Odnowiony iPhone to alternatywa dla nowego urządzenia z nadgryzionym jabłkiem w logo. I to tańszą alternatywą. Sprawdziłem, gdzie można go znaleźć, skąd pochodzi, jak jest sprawdzany i odnawiany, od czego zależy wystawiona mu ocena i – co najważniejsze – ile kosztuje.

Na początku 2007 r., podczas Macworld Conference & Expo w San Francisco, Steve Jobs zaprezentował urządzenie łączące w sobie telefon, iPoda i komunikator internetowy: iPhone’a. W Stanach Zjednoczonych iPhone 2G pojawił się w sprzedaży 29 czerwca 2007 r. Dostępne były dwie wersje pamięci: 4 GB (za 499 USD) i 8 GB (za 599 USD). Pierwszy iPhone miał ekran o wielkości 3,5 cala, który był wyposażony w technologię multi-touch. Tylna kamera miała rozdzielczość 2 megapiksele (przedniej kamery do selfie nie było).

W Polsce iPhone pojawił się dopiero w 2008 r. Klienci operatorów Orange i Era mogli kupić model 3G, który obsługiwał sieć 3G i był wyposażony GPS. Wraz z tym modelem zadebiutował też sklep z aplikacjami App Store.

Odnowione iPhone'y
Źródło: iCentrum.pl

Każdy kolejny model smartfona przynosił ulepszenia: np. w iPhone 4 zadebiutowała przednia kamera i aplikacja Face Time, w iPhone 6 po raz pierwszy można było wybrać wielkość ekranu (4,7 cala lub 5,5 cala – w modelu 6 Plus). W tym modelu pojawił się też moduł NFC. Rok 2017 przyniósł debiut pierwszego iPhone’a bez przycisku Home, wyposażonego w system rozpoznawania twarzy Face ID. Z kolei od października 2014 r. użytkownicy iPhone’ów w Stanach Zjednoczonych mogli korzystać z Apple Pay (w Polsce ta usługa pojawiła się 19 czerwca 2018 r.).

Smartfony z nadgryzionym jabłkiem mają wiele zalet, ale tylko jedną, lecz za to znaczącą, wadę: są drogie. Za iPhone’a 14 ze 128 GB miejsca na dane trzeba zapłacić 4 099 zł. iPhone 14 Plus z tą samą ilością pamięci kosztuje już 4 699 zł. Jeszcze droższe są nowe modele producenta z Cupertino. Cena iPhone’a 15 Plus z pamięcią 128 GB to 5 299 zł. Alternatywą jest kupno używanego urządzenia, pochodzącego np. od poprzedniego użytkownika lub profesjonalnie odnowionego iPhone’a od zajmującej się tym firmy. Takim właśnie urządzeniom przyglądam się w tym tekście.

Odnowione iPhone'y
Źródło: iCentrum.pl

Odnowiony iPhone – gdzie można go znaleźć?

Skontaktowałem się z pięcioma firmami sprzedającymi odnowione iPhone’y: Hokolab, Luxtrade, Swappie, Refurbed i iCentrum. Każdej z nich zadałem pięć takich samych pytań:

 1. Skąd pozyskujecie iPhone’y, które następnie sprzedajecie?
 2. Jak sprawdzane jest ich pochodzenie?
 3. Jak wygląda proces sprawdzania i odnawiania telefonu?
 4. Od czego zależy ocena, jaką wystawiacie iPhone’owi (np. jak nowy, dobry, bardzo dobry)?
 5. Jaką gwarancją objęte są sprzedawane przez was iPhone’y i czy można ją przedłużyć?
Odnowiony iPhone
Źródło: Hokolab.pl

Odpowiedzi dostałem od czterech z nich. O tym, co mi napisały, dowiecie się dalej. Dodam jeszcze, że nie wszystkie firmy odpowiedziały na wszystkie zadane im pytania. Najbardziej wyczerpujące odpowiedzi przysłały Hokolab i Luxtrade.

