Mi Smart Band 6 NFC nie tylko śledzi dzienną aktywność swojego użytkownia, wyświetla informacje przychodzące na smartfon, pozwala sterować odtwarzaną na nim muzyką, ale też umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych w sklepach i innych punktach handlowo-usługowych. A to wszystko zaledwie za 249 zł.

Pierwsza opaska sportowa Xiaomi – Mi Band 1S – pojawiła się w 2014 r. Urządzenie to nie było wyposażone w wyświetlacz. Na jego miejscu znajdowały się trzy diody LED, a o powiadomieniach użytkownik był informowany przy pomocy wibracji. Druga odsłona opaski (Mi Band 2) została zaprezentowana rok później i była już wyposażona w monochromatyczny wyświetlacz. Następne generacje opaski – począwszy od Mi Band 3 – miały już ekran kolorowy. Wraz z kolejnymi generacjami wzrastała jego wielkość (od 0,78 cala w Mi Band 3, przez 0,97 cala w Mi Smart Band 4 i 1,1 cala w Mi Smart Band 5 do 1,56 cala w Mi Smart Band 6 i Mi Smart Band 6 NFC).

Mi Smart Band 6 NFC

Najnowsza odsłona ubieralnego urządzenia od Xiaomi (Mi Smart Band 6 NFC) przyniosła zmianę, która dla wielu była z pewnością zaskoczeniem: możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych (więcej o tym, jakimi kartami można płacić i jakie banki oferują tę usługę, dowiesz się dalej).

Mi Smart Band 6 NFC — pierwsze wrażenia

Z czarnego podłużnego pudełka, na którego górnej krawędzi pyszniła się cyfra 6 nadrukowana mieniącą się farbą, wyjąłem estetycznie opakowaną opaskę i kabelek do ładowania. Oprócz nich znajdowała się w nim także instrukcja obsługi.

Mi Smart Band 6 NFC

Pierwszą rzeczą, jaką musiałem zrobić po wyjęciu opaski z pudełka, było jej naładowanie. Pierwsze zaskoczenie: żeby to zrobić, nie muszę wyłuskiwać opaski z paska (tak jak miało to miejsce w starszych modelach). Mi Smart Band 6 NFC jest zaopatrywany w energię przy użyciu magnetycznej ładowarki z dwoma pinami, którą wystarczy podłączyć do dolnej części urządzenia. Po kilkunastu minutach mogłem już przystąpić do konfiguracji urządzenia.

Mi Smart Band 6 NFC - ładowarka

Jeżeli chodzi o wygląd, to Mi Smart Band 6 NFC niemal niczym nie różni się od modelu pozbawionego modułu umożliwiającego dokonywanie płatności zbliżeniowych. Obie opaski mają taki sam wyświetlacz, akumulator i takie same wymiary. Tym, co odróżnia oba urządzenia, jest złota otoczka na guziku, znajdującym się na pasku.

Mi Smart Band 6 NFC - pasek

Mi Smart Band 6 NFC — konfiguracja

Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji Mi Fit ze sklepu Google Play lub App Store. Jeżeli wcześniej nie miałeś żadnego urządzenia mobilnego Xiaomi (np. smartfona POCO F3), warto utworzyć konto Xiaomi. Kolejnym krokiem jest konfiguracja opaski. Żeby połączyć ją ze smartfonem, wystarczy nacisnąć + w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybrać z listy rodzaj urządzenia i po wyrażeniu zgody na gromadzenie przez urządzenie danych (aktywności, snu i tętna) wystarczy chwilę poczekać, aż smartfon połączy się z opaską.

