OPPO EncoFree 2 to słuchawki TWS, czyli prawdziwie bezprzewodowe. Po trzech tygodniach ich użytkowania mam o nich jak najlepsze zdanie. Chcesz dowiedzieć się dlaczego? Przeczytaj ich recenzję!

TWS to skrót od True Wireless. Takim określeniem określane są douszne słuchawki pozbawione jakichkolwiek przewodów. Energię potrzebną do działania czerpią z wbudowanych akumulatorków, które z kolei doładowuje się z większego akumulatora wbudowanego w etui (ładowanego za pośrednictwem kabla USB).

OPPO EncoFree 2 - pudełko

Jednym z producentów, w którego ofercie można znaleźć słuchawki TWS jest OPPO. Kilka tygodni temu dotarł do mnie najnowszy model słuchawek tego producenta: OPPO EncoFree 2, które zadebiutowały wiosną 2021 r. To był mój drug kontakt ze słuchawkami TWS OPPO. Pierwszym modelem, z jakim się zetknąłem były OPPO EncoFree, które testowałem razem ze smartfonem OPPO Reno 3 Pro.

OPPO EncoFree 2 – pierwsze wrażenia

Regularna cena słuchawek OPPO EncoFree 2 wynosi 599 zł. Dlaczego wspominam o cenie na początku recenzji? Dlatego, że gdybym miał oceniać urządzenie po pudełku, w jakie urządzenie było zapakowane, powiedziałbym, że kosztuje 200 – 300 zł więcej. Co prawda, nie powinno oceniać książki po okładce, a słuchawek po opakowaniu, ale pudełko, w których znajdowały się słuchawki zrobiło na mnie naprawdę duże wrażenie. Wytłaczana napis OPPO ENCO i wytłaczane zdjęcia słuchawek. To wszystko sprawiało, że miałem wrażenie, że trzymam w ręce produkt klasy premium.

OPPO EncoFree 2 - pudełko i etui

Wewnątrz pudełka znalazłem słuchawki włożone do owalnego etui ładującego, zapasowe wkładki silikonowe (w rozmiarach L i S), przewód USB-C do ładowania oraz niezbędne papiery. Wszystko jest ma swoje miejsce w pudełku, nic nie lata luzem.

Pierwsze wrażenie? Bardzo pozytywne. To teraz czas na naładowanie akumulatora w etui (a przy okazji samych słuchawek) i ich używanie.

OPPO EncoFree 2 - zapasowe wkładki

Aplikacja HeyMelody

Na pudełku znalazłem informację, że do prawidłowego działania słuchawek niezbędna jest aplikacja HeyMelody. Nie zdziwiło mnie to. Na przykład, w przypadku urządzeń audio Huawei trzeba na smartfonie zainstalować aplikację AI Life. Od HeyMelody oczekiwałem, że znajdę w niej informacje stopniu naładowania każdej ze słuchawek i akumulatora w etui czy ściągawkę dotyczącą sterowania (przeciągnij palcem po lewej słuchawce by przyciszyć). Owszem, takie dane także są w tej aplikacji. Ale nie tylko.

Rozwiązaniem, które najbardziej mnie zaskoczyło była personalizowana korekcja dźwięku. Żeby ją ustawić wystarczyło włożyć słuchawki do uszu i nacisnąć przycisk ROZPOCZNIJ. Ustawienie korekcji dźwięku trwa ok. 3 minuty i powinno być przeprowadzone w zacisznym miejscu. Na czym polega test? Najpierw w lewej, a następnie w prawej słuchawce odtwarzane są dźwięki o różnych częstotliwościach. Po wybrzmieniu każdego z nich zadaniem użytkownika jest potwierdzenie czy go usłyszał. Co ciekawe, jeżeli podczas testu znajdujesz się w głośnym pomieszczeniu, aplikacja informuje, że może mieć to wpływ na wynik badania.

OPPO EncoFree 2 w praktyce

OPPO EncoFree 2 wyposażone są w ANC (Active Noise Cancelling, czyli aktywną redukcje hałasu). Nausznych słuchawek z tą technologią używam na co dzień i wiem, że w ich przypadku działa i dobrze odcina bodźców zewnętrznych. Do słuchawek dousznych z ANC nie miałem nigdy zbytniego przekonania. O ile podczas użytkowania w domu nie miałem zastrzeżeń do działania ANC, o tyle nie miałem pewności, jak redukcja hałasu będzie działała w bardziej wymagających warunkach.

