Huawei FreeBuds 4 to lekkie – ważące zaledwie kilka gram – nowe słuchawki z aktywną redukcją szumów. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich parametry techniczne i jak się ich używa na co dzień? Ja to już wiem, a Ty możesz dowiedzieć się z mojego testu!

W połowie czerwca Huawei pokazał nowy model dousznych słuchawek z aktywną redukcją szumów – Huawei FreeBuds 4. Kilka dni temu dotarła do mnie przesyłka ze słuchawkami. Tak jak w przypadku innych urządzeń chińskiego producenta, opakowane były w estetyczne białe pudełko.

Huawei FreeBuds 4 – unboxing

Wewnątrz pudełka znalazłem ładujące etui ze słuchawkami, przewód USB do ładowania oraz nieco makulatury: instrukcja obsługi i karta gwarancyjna. Słowem, zestaw obowiązkowy.

Huawei FreeBuds 4 - pudełko

Etui podłączyłem do laptopa, i po kilkunastu minutach zaświeciła się na nim zielona dioda, informująca, że akumulator w etui i akumulatory w słuchawkach są już naładowane.

Huawei FreeBuds 4 – jak się ich używa?

Czas na sprawdzenie, jak działają słuchawki. Zgodnie z instrukcją, otworzyłem etui i nacisnąłem przycisk znajdujący się na prawej ściance etui. Po chwili na ekranie smartfona pokazał się komunikat o połączeniu ze słuchawkami.

Wyjąłem słuchawki z etui, włożyłem je do uszu. Najpierw w lewej a następnie w prawej słuchawce usłyszałem melodyjkę potwierdzającą gotowość do działania i mogłem już zacząć słuchanie muzyki.

Używałem już różnych słuchawek dousznych. Zazwyczaj miałem jednak wrażenie, że nie do końca dobrze leżą w uszach. Czasami wydawało mi się, że za chwilę któraś z nich wyleci mi z ucha. W przypadku Huawei FreeBuds 4 było inaczej. Słuchawki idealnie leżały w uszach, a co ważniejsze – były na tyle lekkie (waga jednej słuchawki to tylko 4,1 g), że nawet po kilku (mniej więcej 4) godzinach nie odczuwałem dyskomfortu. Po tych mniej więcej 4 godzinach słuchawki dyskretnym dźwiękiem dawały znać, że za chwilę mogą wyczerpać się akumulatory w słuchawkach.

Huawei FreeBuds 4

Producent w informacji prasowej towarzyszącej wprowadzeniu słuchawek na rynek napisał, że inżynierowie Huawei opracowali autorski system symulacji 3D, dzięki któremu możliwe było wypracowanie wzorcowej ergonomii słuchawek dla jak najszerszej grupy konsumentów. W testach uwzględniono szczegółowe dane anatomiczne ponad 10 000 par uszu, tak, aby zapewnić optymalny komfort noszenia przez wiele godzin i odpowiednie dopasowanie w zróżnicowanych warunkach. Coś jest tu na rzeczy. Jak już wspomniałem nawet po kilku godzinach słuchania, nie mogłem skarżyć się na dyskomfort związany z ich użytkowaniem.

Huawei FreeBuds 4 – redukcja szumów

Podczas pracy lubię się odizolować od dźwięków otoczenia. Często używam słuchawek z aktywną redukcją szumów. Z tym, że są to duże słuchawki nauszne. Dlatego byłem bardzo ciekawy, jak działa redukcja szumów w słuchawkach dousznych.

Oddam głos producentowi: słuchawki Huawei FreeBuds 4, w porównaniu do poprzednich modeli, wykorzystują hybrydową technologię podwójnych mikrofonów, która zapewnia jeszcze lepszą redukcję szumów – to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku w słuchawkach dousznych typu open-fit. Słuchawki wyposażone są również w technologię Adaptive Ear-Matching (AEM), która wykrywa kształt kanału słuchowego użytkownika oraz warunki zewnętrzne, i na tej podstawie dostosowuje poziom redukcji szumów.

