Xiaomi Watch S1 Active to jeden z dwóch odsłon, w jakich dostępny jest najnowszy smartwatch producenta z Pekinu. Po kilkunastu tygodniach testu wiem, że jest to zegarek, który świetnie sprawdza się jako monitor codziennej aktywności i nie tylko. Dowiedz się o nim więcej. Przeczytaj mój test.

Przez kilka lat urządzeniami ubieralnymi, z produkcji których słynęło Xiaomi, były inteligentne opaski z serii Mi Smart Band. W ich przypadku producent przeszedł długą drogę: od Mi Band 1S, przez Mi Smart Band 6 NFC (pierwszą opaskę, którą można było płacić), do najnowszego banda: Xiaomi Band 7. Na początku 2021 r. Xiaomi zaprezentowało pierwszego smartwatcha: Xiaomi Mi Watch. Nie miał on co prawda możliwości prowadzenia rozmów telefonicznych z nadgarstka, czy płatności zbliżeniowych, ale był wyposażony w moduł GPS, co było ukłonem w stronę osób aktywnych. Podczas np. treningu biegowego dawcą sygnału z satelity nie musiał być telefon.

Na smartwatcha pełną gębą musieliśmy poczekać do wiosny 2022 r. Wtedy właśnie zadebiutował Xiaomi Watch S1. Ten zegarek dostępny jest w dwóch wersjach: Active i po prostu S1. Przez kilkanaście tygodni na moim nadgarstku gościł Xiaomi Watch S1 Active w kolorze określonym przez producenta jako Space Black.

Xiaomi Watch S1 Active – unboxing i pierwsze wrażenie

Zegarek dotarł do mnie w podłużnym kartonowym pudełku. Ze środka oprócz urządzenia wyjąłem także magnetyczną ładowarkę USB z dwoma pinami oraz skróconą instrukcję obsługi.

Xiaomi Watch S1 Active

Xiaomi Watch S1 robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Jest lekki (jego waga nie uwzględniająca paska to 36,3 grama), pasek jest miękki i można go dobrze dopasować do nadgarstka. Mimo tego, że koperta zegarka jest spora (jej wysokość to 47,3 mm, a szerokość 46,5 mm), to zegarek dobrze wygląda nawet na szczupłym nadgarstku.

Xiaomi Watch S1 Active – sterowanie

Zegarek jest wyposażony w dwa fizyczne przyciski umieszczone na prawej stronie koperty. Górny (HOME) służy do wybudzania urządzenia, a dolny – SPORT – jak wskazuje jego nazwa, jest przeznaczony do sterowania funkcjami sportowymi (jest ich całkiem sporo. Więcej o nich przeczytacie dalej).

Xiaomi Watch S1 Active - przyciski

Po menu można także nawigować przy pomocy ekranu dotykowego. I tak:

  • przesunięcie w górę pozwala sprawdzić ostatnie powiadomienia (m.in. SMS-y, maile, powiadomienia z mediów społecznościowych czy komunikatorów),
  • przesunięcie w dół pokazuje uproszczone menu. Można tam włączyć np. tryb “nie przeszkadzać”, tryb cichy, latarkę, przejść do ustawień, oczyścić zegarek z wody czy ustawić alarm. Na dole ekranu wyświetlane są informacje o poziomie naładowania baterii i włączeniu łączności Bluetooth,
  • przesunięcie w lewo i w prawo pozwala sprawdzić m.in. poziom naładowania baterii, liczbę wykonanych kroków (po kliknięciu w kafelek wyświetlają się statystyki: liczba kroków, ilość spalonych kalorii i czas w ruchu), aktualną prognozę pogody, poziom natlenienia krwi (SpO2), włączyć rejestrowanie treningu biegowego, tętno czy sprawdzić statystyki dotyczące snu.

