Fujifilm X-S10 to nowy członek rodziny lekkich i kompaktowych bezlusterkowych aparatów cyfrowych z serii X. Aparat znajdzie się w sprzedaży w połowie listopada.

Fujifilm X-S10 jest rozwiązaniem dla osób poszukujących przenośnego aparatu z profesjonalnymi funkcjami ułatwiającymi tworzenie fotografii i filmów.

Aparat oferuje m.in.:

 • tryb AUTO / SP (pozycja sceny) automatycznie ustawia parametry aparatu, bez konieczności precyzyjnej regulacji,
 • zaawansowane możliwości wideo: 10-bitowe wideo 4K / 30P 4: 2: 2 lub Full HD z prędkością 240 kl./s.,
 • odchylany ekran LCD, który można obrócić o 180 stopni do przodu.
Fujifilm X-S10
Fujifilm X-S10

Krótko powiedziawszy – Fujifilm X-S10 daje każdemu – od profesjonanego fotografa i filmowca po vlogera i amatora – powód, by pokochać go od pierwszego wejrzenia.

Z nowo opracowanym mechanizmem stabilizacji obrazu

Zastosowany w X-S10 mechanizm stabilizacji obrazu w korpusie aparatu (IBIS) jest o około 30% mniejszy i lżejszy niż w poprzednim modelu.

Aparat, mimo tego, że waży zaledwie 450 g, zapewnia nawet 6-stopniową, pięcioosiową stabilizację obrazu. Jest to możliwe przy wykorzystaniu 20 z 30 dostępnych obecnie na rynku, wymiennych obiektywów z serii X – XF/XC.

Fujifilm X-S10 jest również pierwszym aparatem średniej klasy z serii X, w którym zastosowany został mechanizm utrzymujący działanie czujnika ruchu. Jest to rodzaj amortyzatora mechanicznego, który stanowi ochronę przed lekkimi wibracjami pochodzącymi z migawki. Wzmacnia tym samym stabilność aparatu, zapewniając wyrazistość i wysoką rozdzielczość obrazu.

Fujifilm X-S10 – z ergonomicznym uchwytem ze stopu magnezu

X-S10 jest wyposażony w duży, ergonomiczny uchwyt wykonany ze stopu magnezu. Uchwyt ten pomaga utrzymać stabilność aparatu przy pracy z większymi obiektywami.

Ze stopu magnezu wykonane są również przednia i górna część obudowy, zwiększające sztywność i wytrzymałość korpusu.

Z legendarnymi trybami symulacji filmu i odświeżonymi funkcjami AUTO

Tryby symulacji filmu Fujifilm powstały wdzięki wykorzystaniu wieloletniej tradycji i wiedzy firmy w zakresie produkcji filmów światłoczułych poprzez digitalizację kilkunastu spośród najbardziej kultowych filmów analogowych.

X-S10 oferuje 18 unikatowych trybów, w tym ETERNA Bleach Bypass, który pomaga stworzyć piękny, zdesaturowany, kontrastowy wygląd.

Fujifilm X-S10
Fujifilm X-S10 od przodu

Fujifilm X-S10 oferuje odświeżony tryb AUTO/SP (pozycja sceny). Dostosowuje on automatycznie dostosowuje aparatu do danej sceny bez konieczności dokonywania korekt w ustawieniach. Rozwiązanie to znacznie ułatwia fotografowanie krajobrazów z wyrazistymi, żywymi kolorami, tworzenie portretów z pięknymi odcieniami skóry czy równomiernie doświetlonych zdjęć w oświetleniu kontrowym, i to niezależnie od poziomu umiejętności twórcy.

Z niezawodnym autofocusem i szybkim działaniem w trybie zdjęć seryjnych

Autofocus w modelu X-S10 ostrzy w zaledwie 0,02 sekundy. Taka szybkość jest możliwa dzięki:

 • błyskawicznemu działaniu mechanizmu autofocusa,
 • wysokiej wydajności śledzenia AF,
 • matrycy X-Trans CMOS 4 z 2,16 miliona pikseli detekcji fazy
 • i mocy obliczeniowej jednostki X-Processor 4.
Fujifilm X-S10
Fujifilm X-S10 od tyłu

X-S10 wyposażony jest w precyzyjny tryb śledzenia AF dla obiektów pozostających w ruchu i  funkcję detekcji twarzy/oka do śledzenia twarzy i oczu fotografowanej osoby.

Aparat robi szybkie zdjęcia seryjne bez zaciemnienia obrazu między zdjęciami z prędkością 30 kl./s w przypadku migawki elektronicznej i 8 kl./s w przypadku migawki mechanicznej. Opcja ta jest dostępna jedynie przy korzystaniu z migawki elektronicznej.