Mi Smart Band 6 NFC — na co dzień

Największą zaletą opaski od Xiaomi są jej niewielkie rozmiary (długość 47,4 mm, szerokość 18,6 mm i grubość 12,7 mm) i naprawdę niska waga (zaledwie 12,8 g). Dzięki temu można je nosić przez cały dzień i nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Co więcej, korzystając z tej opaski, mogłem na lewym nadgarstku nosić zwykły zegarek, a na prawym opaskę. Mogłem więc mierzyć codzienną aktywność (co jest dla mnie szczególnie ważne od kiedy pracuję zdalnie), czy płacić w sklepach bez potrzeby wyjmowania smartfona, czy portfela z kieszeni (musiałem tylko pamiętać, żeby do terminala w sklepie nie zbliżyć zegarka noszonego na lewym nadgarstku).

Mi Smart Band 6 NFC nie jest wyposażony w GPS. Pomiar liczby kroków dokonywany jest przy wykorzystaniu akcelerometru wbudowanego w opaskę. Natomiast, po włączeniu opcji Spacer lub Bieganie źródłem sygnału GPS jest smartfon sparowany z opaską.

Na pokładzie opaski znalazło się też całkiem sporo rozwiązań, które podnosiły funkcjonalność tego urządzenia. Opaska informowała nie tylko o nadchodzącym połączeniu (na jej ekranie wyświetlał się numer dzwoniącej osoby, a naciskając ikonę z czerwoną słuchawką, można było odrzucić połączenie), ale także o przychodzących mailach, SMS-ach, czy powiadomieniach z Messengera. Oczywiście na tak małym ekranie trudno było odczytać treść wiadomości, ale można było chociaż sprawdzić, kto ją przysłał.

Przy pomocy opaski można też sterować muzyką odtwarzaną na smartfonie. Można sprawdzić tytuł utworu, nazwę wykonawcy, odtworzyć następny utwór lub wrócić do poprzedniego. A to wszystko bez potrzeby instalowania w opasce specjalnej aplikacji.

Mi Smart Band 6 NFC - odtwarzanie muzyki

Oprócz tych ficzerów Mi Smart Band 6 NFC mierzył też tętno, poziom natlenienia krwi (SpO2), jakość snu (można ją sprawdzać bezpośrednio na ekranie opaski). Skoro mowa o śnie – w urządzenie wbudowany był też budzik, który o tym, że pora wstać informował delikatnymi wibracjami. Jeżeli chciałem pospać jeszcze chwilę dłużej, mogłem – tak jak w telefonie – włączyć drzemkę. Budzik ustawia się z poziomu aplikacji w smartfonie. To w sumie dobre rozwiązanie, bo na małym ekranie trudno byłoby ustawić godzinę i dni, w które alarm ma być powtarzany.

Mi Smart Band 6 NFC — apetyt na energię

Według producenta żywotność baterii zasilającej opaskę wynosi 14 dni. Tak długiego czasu między ładowaniami nie udało mi się osiągnąć ani razu. Zazwyczaj czas od naładowania opaski do 100% do dnia, kiedy poziom energii w baterii spadał do ok. 15 – 20% wynosił 7-8 dni. Taki wynik uważam za całkiem niezły. Mógłby być lepszy gdybym np. ustawił mniejszą częstotliwość pomiaru tętna.

Mi Smart Band 6 NFC - ładowanie

Czas ładowania baterii wynosi ok. 2 godzin.

Mi Smart Band 6 NFC — funkcje sportowe

Tak jak każda inna tego typu opaska, Mi Smart Band 6 NFC, umożliwia śledzenie 30 aktywności sportowych. Oprócz tak podstawowych aktywności jak np. bieganie można było wybrać także m.in. ergometr wioślarski, bieżnię, rower stacjonarny, koszykówkę, boks, zumbę, trening ogólnorozwojowy, pilates czy badmintona. OK, w opaskach innych producentów tych aktywności może być więcej, ale liczba tych, jaka jest wbudowana w testowaną opaskę, jest według mnie wystarczająca.

Aplikacja Mi Fit

Aplikacja Mi Fit to centrum zarządzania opaską. Dzięki niej można sprawdzić statystki dotyczące kroków (aplikacja pokazuje nie tylko ich liczbę, ale także m.in. łączny dystans i liczbę spalonych kalorii), snu (w tym czas snu płytkiego, głębokiego, fazy REM i czas przebudzeń), tętna, wskaźnika PAI (Personal Activity Inteligence, czyli wskaźnika aktywności osobistej), historię treningów, poziomu natlenienia krwi ( SpO2) czy stresu.