Widżetami wyświetlanymi na tych ekranach można sterować przy pomocy aplikacji, a nauczenie się tego, jak włączać poszczególne opcje, nie zajmuje dużo czasu.

Aplikacja Mi Fitness

Podobnie jak inne smartwatche, tak i Xiaomi Watch S1 Active, wymaga aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Fitbit, Garmin Connect, Huawei Zdrowie, dlaczego wymieniam te aplikacje? Dlatego, że pomagały zarządzać zegarkami tych producentów, i to niezależnie od modelu. Kiedy pojawiał się nowy smartwatch, to aplikacja była aktualizowana i mogła obsługiwać nowy model.

Xiaomi zdecydował się na inne rozwiązanie. Zegarek współpracuje z nową aplikacją: Mi Fitness. Nieco mnie to zdziwiło. Mi Smart Band 6 NFC współpracuje z aplikacją Zepp Life (wcześniej nazywała się MiFit) i – według mnie – nie było potrzeby tworzenia nowej apki, przeznaczonej dla tego zegarka.

Aplikacja Mi Fitness składa się z czterech zakładek: Zdrowie, Trening, Urządzenie i Profil.

Zdrowie

Zakładka Zdrowie zawiera informacje na temat codziennej aktywności. Można w niej znaleźć informacje na temat treningów (bieganie, chodzenie, pływanie itp.), analizy snu, tętna, liczby kroków, czy liczby spalonych kalorii.

Trening

W tej zakładce można – bez potrzeby korzystania z zegarka – wybrać jeden z podstawowych treningów: bieganie, bieżnię, chodzenie i jazdę na rowerze. Trzeba poczekać na sygnał GPS, nacisnąć przyciski GO, i już. Można trenować.

Urządzenie

Zakładka Urządzenie, jak sama jej nazwa wskazuje, służy do zarządzania zegarkiem sparowanym z aplikacją. Przy jej użyciu można m.in. wybierać tarcze zegarka, zarządzać powiadomieniami aplikacji, przychodzącymi połączeniami, dodawać karty płatnicze do Xiaomi Pay, dodawać aplikacje do zegarka, zarządzać układem aplikacji na ekranie zegarka (dostępne są dwie opcje: siatka i lista).

Profil

Ta zakładka zawiera informacje m.in. o wersji aplikacji Mi Fitness, połączonych z nią innych aplikacjach. Przy jej użyciu można także sprawdzić ustawienia i uprawnienia aplikacji.

Xiaomi Watch S1 Active na co dzień

Smartwatch od Xiaomi gościł na moim nadgarstku przez cały dzień. Tak jak inne smartwatche, tak i ten mierzy codzienną aktywność, m.in. liczbę kroków, ilość spalonych kalorii czy liczbę minut w ruchu.

O ile do pomiaru liczby kroków nie miałem zastrzeżeń, o tyle pomiar kalorii czy minut spędzonych w ruchu nieco mnie dziwił. Dlaczego? Wyjaśniam.

Kalorie i minuty w ruchu

Dzienna norma kalorii spalonych kalorii wynosiła 400. Z jednej strony, dla aktywnej osoby, to niewiele (mniej więcej taką ilość kalorii można spalić podczas pięciokilometrowego biegu). Z drugiej, dziwi przyjęty przez producenta sposób pomiaru. Otóż podczas snu kalorie nie są liczone. Jest to dziwne. Przecież podczas godziny snu spalamy około 70 kalorii. Czyżbyśmy, według producenta, nie oddychali nocą? Licznik kalorii startował dopiero kiedy wstałem z łóżka.