Fujifilm X-S10 – z odchylanym monitorem LCD i wizjerem obsługującym trzy tryby Boost

Fujifilm X-S10 ma odchylany wyświetlacz LCD, który można obracać o 180 stopni. Ułatwia to nie tylko robienie selfie, ale także zdjęć i filmów przy różnym ustawieniu aparatu.

Funkcja podglądu na żywo w wizjerze umożliwia korzystanie z trzech trybów Boost, m.in. priorytetu:

 • fotografii przy słabym oświetleniu,
 • wysokiej rozdzielczości
 • i klatkażu, czyli liczby klatek na sekundę.

Fujifilm X-S10 to nie tylko zdjęcia

X-S10 kręci wideo 4K z ilości danych odpowiadającej jakości 6K, po to żeby zapewnić nagranie w wysokiej rozdzielczości i z niskim poziomem szumów.

Aparat umożliwia

 • nagrywanie wideo 4K/30p 4:2:0 8-bit na kartę SD
 • oraz przesyłanie 10-bitowego materiału 4K/30p 4:2:2 przez port HDMI.

Aparat umożliwia również nagrywanie w rozdzielczości Full HD przy 240p. Materiał filmowy, który powstaje w efekcie, można odtworzyć nawet z 10-krotnie niższą prędkością. Pozwala to, na przykład, zarejestrować trwający zaledwie ułamek sekundy ruch szybko przemieszczającego się obiektu.

Efekt działania układu IBIS w modelu X-S10 jest dodatkowo wzmacniany przez DIS (tryb cyfrowej stabilizacji obrazu), który skutecznie kompensuje utratę jakości powodowaną przez drgania aparatu, nawet te powstałe podczas chodzenia z aparatem w dłoni.

Włączenie trybu IS Boost zapewnia jeszcze lepszą stabilizację obrazu i niemal zupełnie eliminuje efekty drgania aparatu (używane podczas filmowania z ręki, w nieruchomej pozycji).

Przycisk do nagrywania filmów znajdujący się na górnej ściance X-S10, umożliwia rozpoczęcie nagrywania filmu nawet w trakcie fotografowania. Ustawienia ekspozycji i ostrości są zapisywane automatycznie w trybie AUTO.

FUJINON XF 10-24 mm F4 R OIS WR

XF 10-24 mm F4 R OIS WR to ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy o ogniskowej 10-24 mm (odpowiednik 15 – 36 mm dla formatu pełnoklatkowego).

Fujinon XF 10-24 mm
Fujinon XF 10-24 mm

Odświeżony model wyróżniają:

 • obecność skali przysłony na pierścieniu,
 • automatyczna blokada pozycji
 • oraz nowa, odporna na warunki pogodowe konstrukcja.

Przeprojektowanie konstrukcji wewnętrznej pozwoliło na zmniejszenie grubości pierścieni ostrości i zmiany ogniskowej, co ograniczyło wagę obiektywu o 25 g. Optyczna stabilizacja obrazu uległa poprawie o 1 stopień. Dzięki temu całkowity efekt stabilizacji osiągnął wartość 3,5 stopnia.

Cena i dostępność

Aparat będzie dostępny w sprzedaży od połowy listopada 2020 r.

Jego cena wyniesie:

 • 4 599 zł – za sam korpus,
 • 4 999 zł – za korpus z obiektywem Fujinon XC 15-45 mm f 3,5-5,6 OIS PZ,
 • 6 399 zł – za korpus z obiektywem Fujinon XF 18-55 mm f 2,8-4 LM OIS,
 • 6 899 zł – za korpus z obiektywem Fujinon XF 16-80 mm f 4 OIS WR.

Z kolei Fujinon XF 10-24 mm f 4 R OIS WR będzie dostępny w sprzedaży od końca listopada 2020 r., a jego cena wyniesie 4 699 zł.

Od czasu do czasu robię zdjęcia dla zaprzyjaźnionych agencji nieruchomości. Wykorzystuję do tego – dość już wysłużoną – lustrzankę Olympusa.

Zastanawiałem się, jaki aparat mógłby ją zastąpić. I chyba już wiem. Fujifilm X-S10 z obiektywem byłby bardzo dobrym “zastępcą” lustrzanki. Z jakimi obiektywami? Wystarczą dwa:

 • FUJINON XF 10-24 mm (do zdjęć w mieszkaniach)
 • i FUJINON XF 18-55 mm (do użytku na co dzień).