Vileda Jet Clean

Vileda Jet Clean to nowa propozycja niemieckiej firmy, którą dotychczas mogłeś znać z szerokiego wachlarza produktów przeznaczonych do zmywania, mycia okien i sprzątania. Przetestowałem go i wiem, na co stać ten odkurzacz 3 w 1.

Gdybym zapytał, z czym kojarzy Ci się Vileda odpowiedziałbyś z pewnością, że z gąbkami do zmywania naczyń, ściągaczkami do mycia okien, ściereczkami z mikrofibry czy mopami (w tym mopami parowymi). Miałbyś rację. Moje dotychczasowe skojarzenia z tą firmą były takie same. Były, do czasu kiedy nie dostałem do testu odkurzacza myjącego Vileda Jet Clean.

Vileda Jet Clean – unboxing

Odkurzacz dotarł do mnie w sporym prostopadłościennym pudle. Znalazłem w nim:

  • korpus odkurzacza z wbudowanymi zbiornikami na czystą (pojemność 640 ml) i brudną (pojemność 400 ml) wodę i 7-metrowym przewodem zasilającym
  • uchwyt z przewodem (łączy się go w łatwy sposób z korpusem),
  • pojemnik na wodę,
  • nakładka do przechowywania urządzenia (pełni ona też drugą rolę – po wstawieniu do niej odkurzacza, nalaniu wody i włączeniu urządzenie samo się oczyści).
Vileda Jet Clean - unboxing

Po rozpakowaniu usunąłem zabezpieczenia, podłączyłem uchwyt do korpusu i mogłem zacząć test.

Vileda Jet Clean – jak się nią sprząta?

Vileda Jet Clean jest odkurzaczem 3 w 1:

  • myje podłogę na mokro,
  • usuwa z niej kurz i drobne zabrudzenia
  • i suszy.

Ten odkurzacz jest przeznaczony do mycia podłóg drewnianych, wykonanych z laminatów, terakoty i winylu. Nie możesz go używać do czyszczenia dywanów.

Przygotowanie do pracy

Przygotowanie odkurzacza do pracy jest bardzo proste. Wystarczy, że nalejesz do przedniego zbiornika wodę (możesz do niej dodać nieco niepieniącego środka do mycia podłóg) i podłączysz urządzenie do prądu.

Odkurzanie i mycie

Po włączeniu odkurzacz działa w trybie “suchym”. Chcesz umyć podłogę na mokro? Żaden problem – wystarczy wcisnąć znajduje się w uchwycie przycisk włączający spryskiwacz czystej wody.

Vileda Jet Clean w akcji

Teraz przesuwając odkurzacz do przodu będziesz mył podłogę na mokro. Wlot ssący będzie wciągał zabrudzenia a wałek z mikrofibry, obracający się z prędkością 2 800 obr./min, będzie – jak to jest napisane w instrukcji – mopował podłogę czystą wodą.

Nadmiar wody z podłogi usuwasz przesuwając odkurzacz do tyłu. Wałek ponownie mopuje podłogę, a wlot ssący zbiera nadmiar wody.

Ponowne przyciśnięcie przycisku wyłącza spryskiwacz.

Według producenta, jedno napełnienie zbiornika wodą wystarczy na umycie 70 metrów kwadratowych podłogi. Ja przy pierwszym użyciu odkurzacza uzupełniałem wodę trzy razy. Chciałem sprawdzić, na jak długo wystarczy jedno “tankowanie”. Takie do połowy zbiornika.

Na pierwszym “tankowaniu” umyłem podłogę na balkonie, w kuchni (całkiem sporej), łazience i WC. Drugie wystarczyło do umycia podłogi w mniejszym pokoju, a trzecie – w salonie i w przedpokoju.

Podłogi w mieszkaniu myjemy dość często. Przede wszystkim z uwagi na to, że jednym z domowników jest pies, który roznosi swoją sierść wszędzie, gdzie tylko może (podobno dom jest tam, gdzie psia sierść przykleja się do wszystkiego oprócz psa…). Jednak dopiero po pierwszym użyciu Viledy Jet Cleana mogę powiedzieć, że podłogi są naprawdę czyste.

Jak wyglądała zawartość zbiornika na brudną wodę? Prawdę powiedziawszy nie spodziewałem się, że będzie aż tak brudna. I że odkurzacz tak skutecznie usunie z podłogi kurz i sierść.

Vileda Jet Clean - wynik pracy

Czyszczenie odkurzacza

Vileda Jet Clean po odkurzeniu mieszkania wymaga wyczyszczenia. Żeby dokładnie umyć całe urządzenie trzeba rozebrać “na czynniki pierwsze”:

  • wyjąć zbiornik na brudną wodę i po zdjęciu znajdujących się na górze filtrów, opróżnić go,
  • filtry oczyścić z zabrudzeń, które się na nich zatrzymały i przepłukać pod bieżącą wodą (zbiornik na brudną wodę też),
  • wyjąć dyszę spryskiwacza i wałek z mikrofibry.

Wszystkie wyjęte elementy trzeba następnie przepłukać pod bieżącą wodą i zostawić do wyschnięcia. Zatem, zgodnie z sugestią producenta, spędziły całą niedzielę na balkonie.

Podsumowanie

Czy Vileda Jet Clean jest produktem dobrym? Już po pierwszym użyciu mogę śmiało powiedzieć: tak, jest. Nie lubię czekać aż umyta na mokro podłoga wyschnie. Dla mnie ten odkurzac jest wręcz idealnym rozwiązaniem.

Vileda Jet Clean

Odkurzacz nie jest oczywiście pozbawiony wad. Przykładowo. Włącznik nie jest umieszczony w uchwycie. A przecież nic (chyba) nie stałoby na przeszkodzie żeby umieścić go w pobliżu przycisku włączającego spryskiwacz. Takie rozwiązanie – włącznik na uchwycie a nie na korpusie – stosowane jest w każdym odkurzaczu pionowym.

Vileda Jet Clean średnio nadaje się też do zbierania większych zabrudzeń z podłogi. Przetestowałem to na psim chrupku, który nie został niestety wessany przez odkurzacz.

To, że nie jest odkurzaczem bezprzewodowym jakoś mi nie przeszkadza. Kabel zasilający ma 7 metrów. Bez przeszkód mogłem odkurzyć pokój, w którym urządzenie było podłączone i przyległy do niego balkon.

Jak oceniam Viledę Jet Clean? Na mocną piątkę.