Statystyki

Liczba minut w ruchu. Wydawać by się mogło, że sposób działania tej funkcji będzie prosty jak przysłowiowa budowa cepa: idę na spacer z psem, chodzimy przez pół godziny, i po powrocie do domu na ekranie zegarka widzę informację, że chodziłem przez 30 minut. Niestety, tak to nie działało. Ten, kto ma psa ten wie, że pupil podczas spaceru lubi się zatrzymać, powąchać szczególnie interesującą kępkę trawy, zostawić swój ślad na latarni. Po półgodzinnym spacerze okazywało się, że według zegarka, poruszałem się przez 5 minut. Inaczej sprawa przedstawiała się kiedy szedłem w szybkim tempie – wtedy minuty ruchu nabijały się jak trzeba.

Rozmowy

Smartwatch pełną gębą powinien także umożliwiać prowadzenie rozmów telefonicznych. Pod tym względem Xiaomi Watch S1 Active bardzo miło mnie zaskoczył. Jakość dźwięku w czasie rozmowy była bardzo dobra. Co więcej, mogłem rozmawiać nawet kiedy telefon znajdował się na drugim końcu mieszkania. Przeszkodą nie były nawet ściany wewnętrzne w bloku z lat siedemdziesiątych. Mogłem nie tylko odebrać połączenie, ale także nawiązać nowe – wystarczyło z menu wybrać opcję Połączenia, a następnie kliknąć na imię i nazwisko osoby, z którą chciałem rozmawiać.

Xiaomi Watch S1 Active - rozmowa telefoniczna

Powiadomienia

Na ekranie zegarka wyświetlały się też powiadomienia z aplikacji. Duży ekran oznacza, że bez problemów – bez podnoszenia telefonu – można sprawdzić, od kogo przyszedł mail czy SMS, czy powiadomienie z mediów społecznościowych.

Xiaomi Watch S1 Active - powiadomienia

Odtwarzanie muzyki

Co prawda w smartwatchu od Xiaomi nie można (jak np. w Fitbicie Sense) zainstalować aplikacji sterującej muzyką odtwarzaną z serwisu streamingowego. Zastosowane jest inne rozwiązanie. Po przesunięciu ekranu w lewo można, korzystając z widgetu, sprawdzić tytuł odtwarzanego utworu, zapauzować i wznowić odtwarzanie, czy przejść do poprzedniego lub następnego utworu.

Xiaomi Watch S1 Active - odtwarzanie muzyki

Tarcze zegarka

Użytkownik ma do wyboru 200 tarcz zegarka. Podzielone są na kategorie, wśród których są: mechaniczny, formalny, zdjęcia, aktywność, narzędzia, ruch, prosty, Sci-fi, obrazy, LXH i Ali. W każdej kategorii jest od kilku do kilkunastu tarcz.

Pogoda

Możliwość sprawdzenia na ekranie zegarka pogody to kolejna z opcji dostępnych w zegarku. Podczas testu zauważyłem, że jeżeli wyjechałem z Warszawy, to po powrocie nie aktualizowała się lokalizacja. Zmianę trzeba było wymuszać włączając i wyłączając aktualizację pogody w aplikacji.

Xiaomi Watch S1 Active – aktywności fizyczne

Testowany przeze mnie zegarek miał w nazwie wyraz Active. Sugerowało to, że to urządzenie może być wykorzystywane nie tylko do mierzenia liczby kroków czy ilości spalonych kalorii, ale też do mierzenia takich aktywności jak bieganie, pływanie, czy ćwiczenia na siłowni. Smartwatch od Xiaomi sprawdził się tutaj bardzo dobrze.

Bieganie

Na rynku jest mnóstwo zegarków dedykowanych biegaczom: cała seria Forerunner od Garmina czy czasomierze fińskiej marki Polar. Jednak także i każdy smartwatch może z powodzeniem być wykorzystany podczas porannego lub wieczornego joggingu czy w czasie zawodów. Jak w tym zakresie sprawdza się Xiaomi Watch S1 Active? Bardzo dobrze.

