Spis treści
Fujifilm X100 V to najnowszy model cyfrowego aparatu kompaktowego klasy premium. Aparat należy do serii, która zadebiutowała w 2010 r. Co nowego przyniosła piąta odsłona serii X100? Sprawdziłem to!
Fujifilm X100 V jest narzędziem, z którego może korzystać każdy twórca. Zarówno kreatywny amator, jak i zawodowiec. To zaawansowane, a jednocześnie łatwe w użyciu narzędzie do rejestracji zdjęć i materiałów wideo o niespotykanej jakości.
W porównaniu do poprzedników Fujifilm X100 V został znacznie ulepszony. Wyróżniają go m.in.:
- nowo zaprojektowany obiektyw o ogniskowej 23 mm o jasności F2,0,
- ulepszony wizjer hybrydowy,
- podwyższona odporność na warunki pogodowe,
- oraz nowy ekran LCD o zmiennym kącie nachylenia.
W X100 V wykorzystana jest matryca X-Trans™ CMOS 4 i X-Processor 4 najnowszej generacji.
Fujifilm X100 V – z aluminiowym korpusem
Korpus aparatu ma klasyczny kształt, przypominający aparaty analogowe sprzed kilkudziesięciu lat. Jego górne i dolne elementy zostały wyfrezowane z pojedynczych bloków aluminium.
Uchwyt aparatu, pokrętło ISO i tubus obiektywu stały się znacznie wygodniejsze w obsłudze. Pokryte zostały satynową powłoką aluminiową.
Po raz pierwszy w aparatach serii X100 pojawiały się zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Nowością jest również uchylny ekran dotykowy LCD z płynną regulacją, znajdujący się na tylnej ściance aparatu.
Fujifilm X100 V – nowy obiektyw, który zarejestruje każdy szczegół obrazu
Fujifilm X100 V wyposażony jest w nowy obiektyw o ogniskowej 23 mm i jasności F2.0. Obiektyw wyróżnia się na tle poprzednich modeli z serii X100. Został ulepszony pod kątem lepszej rozdzielczości i mniejszych zniekształceń. Zachował przy tym jednak kompaktowe rozmiary. Jest kompatybilny ze starszymi konwerterami (szerokokątnym WCL i telekonwerterem TCL). Ma wbudowany szary filtr o współczynniku ND x4.
Nowoczesna matryca
Sercem aparatu jest matryca APS-C X-Trans™ CMOS 4 o rozdzielczości 26,1 megapikseli.
Z matrycą współpracuje czterordzeniowy X-Processor 4. Gwarantuje on szybkie i płynne przetwarzanie obrazów. A dzięki nowemu algorytmowi zwiększa wydajność AF przy wartości ekspozycji -5 EV.
Ulepszony wizjer
Aparat jest wyposażony w ulepszony wizjer hybrydowy. Pozwala on na szybki i łatwy wybór między:
- Wizjerem optycznym z powiększeniem 0,52 x (OVF). Wizjer optyczny daje 95% pokrycie kadru i ramkę z korekcją paralaksy. Wiernie odwzorowuje obraz bez względu na odległość aparatu od obiektu.
- Wizjerem elektronicznym (EVF) OLED o rozdzielczości 3,69 miliona pikseli. Wizjer EVF precyzyjnie oddaje obraz w czasie rzeczywistym. Dostępna jest również funkcja elektronicznego dalmierza (ERF), która wyświetla niewielki obraz z EVF w prawym dolnym rogu OVF. Daje Ci to jeszcze jedno narzędzie ułatwiające kadrowanie i – w efekcie – bardziej komfortowe fotografowanie.
Fujifilm X100 V to więcej niż aparat fotograficzny
Fujifilm X100 V umożliwia nagrywanie wideo w jakości 4K i z prędkością do 30 klatek na sekundę. Możesz też wybrać rozdzielczość Full HD i nagrywać z prędkością 120 klatek na sekundę dla uzyskania efektu super slow motion.
Jeżeli wymagasz najwyższej wierności odwzorowania kolorów, możesz nagrywać 10-bitowym kolorem 4:2:2. Możesz do tego używać zewnętrznego rejestratora przez port HDMI, przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii reprodukcji kolorów Fujifilm.
Pozwala to na zastosowanie podczas nagrywania materiału wideo Symulacji Filmowych (np. ETERNA).
Fotografowie mogą także korzystać z funkcji fotografowania, takich jak „Kolor monochromatyczny”, czy efekt „Color Chrome”.
Akcesoria opcjonalne
Konwerter szerokokątny (WCL-X100 II) i telekonwerter (TCL-X100 II) pozwolą na wydłużenie ogniskowej obiektywu X100 V ze stałej długości 23 mm do:
- odpowiednika 28 mm (0,8 x)
- lub 50 mm (1,4 x) dla formatu małoobrazkowego (35 mm).
Eleganckie etui z najwyższej jakości, naturalnej skóry (LC-X100V) podkreśli klasyczny design modelu X100 V. Zapewnia przy tym swobodny dostęp do akumulatora i karty pamięci aparatu.
Fujifilm X100 V nie należy do najtańszych aparatów (kosztuje 6 499 zł). Niemniej jednak bardzo chętnie przekonałbym się o jego możliwościach.
Comments
Comments are closed.