Przez kilka tygodni moim podstawowym zegarkiem był Huawei Watch 3 Pro. Jak sprawdzał się w codziennym użytkowaniu i jako zegarek sportowy? Jakie funkcje oferuje ten smartwatch, a jakich mu brakuje? Tego dowiesz się z mojego testu!

Miałem już okazję testować trzy smartwatche Huaweia: Huawei Watch 2 LTE (w 2018 r.), Huawei Watch GT Active (w 2019 r.) i Huawei Watch GT2 Pro (w 2020 r.). Pierwszy z nich pracował pod kontrolą systemu Wear OS (był to pierwszy zegarek, którym płaciłem w sklepach), następne dwa – zarządzane były przez autorski system operacyjny producenta: Light OS. Kilka tygodni temu w moje ręce trafił najnowszy smart zegarek chińskiego producenta: Huawei Watch 3 Pro.

Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro – co się w nim zmieniło?

Pierwszą, a jednocześnie najważniejszą, zmianą w zegarku, który zadebiutował w Polsce w połowie czerwca 2021 r., było zastosowanie nowego systemu operacyjnego – Harmony OS. To jednak nie jedyna nowość w tym smartwatchu. Więcej o nich napiszę w dalszej części tekstu.

Unboxing

Zegarek dotarł do mnie zapakowany w charakterystyczne dla smartwatchy Huawei czarne sześcienne pudełko z nadrukowaną na złoto nazwą modelu i kolorowym zdjęciem zegarka. Elegancko i stylowo. W środku znalazłem:

  • zegarek,
  • dodatkowy pasek, który był wykonany z fluoroelastomeru (zegarek domyślnie dostępny jest na tytanowej bransolecie),
  • magnetyczną ładowarkę
  • i dokumentację.
Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro – co się zmieniło?

Pierwszą różnicę między Huawei Watch 3 a poprzednimi modelami tego zegarka widać od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka. To ruchoma koronka umieszczona w górnej części koperty zegarka. W części dolnej z kolei znajduje się płaski przycisk. W poprzednich modelach – np. w Watchu GT 2 Pro – sterowanie funkcjami zegarka odbywało się przy pomocy dwóch przycisków.

Robotę robią też detale – np. koronka, na której wygrawerowany jest napis HUAWEI WATCH.

Huawei Watch 3 Pro - koronka

Druga zmiana to wielkość zegarka i materiał, z jakiego wykonana jest jego koperta. Huawei Watch 3 Pro ma tytanową kopertę o średnicy 48 mm (średnica koperty zwykłego Watcha 3 to 46,2 mm. Jest ona wykonana ze stali nierdzewnej).

Huawei Watch 3 Pro - dolny przycisk

Kolejne zmiany kryją się we wnętrzu urządzenia. Huawei Watch 3 Pro jest wyposażony w:

  • łączność komórkową (eSIM) – o tym, jak dodać do niego wirtualną kartę SIM przeczytacie dalej,
  • Wi-Fi (dzięki czemu, po połączeniu z siecią można instalować aplikacje czy aktualizować oprogramowanie bezpośrednio na zegarku, bez pośrednictwa smartfona),
  • NFC.

Nowością jest też dwuzakresowy GPS, 16 GB wewnętrznej pamięci czy nowa wersja Huawei TrueSeen 4.5+, służącej do pomiaru tętna.

Uruchomienie

Huawei Watch 3 Pro, podobnie jak inne urządzenia ubieralne tego producenta trzeba sparować ze smartfonem przy wykorzystaniu aplikacji Zdrowie. W przypadku smartfonów Huawei nie ma z tym żadnego problemu (aplikacja Zdrowie jest na nich instalowana fabrycznie). Wystarczy po prostu wybrać z listy dostępnych urządzeń Zegarki, a następnie odnaleźć Seria HUAWEI WATCH Inteligentny zegarek z systemem HarmonyOS i postępować zgodnie z instrukcjami aplikacji. Raz, dwa, trzy i zegarek sparowany jest ze smartfonem. Testowy zegarek łączyłem też ze smartfonem innego producenta. Żadna różnica, mówcie? Nie do końca.