Smartwatch od Xiaomi towarzyszył mi podczas treningów biegowych i zawodów. Za każdym razem spisywał się bardzo dobrze. Nie gubił sygnału GPS, a sygnał satelity łapał bardzo szybko. Także i zestaw informacji o biegu, jakie można sprawdzić w aplikacji, pozwalał sprawdzić nie tylko czas treningu, przebiegnięty dystans, liczbę kroków, tempo czy wzrost i spadek wysokości. Dostępne są też dane o:

  • tętnie (wykres ilustrujący zmiany tętna w trakcie biegu i podział tętna na strefy regeneracyjną, intensywną, aerobową, anaerobową i VO2 max),
  • tempie, w jakim przebiegnięte były poszczególne kilometry,
  • kadencji (liczbie kroków na minutę).

Pływanie na wodach otwartych

Zegarek sprawdziłem też podczas wakacji nad Bałtykiem. Przetestowałem opcję treningu pływackiego na otwartej wodzie. W tym przypadku zegarek rejestrował takie dane jak:

  • dystans,
  • czas treningu,
  • liczbę spalonych kalorii,
  • tempo,
  • styl,
  • częstotliwość uderzeń (uderzenia na minutę)
  • i SWOLF, czyli wskaźnik efektywności (oblicza się go, dodając czas przepłynięcia pełnej długości basenu oraz potrzebną do tego liczbę ruchów ręką).

Siłownia

Co prawda nie należę do osób, które podczas treningu na siłowni korzystają z trybów treningowych w zegarku (zazwyczaj używam tylko minutnika). W Xiaomi Watch S1 Active dostępne są m.in. takie tryby jak bieżnia, rower stacjonarny, orbitek, ergometr, trening HIIT (High Intensity Interval Training, czyli intensywny trening interwałowy, który jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, którym zależy na szybkiej utracie tkanki tłuszczowej).

Podczas treningu na siłowni sprawdziłem kilka z opcji dostępnych w zegarku: bieżnię, rower stacjonarny, orbitek i ergometr. Wyniki? Więcej niż zadowalające.

Xiaomi Watch S1 Active – pomiar snu, tętna i saturacji

Pomiar jakości snu, tętna i saturacji, czyli poziomu natlenienia krwi to rozwiązania, jakie można spotkać w smartwatchach. Xiaomi Watch S1 Active nie jest tu wyjątkiem.

Sen

Podstawowe informacje o śnie (czas trwania, średnie tętno, i ewentualnie, średnie natlenienie) można sprawdzić na zegarku. Więcej informacji: ocena snu i jego dystrybucja (tj. informacje o czasie i udziale procentowym snu płytkiego i głębokiego) oraz średnim tętnie w rozbiciu na godziny) dostępnych jest w aplikacji. Brakowało mi tylko jednej rzeczy: informacji o czasie trwania trybu REM.

Tętno

Poziom tętna może być mierzony co minutę, co 5, 10 lub 30 minut (większa częstotliwość pomiaru wpływa negatywnie na żywotność baterii). Można też włączyć pomiar ręczny – wybierając opcję z menu zegarka. Dostępny jest także alert wysokiego tętna (powiadomienie włącza się, kiedy tętno utrzymuje się ustalonego poziomu – np. 150 uderzeń na minutę) i tętno wysiłkowe – to powiadomienie włącza się, kiedy tętno wzrośnie powyżej ustalonego poziomu (np. 180 uderzeń na minutę) podczas ćwiczeń.

Saturacja

Poziom saturacji można mierzyć “na życzenie”, czyli po włączeniu opcji w zegarku. Dostępne są też możliwości pomiaru automatycznego (przez cały dzień lub podczas snu) co 10 minut lub co pół godziny.

