Huawei MateBook 14s to nowy laptop klasy premium. Wyróżnia go nie tylko smukły wygląd ale także wyjątkowa wydajność. Poznaj go bliżej!

Na co dzień używam MateBooka 13. Cenię go za mobilność, rozsądne gospodarowanie prądem zgromadzonym w akumulatorze oraz wydajność. Kiedy dostałem propozycję przetestowania nowego laptopa klasy premium – Huawei MateBook 14s byłem bardzo ciekawy, co przyniesie nowy model laptopa z portfolio tego producenta.

Huawei MateBook 14s – unboxing i uruchomienie

W kartonowym pudełku znalazłem laptopa, przewód USB-C oraz zasilacz o mocy 90 W. Jest on co prawda większy od zasilacza stosowanego do smartfonów, ale – w przeciwieństwie do zasilaczy stosowanych w przenośnych komputerach innych producentów – jest lekki i na tyle kompaktowy, że bez problemu spakujesz go do torby czy plecaka.

Z pudełka wyjąłem laptopa, którego aluminiowa obudowa miała zielony kolor, określony przez producenta jako Sprunce Green (czyli zielony świerkowy). Według mnie bliżej mu do miętowego (i tego będę się trzymał). Jednak niezależnie od tego, jak nazwany jest ten kolor, jest on bardzo przyjemny i inny od tego, jakim wykończona jest większość przenośnych komputerów.

Kolejnym przyjemnym zaskoczeniem była łatwość otwierania laptopa. Żeby podnieść ekran wystarczyło użyć jednego palca. Zaskoczenie było tym większe, że niewiele jest laptopów z systemem Windows, które można otworzyć jednym palcem.

Po naładowaniu laptopa i skonfigurowaniu go, przyszła pora na przygotowanie go do pracy. W tym na ustawienie sposobu logowania. Oprócz rozwiązań standardowych, czyli logowania PIN-em, Huawei MateBook 14s może też być zabezpieczony także na dwa inne sposoby wykorzystujące biometrię, a więc przy użyciu:

  • kamery,
  • skanera linii papilarnych.

Ze skanera linii papilarnych korzystam na co dzień. Logowanie z wykorzystaniem kamery jest – moim zdaniem – szybsze niż w przypadku logowania przy użyciu odcisku palca. Zeskanowanie twarzy przez kamerę wbudowaną w laptopa zajmuje dosłownie chwilę i jest o wiele mniej skomplikowane niż zeskanowanie linii papilarnych przez czytnik wbudowany w przycisk zasilania.

Huawei MateBook 14s – wymiary i specyfikacja techniczna

Nowy laptop od Huawei jest, jak napisałem na wstępie, urządzeniem smukłym. Jego szerokość wynosi 313,82 mm, grubość – 16,7 mm, a wysokość – 229,76 mm. Huawei MateBook 14s jest też urządzeniem lekkim, a zatem mobilnym. Jego waga wynosi ok. 1,43 kg.

Sercem laptopa może być jeden z dwóch procesorów:

  • Intel Core i5,
  • Intel Core i7.

Komputer wyposażony jest w zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics.

Huawei MateBook 14s

W zależności od wersji, laptop może być wyposażony w 8 GB lub 16 GB pamięci RAM LPDDR4x Dual Channel, a pojemność dysku SSD wynosi 512 GB lub 1 TB.

Komputer jest dostępny w trzech specyfikacjach:

  • z procesorem Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 512 GB,
  • z procesorem Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 512 GB
  • i z procesorem Intel Core i7, 16 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 1 TB.

Energia niezbędna do pracy laptopa gromadzona jest w akumulatorze litowo-polimerowym o pojemności 60 Wh.

Laptop pracuje pod kontrolą Windows 10 Home. Będzie można go zaktualizować do najnowszej wersji systemu: Windows 11.

Ekran

Przekątna ekranu? Podobnie jak w innych modelach laptopów Huawei informuje o tym nazwa laptopa. 14, a więc 14 cali, a mówiąc dokładnie – 14,2 cala. Panel wyświetlacza zajmuje 90% przedniego panelu. Przekładając to z technicznego na nasze, oznacza to, że ramki otaczające wyświetlacz są naprawdę cienkie. Kąt widzenia ekranu wynosi 178 stopni.

Huawei MateBook 14s

Huawei MateBook 14s wyposażony jest w ekran dotykowy. Lubię korzystać z tego rozwiązania. Zwłaszcza podczas serfowania po internecie. Czasem łatwiej jest przewinąć stronę jeżdżąc palcem po ekranie niż korzystając z myszki czy gładzika (mimo, że działa on naprawdę bardzo dobrze i naprawdę nie trzeba do laptopa podłączać gryzonia).