Zainstalowałem pobraną ze Sklepu Play aplikację Zdrowie. I już, kiedy byłem w ogródku i witałem się z gąską okazało się, że proces połączenia zegarka z telefonem nie przebiega tak szybko i łatwo, jak tego oczekiwałem. Owszem, Huawei Watch 3 Pro był na liście dostępnych urządzeń, ale przy próbie połączenia go ze smartfonem wyświetlał się komunikat, że zegarek jest nieobsługiwany. Okazało się, że trzeba było pobrać aplikację Zdrowie z Huawei AppGallery. Po pobraniu jej z tego sklepu udało mi się sparować oba urządzenia.

Codzienne użytkowanie

Od kiedy pracuję zdalnie (a trwa to już od marca 2020 r.), szczególnie ważne stało się dla mnie wykonanie codziennie co najmniej 10 tys. kroków. Owszem, mogę liczbę wykonanych kroków mierzyć przy użyciu smartfona. Ale oznaczałoby to, że musiałbym brać go ze sobą idąc np. do kuchni zrobić sobie kawę. Dlatego lepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest smartband lub smartwatch.

Tętno, sen i saturacja

Huawei Watch 3 Pro znakomicie sprawdzał się jako urządzenie mierzące codzienną aktywność oraz takie parametry jak sen, tętno czy poziom natlenienia krwi. O ile mierzenie jakości snu i poziomu tętna nie było dla mnie czymś nowym (te opcje dostępne były zarówno w starszych modelach Huawei Watch, jak i w opasce Huawei Band 4, której używam od czasu do czasu), o tyle pomiar natlenienia krwi (saturacji) w zegarku był dla mnie czymś nowym.

Powiedziałem sprawdzam. Na palec wskazujący lewej ręki założyłem pulsooksymetr (jeden z modeli dostępnych na Allegro), docisnąłem pasek zegarka. W obu urządzeniach włączyłem pomiar i czekałem na wyniki.

W przypadku obu urządzeń na wynik trzeba było chwilę poczekać (zegarkowi przeprowadzenie pomiaru zajęło ok. 30 sekund). Wyniki były identyczne. Oba urządzenia pokazały saturację na poziomie 99%.

Rozmowy telefoniczne

Kiedy w pod koniec ubiegłego roku testowałem Huawei Watcha GT2 Pro, mile zaskoczyła mnie możliwość nie tylko sprawdzenia na tarczy zegarka kto do mnie dzwoni i ewentualnego odrzucenia połączenia, ale też prowadzenia rozmów z wykorzystaniem głośnika i mikrofonu wbudowanego w zegarek.

Huawei Watch 3 Pro także wyposażony jest w tę funkcję. Połączenia mogłem odbierać i rozmowy prowadzić nie tylko w domu (np. podczas pracy), ale także np. na spacerze z psem. Jakość mikrofonu i głośnika wbudowanych w zegarek oceniam – używając skali szkolnej – na mocną szóstkę. To jednak nie wszystko. Jak napisałem wcześniej, do zegarka można dodać kartę eSIM. Co prawda usługa ta cały czas dostępna jest tylko u jednego operatora (Orange), ale jeżeli jesteś klientem tej sieci i masz urządzenie, do którego można włożyć cyfrową kartę SIM, warto z tego skorzystać.

Dodałem kartę eSIM do testowego zegarka i wyszedłem na spacer z psem, zostawiając telefon w domu. Podczas spaceru przeprowadziłem dwie rozmowy z zegarka. Jakość połączenia była równie dobra jak podczas połączenia przez Bluetooth, kiedy telefon leży na biurku w zasięgu ręki.

Jak dodać eSIM do Huawei Watch 3 Pro?

Dodanie karty eSIM do zegarka zajmuje kilka minut. Co trzeba zrobić? Pokazuję i objaśniam:

  • wejdź do aplikacji Zdrowie i wybierz “Urządzenia” i kliknij na kafelek z nazwą zegarka,
  • kliknij na kafelek “Zarządzanie profilami eSIM”,
  • naciśnij “Aktywuj teraz” i wskaż numer numer, dla którego chcesz aktywować eSIM,
  • zeskanuj kod QR, który znajdziesz na stronie internetowej/w aplikacji mobilnej operatora (jeżeli aplikację operatora masz na tym samym telefonie, co aplikację zdrowie, zrób zrzut ekranu i zeskanuj QR z komputera),
  • wyświetlą się szczegóły profilu eSIM. Naciśnij “Dalej”,
  • profil zostanie załadowany do zegarka. Po naciśnięciu przycisku OK załaduje się plik konfiguracyjny i eSIM zostanie włączony.