OPPO EncoFree 2 -słuchawki

Powiedziałem sprawdzam i postanowiłem wypróbować słuchawki podczas podróży pociągiem do Wrocławia. Do Wrocławia jechałem na pokładzie Pendolino, a więc pociągu dobrze wyciszonego. Kiedy pociąg ruszył włożyłem słuchawki do uszu i tylko to wystarczyło żebym przestał słyszeć rozmowy współpasażerów i dźwięki towarzyszące jadącemu pociągowi. Po włączeniu muzyki, przestałem słyszeć cokolwiek innego niż playlistę, którą ustawiłem sobie na drogę. Kiedy chciałem usłyszeć komunikat nadawany przez kierownika pociągu nie musiałem wyjmować słuchawek z uszu. Wystarczyło przytrzymać przez sekundę uchwyt słuchawki żeby wyłączyć ANC i włączyć tzw. przepuszczalność. Ponowne wciśnięcie uchwytu włączało ANC i znów słyszałem tylko muzykę (OPPO EncoFree 2 nie umożliwiają regulowania poziomu redukcji szumów. Można ją tylko włączyć lub wyłączyć).

Przejazd Pendolino trwa niecałe cztery godziny i na tyle wystarczyło prądu w akumulatorach wbudowanych w słuchawki (krótko przed dojazdem do Wrocławia usłyszałem komunikat o rozładowującym się akumulatorze).

OPPO EncoFree 2 - słuchawki na smartfonie

Do Warszawy wracałem zwykłym Intercity. Nie była to Pesa Dart, a pociąg, w którego składzie były zwykłe wagony. Siłą rzeczy nie były one tak dobrze wyciszone jak Pendolino. Jak sprawdziły się słuchawki? Dały sobie radę nie gorzej niż wcześniej. Siedziałem przy oknie, ale mimo tego do moich uszu docierała tylko muzyka (a poziomu głośności nie miałem ustawionego na przesadnie wysokim poziomie). Tak jak w drodze do Wrocławia, tak i z powrotem, prądu w słuchawkach wystarczyło niemal na całą podróż.

Sprawdziłem też, jak ANC działa na ulicy. W tym przypadku od świata zewnętrznego nie oddzielała mnie podwójna szyba w oknie i kilkucentymetrowa ściana wagonu. Oznaczało to, że niektóre dźwięki miejskiej dżungli docierały do mnie. Nie były jednak na tyle intensywne żeby zagłuszyć muzykę, której słuchałem.

OPPO EncoFree 2 – specyfikacja

Zanim przejdę do omówienia specyfikacji słuchawek, wspomnę że OPPO EncoFree 2 powstały przy współpracy z Dynaudio. Dynaudio to duńska marka produkująca wysokiej jakości głośniki (niektóre z kolumn głośnikowych produkowanych przez tę firmę kosztują mniej więcej tyle, ile nowy samochód).

OPPO EncoFree 2

Specyfikacja OPPO EncoFree 2 jest następująca:

  • redukcja szumów – 42 dB,
  • głośniki – dynamiczne sterowniki 10 mm,
  • Bluetooth: kodek – AAC/SBC, wersja – BT 5.2, zasięg – 10 m,
  • bateria: rodzaj baterii – litowo-jonowa, pojemność baterii – 41 mAh (słuchawki) i 480 mAh (etui ładujące),
  • czas odtwarzania muzyki z głośnością 50%: włączone ANC – 4 godziny (wkładki douszne) / 20 godzin (wkładki douszne + etui ładujące), wyłączone ANC – 6,5 godziny (wkładki douszne) / do 30 godzin (wkładki douszne + etui ładujące),
  • czas ładowania – 1,5 godziny,
  • odporność na pył i wodę – IP54.

Podsumowanie

OPPO EncoFree 2 to słuchawki łączące atrakcyjną cenę z dobrą jakością i skutecznym ANC. Słuchawki te zrobiły na mnie na tyle duże wrażenie, że przyznaję im certyfikat maciektestuje.pl poleca. Wyróżniam nim te urządzenia, które – po kilkutygodniowym teście – oceniam na tyle dobrze, że sam mógłbym je kupić.