Za pośrednictwem aplikacji można także zmieniać tarcze zegarka. Dostępnych jest 60 tarcz, podzielonych na takie kategorie jak np. The Legend of Qin, The Outcast, Fox Spirit Matchmaker, Simplicity, Fashion, Sport, Business czy Science and Technology. Dostępne są też 3 standardowe tarcze, bez elementów graficznych.

Z poziomu aplikacji Mi Fit jest także dostęp do trzech aktywności sportowych: spaceru, biegania i jazdy na rowerze. Wystarczy wybrać aktywność, nacisnąć przycisk GO, i już po chwili rozpoczyna się pomiar.

Do aplikacji Mi Fit możesz też dodać kartę płatniczą, i dzięki temu wykorzystywać opaskę do dokonywania płatności za zakupy i usługi.

Xiaomi Pay — co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Razem z opaską Mi Smart Band 6 NFC na polskim rynku zadebiutowała nowa usługa płatności mobilnych: Xiaomi Pay. Początkowo z tej usługi mogli korzystać klienci Banku Pocztowego oraz dwóch fintechów: ZEN.com i Curve. Obecnie opaską mogą płacić też klienci mBanku, BNP Paribas oraz banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie SGB. Liczba instytucji finansowych nie jest może zbyt imponująca. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązania jak Garmin Pay czy Fitbit Pay także były na początku oferowane przez pojedyncze instytucje.

Jak dodać kartę i jak płacić?

Do Xiaomi Pay można dodać obecnie tylko kartę płatniczą (debetową lub kredytową) Mastercard. Na co dzień używam plastiku z logo Visa. Kiedy byłem już gotowy do zamówienia nowej karty, przypomniałem sobie, że mBank, którego jestem klientem, ma w ofercie także kartę Mastercard Mobilna, która dostępna jest w aplikacji mobilnej i którą można dodać do portfeli cyfrowych, w tym m.in. do Xiaomi Pay.

Dodawanie karty jest bardzo proste. Wystarczy:

  • w aplikacji Mi Fit wybrać usługę Xiaomi Pay,
  • wpisać dane karty (jej numer, datę ważności oraz trzycyfrowy kod CVC),
  • wymyślić i wpisać sześciocyfrowy PIN (trzeba go wpisywać raz na 24 godziny lub po założeniu opaski na rękę).
Mi Smart Band 6 NFC - PIN

Trzeba też zaakceptować regulamin kart płatniczych obowiązujący w banku, który wydał kartę, którą dodajesz do aplikacji. I to już wszystko. Karta jest dodana, i można już nią płacić.

Przed dokonaniem płatności trzeba włączyć ekran, przesunąć go w prawo i nacisnąć strzałkę pod wizerunkiem karty. Od tego momentu masz minutę na zbliżenie opaski do terminala i dokonanie płatności.

Xiaomi Pay

Jeżeli do Xiaomi Pay dodałeś więcej niż jedną kartę, przed zbliżeniem opaski do terminala wybierz tę, którą chcesz zapłacić.

Podsumowanie

O Mi Smart Band 6 NFC można powiedzieć, że jest to urządzenie, które daje tak wiele, za tak niewiele. A konkretnie za 249 zł. Co więcej, jest to także najtańsza na rynku opaska fitness, umożliwiająca dokonywanie płatności mobilnych. Za jakość wykonania, możliwości, jakie kryją się w tym urządzeniu, a przede wszystkim za Xiaomi Pay, przyznaję tej opasce certyfikat maciektestuje.pl poleca. Wyróżniam nim te urządzenia, które po teście oceniam na tyle dobrze, że sam mógłbym je kupić.

Mi Smart Band 6 NFC - maciektestuje.pl poleca

Comments

Comments are closed.