Odnowiony iPhone – skąd pochodzi?

Smartfony odnawiane przez Hokolab pochodzą od Autoryzowanych partnerów Apple, z odkupów pracowniczych oraz z transakcji trade in (czyli wymian za dopłatą). Dzięki temu klienci mają pewność, że produkty są w 100% oryginalne i nie mają żadnych blokad.

W Luxtrade smartfony trafiające do salonów sprzedaży, pozyskiwane są od indywidualnych konsumentów z większości rynków Unii Europejskiej. Luxtrade współpracuje również z partnerami biznesowymi, w tym z czołowymi polskimi sieciami detalicznymi, od których skupuje powystawowe i używane urządzenia. Ten segment działalności jest przez firmę sukcesywnie rozszerzany, a w najbliższym czasie Luxtrade planuje podpisanie kolejnych umów z polskimi i zagranicznymi sieciami detalicznymi, ubezpieczycielami i operatorami telekomunikacyjnymi.

Odnowione iPhone'y
Źródło: iCentrum.pl

Z kolei iCentrum skupuje sprzęt na terenie Unii Europejskiej oraz od osób prywatnych, a ze strony internetowej Refurbed wynika, że firma kupuje używany sprzęt od firm lub dostawców usług telekomunikacyjnych, a następnie je odnawia.

Odnowiony iPhone – jak sprawdzane jest jego pochodzenie?

W Hokolab do sprawdzania smartfonów, które pochodzą m.in. od Autoryzowanych partnerów Apple, wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie do testowania telefonów. Weryfikuje ono m.in., czy telefony nie znajdują się na czarnej liście (tj., czy nie zostały zgłoszone jako zgubione, czy skradzione. Telefony z czarnej listy nie będą logowały się do sieci w określonym kraju). Smartfony są też sprawdzane pod kątem wszystkich blokad.

Luxtrade weryfikuje dokładnie historię każdego urządzenia na podstawie numeru IMEI. Dzięki temu firma może zagwarantować, że oferowana przez nią elektronika pochodzi ze sprawdzonego i bezpiecznego źródła.

iCentrum posiada dokumenty zakupu od kontrahentów. Sprawdza także statusy IMEI.

Odnowiony iPhone – jak jest sprawdzany i odnawiany?

W Hokolab każde urządzenie przechodzi przez ponad 130 punktów kontrolnych przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Dzięki temu w ręce klientów trafia produkt precyzyjnie sprawdzony przez specjalistów.

Odnowiony iPhone
Źródło: Hokolab.pl

Luxtrade poinformował, że każdy smartfon przechodzi dwukrotnie rygorystyczny proces testów technicznych, jakościowych oraz funkcjonalnych, składający się z 40 etapów. W pierwszej fazie oceniany jest wygląd wizualny urządzenia, następnie stan poszczególnych komponentów technicznych. W kolejnym kroku, przy pomocy programów testujących, Luxtrade weryfikuje działanie poszczególnych podzespołów urządzenia, w tym modułu WiFi, NFC, dotyku, TouchID, funkcjonalności każdego z aparatów czy jakości dźwięku. Dokładnie oceniana jest także kondycja baterii, działanie trybu oszczędzania oraz napięcie podczas ładowania. Na koniec urządzenie jest poddawane dokładnemu czyszczeniu i dezynfekcji.

Procedura weryfikacji jest wykonywana dwukrotnie: najpierw po dostawie do centrum serwisowego, a następnie tuż przed wysyłką do klienta.

iCentrum sprzedaje sprzęt używany (nieodnawiany). Przeprowadza 22-etapowy proces weryfikacji. Jeśli jakiś podzespół wykazuje nadmierne zużycie, jest wymieniany. Firma bazuje jednak na używanych telefonach w stanie, który nie wymaga ingerencji serwisowej (każdy sprzęt przechodzi oczywiście podstawowy serwis eksploatacyjny, czyli czyszczenie portów, przycisków, głośników itp.).