Huawei FreeBuds 4

Czy to działa? Owszem. Może słuchawki douszne nie odcinają tak skutecznie od otoczenia jak nauszne, ale – kolokwialnie mówiąc – dają radę. Podczas intensywnego deszczu i burzy, nie docierał do mnie praktycznie odgłosy padającego deszczu (a siedziałem tuż przy oknie). Oczywiście dźwięku grzmotów nie wycinały, ale wydaje mi się, że nawet najlepsze słuchawki nauszne z ANC nie dałyby rady podołać takiemu zadaniu.

Huawei FreeBuds 4 – sterowanie

Jak steruje się słuchawkami Huawei FreeBuds 4? Po prostu gestami. Jak to działa? Bardzo prosto:

  • dwukrotne dotknięcie rdzenia słuchawki podczas połączenia telefonicznego pozwala na zakończenie rozmowy,
  • dwukrotne dotknięcie rdzenia lewej lub prawej słuchawki włącza lub wstrzymuje odtwarzanie,
  • naciśnięcie i przyciśnięcie rdzenia słuchawki podczas połączenia odrzuca połączenie, a w czasie słuchania muzyki – włącza lub wyłącza redukcję hałasu,
  • przeciągnięcie palcem w górę lub w dół rdzenia słuchawki reguluje głośność.

Co ważne, możesz wybrać, jaką funkcję możesz aktywować dwukrotnym dotknięciem lewej lub prawej słuchawki. Do wyboru są następujące opcje: odtwórz/wstrzymaj, następny/poprzedni utwór, wybudzenie asystenta głosowego. Można też nie przypisywać podwójnemu dotknięciu żadnej funkcji.

Podsumowując – nawet jeżeli wcześniej nie używałeś słuchawek dousznych z takim sposobem sterowania, nie powinieneś mieć problemów z nauczeniem się gestów (zawsze możesz skorzystać z samouczka w aplikacji AI Life).

Huawei FreeBuds 4

AI Life – do czego służy?

Skoro wywołałem do tablicy aplikację AI Life, wspomnę kilka słów na jej temat.

Dzięki niej możesz zarządzać nie tylko słuchawkami Huawei FreeBuds 4, ale też innymi urządzeniami Huaweia (np. routerem Huawei WiFi AX3 Quad Core). Ważne jest żebyś w swoim telefonie miał zainstalowaną najnowszą wersję AI Life (co ważne – w Sklepie Play może nie być wersji najnowszej. Znajdziesz ją zawsze w AppGallery Huaweia).

Co możesz zrobić przy użyciu AI Life? Całkiem sporo, m.in. sterować redukcją hałasu (dostępne są dwa tryby: komfortowy i ogólny), sterować jakością dźwięku, gestami czy zmienić urządzenie, z którym połączone są słuchawki (np. smartfon czy laptop). Możesz też zaktualizować oprogramowanie słuchawek.

Huawei FreeBuds 4 – specyfikacja techniczna

Wymiary

Słuchawka – wysokość: 41,4 mm, szerokość: 16,8 mm, grubość: 18,5 mm, waga: ok. 4,1 g.

Etui ładujące – przekątna: 58 mm, wysokość: 21,2 mm, waga: ok. 38 g.

Czujniki: mikrofony, wykrywanie noszenia, czujniki dotykowe w obu słuchawkach.

Przetwornik: 14,3 mm.

Pojemność baterii: słuchawka: 30 mAh, etui ładujące: 410 mAh.

Czas odtwarzania: 4 godziny (wyłączona redukcja szumów), 2,5 godziny (włączona redukcja szumów), 22 godziny przy użyciu etui ładującego (wyłączona redukcja szumów), 14 godzin przy użyciu etui ładującego (włączona redukcja szumów).

Czas ładowania: około 1 godziny (ładowanie słuchawek w etui i przewodowe ładowanie etui bez słuchawek).

Ze specyfikacją techniczną słuchawek możesz zapoznać się TUTAJ.

Ile trzeba za nie zapłacić?

Słuchawki Huawei FreeBuds 4 dostępne są w dwóch kolorach: srebrnym i białym. Ich cena regularna wynosi 699 zł. Do 1 sierpnia możesz je kupić za 599 zł. To sporo. W zamian za to dostajesz jednak porządnie wykonane słuchawki o bardzo dobrych parametrach i świetnym designie (wrażenie zwłaszcza robią słuchawki srebrne, które mają kosmiczny wygląd).