Smartfony można podzielić dość umownie na trzy grupy: flagowce, średniaki i urządzenia budżetowe. OPPO Reno 3 zalicza się do tej środkowej grupy. Jeżeli szukasz telefonu, za który zapłacisz mniej niż 1,5 tys. zł, a przy tym z dobrymi komponentami, przyjrzyj mu się bliżej!

Jeżeli miałbym porównać smartfona do samochodu, to OPPO Reno 3 Pro, byłby autem w najwyższej wersji wyposażenia. Takim z mocnym silnikiem, automatyczną skrzynią biegów, skórzanymi siedzeniami, szklanym panoramicznym dachem. Słowem – samochodem „na wyczesie”.

Do jakiego samochodu można porównać OPPO Reno 3? Według mnie do takiego z nieco niższym poziomem wyposażenia. Pozbawionego np. skórzanej tapicerki czy panoramicznego dachu, ale dalej takiego, jazda którym będzie sprawiała Ci frajdę.

Jeżeli miałbym porównać smartfona do samochodu, to OPPO Reno 3 Pro, byłby autem w najwyższej wersji wyposażenia. Takim z mocnym silnikiem, automatyczną skrzynią biegów, skórzanymi siedzeniami, szklanym panoramicznym dachem. Słowem – samochodem „na wyczesie”.

Do jakiego samochodu można porównać OPPO Reno 3? Według mnie do takiego z nieco niższym poziomem wyposażenia. Pozbawionego np. skórzanej tapicerki czy panoramicznego dachu, ale dalej takiego, jazda którym będzie sprawiała Ci frajdę.

Jaki jest OPPO Reno 3?

OPPO Reno 3 to smartfon, który za rozsądne pieniądze zapewni Ci przyjemność z użytkowania. Urządzenie to pokazuje, że teraz duża ilość pamięci RAM i pamięci na dane i aplikacje nie jest zarezerwowana wyłącznie dla flagowców.

Jaki jest więc OPPO Reno 3?

Smukły

Pisząc o samochodach, które testuję, zaczynam zazwyczaj od opisania ich nadwozia – to przecież na jego wygląd zwracasz uwagę wybierając nowe auto dla siebie. Czy tak jest też ze smartfonami? Moim zdaniem tak. Decydując się na nowego smartfona oglądasz zdjęcia różnych modeli w internecie czy idziesz do sklepu/salonu operatora by tam przyjrzeć się interesującemu Cię urządzeniu „na żywo”.

OPPO Reno 3 jest smukłe. Grubość tego smartfona wynosi zaledwie 7,9 mm; szerokość – 73,3 mm a długość – 160,2 mm.

Z dużym ekranem

Ważnym, a właściwie bardzo istotnym, parametrem jaki brany jest pod uwagę podczas testu samochodu jest rozstaw osi. To od niego zależy ilość miejsca w kabinie samochodu, a szczególnie miejsca dla pasażerów jadących na tylnej kanapie.

Odpowiednikiem tego parametru w przypadku smartfona jest przekątna ekranu. W przypadku OPPO Reno 3 wynosi ona 6,4 cala, a jego rozdzielczość wynosi 2 400 na 1 080 pikseli.

OPPO Reno 3 - ekran

Producent podaje, że tzw. screen ratio wynosi 90,8%. Wielokrotnie obracałem telefon w dłoniach i zastanawiałem się, „gdzie podziało się to brakujące 9,2%?” Ramki wokół ekranu są  przecież cienkie…

Wielkość ekranu? Jak dla mnie w sam raz. Telefon dobrze leżał w dłoni, a ekran mogłem bez problemu obsługiwać palcami jednej dłoni (tej, na której leży telefon).

Z notchem. Ale takim malutkim…

Kilka lat temu na ekranach smartfonów zaczęły pojawiać się wcięcia (tzw. notche) kryjące m.in. przednie kamerki czy czujniki służące np. do rozpoznawania twarzy użytkownika. W różnych telefonach miały różną wielkość i kryły w sobie kamery do selfie oraz np. czujniki podczerwieni).