Odnowione iPhone'y
Źródło: Luxtrade

W Refurbed proces odnawiania telefonów ma cztery etapy. W pierwszym z usuwane są wszystkie dane z urządzenia i jest ono przywracane do ustawień fabrycznych. Etap drugi to ewentualna wymiana poszczególnych komponentów smartfona. Etap trzeci polega na usunięciu z iPhone’a wszystkich zewnętrznych śladów użytkowania. Czwarty etap to przekazanie urządzenia do sprzedaży.

Od czego zależy ocena odnowionego iPhone’a?

iPhone’y sprzedawane przez Hokolab są dostępne w jednej z trzech klas jakości:

 • Jak nowy – stan techniczny: znakomity, wydajność baterii: ≥ 95%, stan wizualny: iPhone w doskonałej kondycji wizualnej. Odnowiony iPhone, którego trudno odróżnić od nowego sprzętu. Może posiadać delikatną, pojedynczą ryskę na obudowie bądź ekranie, niezauważalną na pierwszy rzut oka.
 • Bardzo Dobry – stan techniczny: znakomity, Wydajność baterii: ≥ 85%, stan wizualny: iPhone w bardzo dobrej kondycji wizualnej. Może posiadać delikatne, pojedyncze ryski na obudowie lub ekranie, które nie wpływają na pozytywny odbiór estetyczny urządzenia.
 • Dobry – stan techniczny: znakomity, wydajność baterii: ≥ 80%, stan techniczny: Znakomity, stan wizualny: iPhone w dobrej kondycji wizualnej. Matryca może mieć niewielkie przebarwienia i pojedyncze (maksymalnie trzy) tzw. martwe piksele. Telefon może posiadać widoczne rysy i przetarcia na obudowie, jednak nie sprawiają one dyskomfortu w użytkowaniu urządzenia.

Opis klas jakości stosowanych przez Hokolab można sprawdzić na filmie.

Luxtrade podczas procesu testów urządzeń ocenia ich stan wizualny oraz techniczny. Na tej podstawie klasyfikuje je do poszczególnych klas jakościowych:

 • produkty klasy X to urządzenia we wzorowym stanie wizualnym i technicznym,
 • produkty klasy A+ to egzemplarze w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym. Urządzenie będzie nosiło drobne i naturalne ślady eksploatacji, takie jak lekkie zadrapania lub zarysowania,
 • produkty klasy B są telefonami w dopuszczalnym stanie wizualnym i technicznym. Taki smartfon będzie nosił ślady użytkowania, takie jak zadrapania, wgniecenia bądź pęknięcia.

Z odpowiedzi, jaką otrzymałem od iCentrum wynika, że ocena jest uzależniona od stanu wizualnego urządzenia. Z kolei z informacji, jakie znalazłem na stronie internetowej firmy, wynika, że sprzedawane przez nią iPhone’y dzielone są na następujące klasy:

 • Jak Nowy Plus – to telefon bez śladów użytkowania, jego stan wizualny jest zbliżony do urządzenia nowego. To dokładnie wyselekcjonowane modele dla najbardziej wymagających klientów, idealnie nadające się na prezent. To telefony bez blokad, w pełni przetestowane, wyzerowane, działające jak nowy iPhone,
 • Jak Nowy – to smartfon noszący minimalne ślady użytkowania w postaci małych rysek, a jego stan wizualny jest doskonały. To telefony bez blokad, w pełni przetestowane, wyzerowane, działające jak nowy iPhone,
 • Bardzo Dobry – taki telefon nosi widoczne ślady użytkowania w postaci standardowych zadrapań, rys itp. Telefon nie ma blokad, jest w pełni przetestowany, wyzerowany i działa jak nowy iPhone,
 • Dobry– taki telefon ma mocno widoczne ślady użytkowania w postaci głębszych zadrapań, wgnieceń, rys itp. Telefon nie ma blokad, jest w pełni przetestowany, wyzerowany. Działa jak nowy iPhone.
Odnowione iPhone'y
Źródło: Luxtrade

W Refurbed iPhone’y dostępne są w 3 wariantach: jak nowe, bardzo dobre i dobre. Firma dodaje, że pod względem technicznym produkty we wszystkich kategoriach działają bez zarzutu, a różnica polega na zewnętrznych oznakach użytkowania.