Niezależnie od tego, czy rozmowa przez zegarek na ulicy może wyglądać dla innej osoby dziwnie/głupio (niepotrzebne skreślić), jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Co więcej, zegarek można połączyć ze słuchawkami bezprzewodowymi (np. z Huawei FreeBuds 4) i rozmawiać nie przez głośnik i mikrofon zegarka, a przez słuchawki.

Muzyka

Od kilku lat nie kupuję płyt CD. Podstawowym źródłem, z którego słucham muzyki jest jeden z serwisów streamingowych (Spotify). Przez większość testu byłem rozczarowany tym, że w Huawei AppGallery nie ma (jeszcze) wersji tej aplikacji dedykowanej na zegarek. Owszem, jest aplikacja Muzyka, ale żeby z niej korzystać, musiałbym wgrać muzykę na telefon. Jednak zupełnym przypadkiem okazało się, że z zegarka mogę jednak sterować muzyką odtwarzaną ze smartfona. Wystarczy, że w aplikacji Zdrowie włączysz opcję Steruj odtwarzaniem muzyki przez telefon, a następnie na tarczy zegarka, przesuniesz palcem w prawą stronę i na dole ekranu, na którym jest wyświetlana prognoza pogody, pojawi się ikona, po naciśnięciu której będziesz mógł zapauzować lub wznowić odtwarzanie, przejść do poprzedniego lub następnego utworu lub zmienić głośność.

Huawei Watch 3 Pro – funkcje sportowe

Huawei Watch 3 Pro, podobnie jak poprzednie modele smartwatchy tego producenta ma dość rozbudowane funkcje sportowe. Po wciśnięciu dolnego przycisku, który domyślnie odpowiada za włączanie funkcji sportowych, wyświetla się lista dyscyplin sportowych, w których uprawianiu może pomóc zegarek. Co jest na tej liście?

Oprócz typowych dyscyplin, które można znaleźć w każdym smart zegarku (np. bieg na dworze, bieg na bieżni, marsz na dworze, rower na dworze, rower stacjonarny, pływanie w basenie, pływanie na wodach otwartych), są też m.in. takie jak:

  • wędrówka górska i piesza,
  • bieg przełajowy,
  • pole golfowe,
  • jazda na nartach,
  • narty biegowe,
  • snowboard,
  • orbitek,
  • ergometr,
  • inne (z tej funkcji korzystam podczas zajęć EMS).

To nie wszystko. W zegarek wbudowanych jest też

  • 13 treningów biegowych, wśród których są m.in.: podstawowy marsz/bieg (22 minuty), zaawansowany marsz/bieg (25 minut), lekki bieg (28 minut), podstawowy bieg na spalanie (36 minut), zaawansowany bieg na spalanie (46 minut), wolny bieg długodystansowy (66 minut) czy bieg HIIT (23 minuty)
  • czy program dla uprawiających triatlon.

Podczas urlopu nad morzem sprawdziłem, jak działa pływanie na wodach otwartych.

Wybrałem z menu opcję pływanie na wodach otwartych, poczekałem chwilę na połączenie z GPS i już mogłem ruszyć naprzód. Według danych z zegarka przepłynąłem 52 metry (a wydawało mi się, że więcej). Jakie informacje o przepłyniętym dystansie podał zegarek? SWOLF (czyli sumy czasu jednej długości i liczby ruchów wykonanych na tej długości) i tempa w minutach na 100 metrów.