Porty, gniazda i inne złącza

Zazwyczaj smukła obudowa oznacza małą liczbę dostępnych złączy (przykładowo, w moim MateBooku 13 są tylko dwa porty USB-C i gniazdo jack 3,5 mm). Zazwyczaj, ale nie w testowanym laptopie. Po lewej stronie Huawei MateBooka 14s znajdują się:

  • dwa porty USB-C, każdy z nich można wykorzystać nie tylko do transferu danych, jako DisplayPort, ale także do ładowania. To bardzo dobre rozwiązanie, w moim domowym laptopie ładowanie możliwe jest tylko z jednego portu USB-C
  • port HDMI
  • i gniazdo jack 3,5 mm.

Po prawej stronie laptopa umieszczone jest jedno gniazdo: USB typu B.

Taka liczba gniazd i portów jest w zupełności wystarczająca do codziennego użytkowania. Cieszy zwłaszcza obecność USB typu B – wszelkiego rodzaju przejściówki czy replikatory portów nie są (o czym sam się przekonałem) idealnymi rozwiązaniami.

Huawei MateBook 14s - ładowanie

Całą specyfikację Huawei MaeBooka 14s możesz sprawdzić na stronie importera.

Huawei MateBook 14s obsługuje także WiFi 6. Dzięki temu, po zastosowaniu wspierającego tę technologię routera (np. Huawei WiFi AX3 Quad Core), możesz cieszyć się szybkim transferem plików w domowej sieci bezprzewodowej.

Huawei MateBook 14s – codzienne użytkowanie

Tygodniowy test pozwolił mi na dobre zapoznanie się z laptopem. Używałem go nie tylko do rozrywki: serfowania po internecie, oglądania filmów na Netflixie, ale też do pracy. Bardzo Huawei MateBook 14s znakomicie sprawdzał się przy pisaniu bloga czy przygotowywaniu grafik do mediów społecznościowych.

Pisanie? Jeżeli ta, w sumie mocno prozaiczna czynność, może sprawiać przyjemność, to pisanie na klawiaturze, w jaką wyposażony jest testowany laptop właśnie taka była. Duże klawisze ze skokiem wynoszącym 1,5 mm dają naprawdę dużo frajdy przy codziennej pracy.

Do układu klawiatury nie musiałem się przyzwyczajać. Może dlatego, że od ponad roku używam MateBooka 13. Klawiatura tego laptopa jest – z uwagi na jego mniejsze gabaryty – upakowana na mniejszej przestrzeni niż w czternastce. Tutaj odległości między klawiszami są większe, a przez to pracuje się niej bardzo wygodnie.

Zapotrzebowanie na prąd

Źródłem energii w laptopie jest, jak napisałem wcześniej, akumulator o pojemności 60 Wh. Według producenta laptop może wytrzymać z dala od źródła zasilania nawet 11 godzin. Dzięki zasilaczowi o mocy 90 W baterię w komputerze można naładować w ciągu 90 minut.

Huawei MateBook 14s

Huawei MateBook 14s mieści baterię o pojemności 60 Wh, dzięki czemu urządzenie może pracować aż przez 11 godzin. Nowy laptop obsługuje też technologię szybkiego ładowania 90 W – użytkownik może naładować baterię urządzenia w ciągu 90 minut. Kieszonkowa ładowarka urządzenia obsługuje uniwersalny port USB-C, dzięki czemu można nią naładować również inne urządzenia wyposażone w ten port.

Dźwięk

Huawei MateBook 14s jest wyposażony w cztery głośniki (dwa głośniki niskotonowe i dwa wysokotonowe) i cztery mikrofony, które obsługują system Huawei Sound. Dzięki temu laptop pozwala cieszyć czystym i mocnym dźwiękiem.

Huawei MateBook 14s – ile trzeba za niego zapłacić?

Laptop w najtańszej specyfikacji (procesor Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB) jest wyceniony na 4 999 zł.

Pierwsza z dwóch droższych specyfikacji (procesor Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB) kosztuje 5 999 zł, a za najdroższą (procesor Intel Core i7, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 1 TB) – 7 499 zł.

Huawei MateBook 14s

Podsumowanie

Huawei MateBook 14s nie jest może najtańszym laptopem na rynku. Jednak po jego tygodniowym teście mogę śmiało stwierdzić, że ten przenośny komputer warty jest pieniędzy, które trzeba za niego zapłacić. Aluminiowa obudowa, wyświetlacz zajmujący 90% przedniego panelu, duża – jak na tak smukłą konstrukcję – liczba portów i gniazd czy bateria mogąca zasilać laptopa nawet przez 11 godzin. Te parametry sprawiają, że kupiłbym tego laptopa.

Comments

Comments are closed.