Odnowiony iPhone – jaką gwarancją jest objęty?

Odnowione iPhone’y sprzedawane przez Hokolab, oraz iCentrum objęte są 12-miesięczną gwarancją. Dodatkowo Refurbed oferuje 30-dniową fazę testową, podczas której nabywca może dokładnie przetestować i ocenić swoje urządzenie. W tym czasie można odstąpić od umowy bez podania przyczyny.

Urządzenia oferowane przez Luxtrade są objęte 24-miesięczną gwarancją.

Odnowiony iPhone
Źródło: Hokolab.pl

W przypadku Refurbed okres trwania gwarancji zależy od klasy jakości. iPhone’y w klasie Jak nowe są objęte 24-miesięczną gwarancją, a np. Bardzo dobre – 24- lub 12-miesięczną (w zależności od koloru urządzenia).

W żadnym przypadku gwarancja nie może przedłużona. Luxtrade oferuje dodatkową usługę serwisową (LUXPROTECT), w ramach której można wymienić stłuczony ekran telefonu.

Ile trzeba zapłacić za odnowionego iPhone’a?

To, ile trzeba zapłacić za odnowionego iPhone’a, zależy od:

 • modelu, jaki chcesz kupić
 • i od klasy jakości, do której urządzenie zostało zakwalifikowane.

Przykładowe ceny odnowionych urządzeń z nadgryzionym jabłkiem w logo, można sprawdzić w tabeli.

FirmaModelKlasa jakości/cena
LuxtradeiPhone 13 Pro 128 GBKlasa X/4 199 zł
Klasa A+/3 999 zł
LuxtradeiPhone 13 Mini 128 GBKlasa X/2 999 zł
Klasa A+/2 799 zł
SwappieiPhone 13 Pro 128 GBZnakomity/3 969 zł (Grafit)
Bardzo dobry/3 879 zł (Grafit)
SwappieiPhone 13 Mini 128 GBZnakomity/2 719 zł
Bardzo dobry/2 669 zł
SwappieiPhone 13 Mini 128 GB Premium Series3 039 zł (Różowy lub Księżycowa Poświata)
iCentrumiPhone 13 Pro 128 GBJak Nowy Plus/4 299 zł
Jak Nowy/4 099 zł
Bardzo Dobry/3 799 zł
Dobry/3 499 zł
iCentrumiPhone 13 Mini 256 GBJak Nowy Plus/3 299 zł
Jak Nowy/3 099 zł
Bardzo Dobry/2 899 zł
Dobry/2 599 zł
RefurbediPhone 13 Pro 128 GBJak Nowe/4 152,90 zł (Niebieski)
Bardzo Dobre/3 554,99 zł (Niebieski)
RefurbediPhone 13 Mini 128 GBJak Nowe/3 225,99 zł (Biały)
Bardzo Dobre/2 798,83 zł (Biały)
HokolabiPhone 13 Pro 128 GBBardzo Dobry/4 499 zł
Dobry/4 299 zł
HokolabiPhone 13 Pro Max 128 GBBardzo Dobry/4 989 zł

Podsumowanie

Kupując odnowionego iPhone’a, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także masz pewność, że kupione przez Ciebie urządzenie pochodzi z legalnego źródła i jest sprawny technicznie. Jeżeli więc chcesz zamienić smartfona, jakiego używasz obecnie na telefon z nadgryzionym jabłkiem w logo, możesz skorzystać z oferty jednej z firm sprzedających te telefony.