W przypadku biegania danych dotyczących treningu jest więcej: tempo (w minutach na kilometr), tętno (w podziale na strefy: rozgrzewkę, spalanie tłuszczu, aerobową, anaerobową i ekstremalną), kadencja (kroki na minutę) i wysokość. Jak oceniam Huawei Watch 3 Pro jako zegarek biegowy? Bardzo dobrze. Z GPS łączy się szybko (nigdy nie czekałem dłużej niż 20-30 sekund), w czasie biegu nie gubi sygnału. Co kilometr męski głos informował mnie o czasie, w jakim przebiegłem ten dystans, tempie i tętnie.

Z Watchem 3 Pro na nadgarstku uczestniczyłem we wrześniu w dwóch imprezach biegowych:

  • w Szybkiej Piątce
  • i w Biegu na Piątkę.

W obu przypadkach zegarek sprawdził się bardzo dobrze.

Huawei Watch 3 Pro – wygląd

Smartwatch może być wypełniony technologią po kokardę, ale jego design może – mówiąc kolokwialnie – nie powalać. Taki zegarek możesz założyć do stylizacji casual, ale już nie do ubrania bardziej formalnego. Jak pod tym względem wypada Huawei Watch 3 Pro? Według mnie, jego wygląd jest na tyle klasyczny, że możesz go założyć zarówno do dżinsów, dresów, jak i do garnituru. Do tej ostatniej stylizacji możesz zamienić pasek wykonany z fluoroelastomeru na tytanową bransoletkę. Co ważne – możesz też wybrać klasyczną tarczę, tj. wyglądającą jak cyferblat zegarka.

Huawei Watch 3 Pro - tarcza

Skoro mowa o tarczach. W aplikacji jest ich – tak mniej więcej – kilkaset. Możesz wybierać m.in. spośród tarcz sportowych, analogowych, cyfrowych czy hybrydowych. Niektóre są darmowe, inne – płatne. Podsumowując: dla każdego coś fajnego.

Huawei 3 Pro – dane techniczne

Huawei Watch 3 Pro jest zegarkiem sporym. Jego rozmiary to 48 x 49,6 x 14 mm. Mimo tego, na moim, dość szczupłym, nadgarstku wygląda całkiem dobrze.

Jakie są pozostałe parametry techniczne tego zegarka?

  • Huawei Watch 3 Pro wyposażony jest w głośnik i mikrofon.
  • Jego waga (bez paska) wynosi 63 g.
  • Przekątna dotykowego ekranu AMOLED to 1,43 cala, a jego rozdzielczość to 466 x 466 pikseli (PPI 326).
  • Koperta zegarka wykonana jest z tytanu, a spód – z tworzywa szklano-ceramicznego.
  • Żywotność baterii po jednym ładowaniu – do 5 dni przy typowym użytkowaniu z eSIM i do 21 dni w trybie ultra.

Pełną specyfikację techniczną możesz sprawdzić na stronie importera.

Podsumowanie

Każdy ze smartwatchy Huawei był lepszy od poprzednika, wykonany z lepszych materiałów i oferował więcej możliwości. Każda nowa wersja zegarka był też droższy od poprzednika. I tak, Huawei Watch:

  • GT Active kosztował 899 zł,
  • GT2 Pro – od 889 zł do 1 099 zł.

Huawei Watch 3 Pro kosztuje 1 999 zł (z brązowym skórzanym paskiem) i 2 399 zł (z bransoletką tytanową).

Można powiedzieć, że tanio już było… Czy kupiłbym ten zegarek? Z jednej strony, to jeden z lepszych smartwatchy, jakie miałem okazję testować. Z drugiej, brakuje mu kilku dodatków, które udowadniałyby tak wysoką cenę.

Zegarek jest wyposażony w moduł NFC, a w aplikacji Zdrowie jest kafelek Portfel Huawei. Niestety, nie można dodać do niego karty płatniczej i w pełni korzystać z możliwości zegarka. Ten problem w ciekawy rozwiązał inny producent (Xiaomi). Porozumiał się z jedną z organizacji płatniczych (Mastercard) i umożliwił dodawanie wydawanych przez nią kart do jednej ze swoich opasek.

Trzeba mieć nadzieję, że możliwość płatności zbliżeniowych niedługo pojawi się na pokładzie tego zegarka. Wtedy będę mógł go nazwać smartwatchem idealnym.

Comments

Comments are closed.