który umożliwia użytkownikowi natychmiastowe przełączanie trybu ekspozycji z programu na priorytet przysłony lub priorytet migawki bez odrywania wzroku od wizjera. Pod palcem fotografującego jest też przycisk do korekty ekspozycji (w zakresie od -3 do +3 EV).

Pentax KF tylna ścianka

Do ustawiania czułości matrycy, balansu bieli, włączania lampy błyskowej, czy trybu zdjęć seryjnych i samowyzwalacza służy krzyżakowy przełącznik umieszczony na tylnej ściance aparatu.

Wszystko to oznacza, że fotografujący ma dostęp do podstawowych opcji aparatu bez potrzeby wchodzenia do menu.

Pentax KF od góry

System AF z modułem SAFOX X

Aparat jest wyposażony w precyzyjny moduł AF SAFOX X, który zapewnia responsywną i niezawodną pracę autofokusa. Dzięki 11 czujnikom, w tym dziewięciu czujnikom krzyżowym na środku kadru, moduł AF zapewnia precyzyjne ustawienie ostrości na obiekcie przy minimalnym poziomie jasności wynoszącym -3 EV. Gwarantuje skuteczną wydajność śledzenia AF również w przypadku poruszających się obiektów, dzięki zaawansowanym funkcjom – Select-area Expansion oraz AF Hold, która utrzymuje początkowy punkt ostrości, nawet gdy fotografowany obiekt znika z pola widzenia.

System redukcji drgań z funkcją Pixel Shift Resolution

Wbudowany mechanizm redukcji drgań Pentax SR (Shake Reduction) skutecznie minimalizuje drgania aparatu i zapewnia ostre, pozbawione rozmyć obrazy, nawet podczas pracy z teleobiektywem czy w trudnych warunkach oświetleniowych. Pentax SR wykorzystuje czujnik żyroskopowy o wysokiej dokładności z efektywnością 4,5 kroku. Podczas robienia zdjęć panoramicznych mechanizm automatycznie wykrywa kierunek ruchu aparatu i tak steruje jednostką SR, aby uzyskać najlepszy możliwy obraz bez konieczności przełączania trybu.

Pixel Shift Resolution System z funkcją korekcji ruchu

Jeszcze jednym rozwiązaniem, w które wyposażony jest Pentax KF jest Pixel Shift Resolution System. Rejestruje on cztery obrazy tej samej sceny, przesuwając czujnik obrazu o jeden piksel dla każdego obrazu. Następnie łączy je w jeden złożony obraz.

Pentax KF lampa błyskowa

W porównaniu z konwencjonalnym systemem Bayera, w którym każdy piksel ma tylko jedną jednostkę danych koloru, ta innowacyjna funkcja uzyskuje wszystkie dane o kolorze w każdym pikselu. System zapewnia także funkcję korekcji ruchu. Wykrywa ona automatycznie poruszający się obiekt podczas fotografowania w trybie zdjęć seryjnych. Minimalizuje też negatywne efekty ruchu podczas łączenia, uwzględniając szerszy zakres scen i obiektów.

Pentax KF – dodatkowe funkcje

Aparat jest wyposażony jest też w funkcję Custom Image. Pozwala ona fotografującemu na przetwarzanie obrazu w taki sposób, by wyrazić jego twórczą intencję lub dopasować obraz do konkretnej sceny. Funkcja zapewnia 14 trybów niestandardowego obrazu, w tym:

 • SATOBI, który pozwala uzyskać kolory przypominające zdjęcia z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, z błękitem w odcieniu cyjanu, przytłumionymi żółciami i wyblakłymi czerwieniami,
 • Bleach Bypass, który odtwarza głęboką atmosferę scen filmowych,
 • czy Cross Processing.

Ujęcia interwałowe

Aparat wyposażony jest w szereg zaawansowanych funkcji nagrywania interwałowego, w tym:

 • Film interwałowy w rozdzielczości 4K, który umożliwia nagrywanie serii zdjęć w stałych odstępach czasu i łączenie ich w jeden plik filmowy w rozdzielczości 4K,
 • Film Star Stream, umożliwiający nagrywanie śladów gwiazd w pliku filmowym o rozdzielczości 4K;
 • oraz Interval Composite, który zapisuje złożony obraz z wyborem trzech trybów łączenia.
Pentax KF ekran LCD

Sterowanie bezprzewodowe

Moduł Wi-Fi pozwala na zdalnie sterowanie aparatem. Po zainstalowaniu aplikacji Image Sync na urządzeniu mobilnym fotografujący może:

 • zdalnie korzystać z podglądu Live View na ekranie smartfona/tabletu,
 • wyzwolić migawkę
 • i regulować takie ustawienia aparatu jak przysłona, czas otwarcia migawki i czułość ISO.

Możliwe jest także pobieranie zdjęć na urządzenie mobilne, a następnie przesłanie ich do serwisów społecznościowych.

Pentax KF – specyfikacja

Liczba efektywnych pikseliok. 24,24 mln pikseli
Typ matrycyCMOS, filtr kolorów podstawowych
Rozmiar matrycy23,5 mm x 15,5 mm (APS-C)
ProcesorPRIME MII
StabilizacjaSensor-shift Shake Reduction
Ekran LCDruchomy, 3 cale, proporcje 3:2
AutofokusHybrydowy
Czułość ISOod 100 do 102 400
Lampa błyskowaWbudowana, wysuwana lampa P-TTL
liczba przewodnia: ok. 12 (ISO 100),
kąt widzenia (dla obiektywu 28 mm, ekwiwalent 35 mm)
Format zapisu danychRAW (PEF/DNG), JPEG (Exif 2.3), DCF 2.0
PamięćKarty pamięci SD, SDHC i SDXC (Zgodne ze standardem USH-1)
ZłączaUSB 2.0 (micro B),
gniazdo mikrofonowe,
gniazdo słuchawkowe (3,5 mm),
zewnętrzne zasilanie MSC/PTP
BagnetPentax KAF2
Wagaok. 625 g (body)
Wymiaryszerokość: 125,5 mm
wysokość: 93 mm
głębokość: 74 mm.

Pentax KF dostępny jest w przedsprzedaży w cenie 4 499 zł (body) lub 4 999 zł (z obiektywem 18-55 mm).

Dla fanów marki aparat będzie dostępny także w specjalnych limitowanych kolorach:

 • Crystal Blue, która będzie dostępna w liczbie 100 sztuk,
 • Crystal White, dostępnej w liczbie 50 sztuk.

Specjalna edycja kolorowych korpusów nowego modelu będzie dostępna jedynie w oficjalnym europejskim sklepie internetowym PENTAX.

Comments

Comments are closed.