Projektanci OPPO Reno 3 zdecydowali się zostawić wcięcie na górnej części ekranu. Zredukowali jednak mocno jego rozmiary. Notch w Reno 3 ma kształt „łezki” kryjącej obiektyw przedniej kamery.

OPPO Reno 3 - notch

Rozwiązanie to nie przytłacza ekranu swoim rozmiarem i – co ważne – nie rzuca się zbytnio w oczy.

I z trzema aparatami z tyłu

Na „pleckach” OPPO Reno 3 umieszczone są obiektywy trzech aparatów:

  • teleobiektywu o rozdzielczości 13 megapikseli,
  • aparatu głównego z trybem Ultra Clear o rozdzielczości 48 megapikseli,
  • 8-megapikselowego obiektywu szerokokątnego
  • i soczewki monochromatycznej o rozdzielczości 2 megapikseli.
OPPO Reno 3 - aparaty

Obiektywom towarzyszy flesz.

Jest to taki sam zestaw jak w modelu Reno 3 Pro. Różnica polega tylko na tym, że w droższym modelu flesz umieszczony był w wysepce wraz z obiektywami, a tutaj znajduje się na obudowie – obok obiektywów. Co ciekawe, korzystając z OPPO Reno 3 masz do dyspozycji takie same opcje w aplikacji obsługującej aparat – łącznie z trybem „Ekspert” i aplikacją Soloop.

Jak OPPO Reno 3 sprawował się w roli podręcznego aparatu fotograficznego? Bardzo dobrze. Robiłem nim m.in. zdjęcia jednemu z testowanych przeze mnie samochodów – Fiatowi 500. Aparat szerokokątny znakomicie sprawdził się podczas fotografowania od góry wnętrza auta.

Co napędza OPPO Reno 3?

Zacznę od parametrów, na które zwraca uwagę chyba każdy kupujący – od ilości pamięci RAM i pamięci wbudowanej. Pod tym względem telefon wypada całkiem nieźle, żeby nie powiedzieć dobrze. Telefon wyposażony jest w 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane i aplikacje, którą można rozszerzyć przy pomocy karty SD o pojemności nawet do 256 GB.

Tak dla porównania – smartfon, którego używam na co dzień (Huawei Mate 20 Pro) ma „tylko” 6 GB RAMu i tyle samo pamięci „dyskowej”, co Reno 3.

„Sercem” smartfona jest procesor MediaTek Helio P90. Z szybkiego riserczu, jaki zrobiłem, wynika, że nie jest to najnowszy procesor (zadebiutował pod koniec 2018 r.), a wcześniej „napędzał” Reno 2Z (tak, tego z aparatem do selfie, który wyjeżdżał z obudowy jak peryskop).

Procesor nie jest może „pierwszej młodości”, ale podczas używania telefonu nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów. Wszystko działało płynnie.

Akumulator

Energia zasilająca smartfon zmagazynowana była w akumulatorze o pojemności 4 025 mAh. Przy normalnym, codziennym użytkowaniu, po ładowarkę musiałem sięgać mniej więcej co 2 dni. A jako, że telefon często jeździł ze mną w samochodzie, był też doładowywany podczas jazdy.

Skoro mowa o jeździe – testowany smartfon bardzo sprawnie łączył się z samochodowymi multimediami i udostępniał Android Auto.

Kiedy akumulator zbytnio się rozładował wystarczyło sięgnąć po 20-watową ładowarkę obsługującą szybkie ładowanie VOOC.

OPPO Reno 3 – ile kosztuje?

OPPO Reno 3 dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych:

  • Sky White,
  • Midnight Black
  • i Auroral Blue.

Cena tego smartfona – niezależnie od koloru – jest taka sama. Wynosi 1 499 zł.

Telefonu używałem mniej więcej przez 2 tygodnie. Przez ten czas nie dał mi żadnego powodu do narzekania. Działał sprawnie, a tego oczekuję od każdego telefonu. Niezależnie swojego czy testowego.

Podobne zdanie na temat tego telefonu mieli także inni jego użytkownicy, wystawiający opinie w jednym z serwisów porównujących ceny. Za co cenili tego smartfona? Za:

  • wygląd,
  • funkcjonalność,
  • łatwość obsługi
  • i czas pracy na baterii.