Mitsubishi Colt zniknął z europejskiego rynku w 2014 r. Japoński producent zapowiedział właśnie come back tego modelu. Nowy Colt pojawi się w Europie jesienią 2023 r., 60 lat po wprowadzeniu na rynek pierwszej generacji tego auta.

Na początku lutego Mitsubishi zapowiedziało, że wiosną 2023 r. na rynek powróci model ASX. Początek kwietnia przyniósł wiadomość o powrocie kolejnego samochodu, który był produkowany i sprzedawany w Europie: Mitsibishi Colt.

Sześć generacji — od małego sedana do pięciodrzwiowego hatchbacka

Pierwszy model noszący nazwę Colt: Mitsubishi Colt 600, był niewielkim (zaledwie 3 385 mm długości, 1 410 mm szerokości, 1 370 mm wysokości i 2 065 mm rozstawu osi) dwudrzwiowym sedanem, pod którego maską znajdował się benzynowy silnik o pojemności 600 cm. sześciennych (stąd pewnie wzięła się nazwa modelu). Auto było produkowane między 1962 a 1965 r.

Mitsubishi Colt 600

Pierwsza generacja Mitsubishi Colt (model 600 był tylko dawcą nazwy dla niej) pojawiła się w 1978 r., a jego produkcja trwała do 1984 r. Auto było dostępne jako 3- i 5-drzwiowy hatchback (w Australii oferowany był także jako sedan).

Colt I generacji

Mitsubishi Colt II był powiązany z modelem Lancer. Można go było zamawiać jako 3- i 5-drzwiowego hatchbacka. Produkowany był w latach 1984 – 1988.

Mitsubishi Colt II

Także trzecia i czwarta generacja modelu (produkowane w latach 1988 – 1992 i 1992 – 1995) była trzydrzwiową odmianą Mitsubishi Lancera.

Piąta generacja Mitsubishi Colta zadebiutowała w 1995 r. na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie nad Menem, a jego produkcja zaczęła się w następnym roku. Był to ostatni Colt zaliczany do segmentu C i produkowany w Japonii (następne produkowane były w Holandii). Produkcja Colta V zakończyła się w 2003 r.

Colt V

Ostatnia jak na razie, szósta, generacja modelu została zaprezentowana w 2003 r., na targach motoryzacyjnych w Genewie. Był to pierwszy Colt zaliczany do segmentu B i pierwszy, który został zaprojektowany przez europejskich stylistów. Co ciekawe, auto powstawało na płycie podłogowej Smarta ForFour.

Colt VI

Zobacz, jak zmieniał się Mitsubishi Colt

Mitsubishi Colt 2023. Co o nim wiemy?

O nowej generacji Mitsubishi Colta wiemy – jak na razie – niewiele. Producent ujawnił mało pokazującą grafikę przedstawiającą nadwozie samochodu. Wiemy też, że będzie:

  • samochodem segmentu B,
  • produkowany w zakładzie Renault w tureckiej Bursie.

Auto będzie powstawało na platformie CMF-B (podobnie jak Mitsubishi ASX), opracowanej przez alians Renault-Nissan-Mitsubishi. Producent podaje także, że wśród jego układów napędowych znajdzie się także hybryda typu HEV (podobnie jak np. w Renault Clio).

Z pewnością nadchodzące miesiące przyniosą więcej informacji na temat nowego źrebaka.