Xiaomi Pay

Xiaomi Watch S1 to drugie, po Mi Smart Bandzie 6 NFC, urządzenie ubieralne tego chińskiego producenta, które jest wyposażone w moduł NFC i, po dodaniu do portfela cyfrowego karty debetowej lub kredytowej, umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Xiaomi Pay

O ile z dodaniem karty płatniczej do opaski nie miałem żadnych problemów, o tyle z zegarkiem już się nie udało. Dodałem dane karty, ustaliłem sześciocyfrowy PIN, zaakceptowałem regulamin kart płatniczych z mojego banku. I kiedy myślałem, że wszystko się powiodło, i że będę mógł płacić zegarkiem, w aplikacji wyświetlił się komunikat “2000 wystąpił błąd. Skontaktuj się z naszym działem obsługi…”. Poszedłem za tą radą i wysłałem maila do działu obsługi. Konsultant zapytał mnie, czy mam dodaną kartę płatniczą do innego urządzenia obsługującego Xiaomi Pay. Kiedy potwierdziłem, zasugerował jej usunięcie. Kartę usunąłem i dodałem ją ponownie do zegarka. Cały proces przebiegł poprawnie, ale przy próbie płatności w sklepie, na terminalu płatniczym wyświetliła się sugestia sprawdzenia telefonu (na którym zresztą nie znalazłem żadnych informacji). Koniec końców kartę usunąłem i – jak na razie – nie zdecydowałem się na jej ponowne dodanie.

Xiaomi Watch S1 Active - Xiaomi Pay

Mam nadzieję, że ten problem dotyczy tylko mojego zegarka, a inni użytkownicy Xiaomi Watch S1 Active będą mogli bez problemu dodać do niego kartę płatniczą.

Do Xiaomi Pay można dodać karty debetowe i kredytowe z logo Mastercard, wydawane przez: Bank Pocztowy, BNP Paribas, Credit Agricole, mBank, PKO BP, banków spółdzielczych należących do grupy SGB, a także przez fintechy ZEN i Curve.

Bateria

Źródłem energii w zegarku jest litowo-polimerowy akumulator o pojemności 470 mAh. Według producenta jedno jego naładowanie wystarcza na 12 dni typowego użytkowania. Podczas testu nie udało mi się osiągnąć takiego wyniku. Zegarek podłączałem do ładowarki, kiedy poziom ładowania baterii wynosił około 25%. Czas potrzebny na naładowanie akumulatora wynosi około 2 i pół godziny.

Xiaomi Watch S1 Active – ile trzeba za niego zapłacić?

Za Xiaomi Watch S1 Active można kupić w jednym z trzech kolorów:

  • Space Black,
  • Ocean Blue
  • i Moon White.

Niezależnie od koloru trzeba za niego zapłacić 799 zł.

Dla użytkowników chcących nosić zegarek nie tylko do bardziej swobodnych ubrań, ale też np. do marynarki czy garnituru, przeznaczona jest druga wersja tego urządzenia. To Xiaomi Watch S1. Od wersji Active różni się tym, że jego obudowa jest wykonana nie z tworzywa sztucznego, a z austenitycznej stali nierdzewnej. Wyświetlacz przykryty jest szafirowym szkłem. Do każdego zegarka dodawane są dwa paski: skórzany i gumy fluorowej. Xiaomi Watch S1 dostępny jest w dwóch kolorach: srebrnym i czarnym. Trzeba za niego zapłacić 1 049 zł.

Xiaomi Watch S1 i Xiaomi Watch S1 Active

Xiaomi Watch S1 Active – podsumowanie

Xiaomi Watch S1 Active to – mówiąc kolokwialnie – kawał porządnego smartwatcha. Po kilkunastu tygodniach testu mogę powiedzieć, że jest to bardzo udana konstrukcja, za którą, podobnie jak za inne urządzenia od Xiaomi, nie trzeba zapłacić milionów monet. Gdybym miał ocenić ten zegarek w skali szkolnej, dałbym mu mocne 5+. Dlaczego nie szóstkę? Z powodu problemów z dodawaniem karty do Xiaomi Pay i problemów z aktualizacją pogody (co powinno przecież dziać się automatycznie, bez potrzeby ingerencji użytkownika.