BOSE Home Speaker 500 – przenośny głośnik bezprzewodowy klasy premium. Dowiedz się więcej o urządzeniu, dzięki któremu będziesz mógł słuchać muzyki nie tylko w czasie pracy, ale też nagłośnić mieszkanie w czasie domówki.

Przenośny głośnik. Przez długi czas kojarzył mi się z urządzeniem w kształcie walca lub prostopadłościanu, które można zabrać ze sobą pod namiot czy na plażę (chociaż akurat za takimi zachowaniami nie przepadam. Jakoś nie lubię być katowany oczami zielonymi czy majteczkami w kropeczki podczas plażingu).

W domu zazwyczaj słuchałem dotąd muzyki albo – klasycznie – czyli z domowego zestawu stereo, albo z jednego z serwisów streamingowych, korzystając ze słuchawek podłączonych do komputera lub smartfona.

Im dłużej jednak pracowałem zdalnie, tym bardziej chciałem wypróbować alternatywny sposób słuchania muzyki podczas pracy. Wybór padł na głośnik BOSE Home Speaker 500. Dlaczego BOSE?

Mniej więcej 2 lata temu testowałem słuchawki QuietComfort 35 II. Test wypadł na tyle dobrze, że jakiś czas temu kupiłem sobie ten model słuchawek (wiem, wiem, BOSE wypuściło już na rynek ich następcę – BOSE Noise Cancelling Headphones 700. Testuję je teraz i za jakiś czas napiszę o nich więcej).

Z systemami audio BOSE spotykałem się też w samochodach – Nissan Juke, którego testowałem jesienią ubiegłego roku wyposażony był w Pakiet Sound & Go, w którego skład wchodził m.in. BOSE Personal Plus – 8 głośników, a w tym głośniki w zagłówkach przednich foteli. Dźwięk płynący z tych głośników robił niesamowite wrażenie. Wystarczyło tylko mocniej oprzeć głowę o zagłówek…

BOSE Home Speaker 500 – pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenie po wyjęciu głośnika z opakowania? To kawał sprzętu. BOSE Home Speaker ma:

  • 20,3 cm wysokości,
  • 17 cm szerokości
  • i 10,9 cm głębokości.

Waga urządzenia to 2,15 kg.

Design? Pod tym względem BOSE Home Speaker zostawia konkurencję o kilka długości z tyłu.

BOSE Home Speaker 500
Ten dziwny kod oznacza, że głośnik podłączony jest do laptopa

BOSE Home Speaker jest wykonany z anodowanego aluminium (konkurencyjne głośniki zazwyczaj wykonane są z tworzyw sztucznych). Jego bryła jest elegancka i – już na pierwszy rzut oka – pokazuje, że to sprzęt z wyższej półki. Jak kto woli – premium.

Pierwsze wrażenie? Bardzo pozytywne.

BOSE Home Speaker 500 – pierwsze użycie

Postawiłem głośnik na komodzie, podłączyłem do prądu, nacisnąłem przycisk na górze urządzenia i włączyłem Bluetooth w laptopie. Po chwili głośnik połączył się z komputerem i mogłem nareszcie sprawdzić jak brzmi muzyka wydobywająca się z BOSE Home Speakera 500. Spodziewałem się, że – tak jak w innych sprzętach tego producenta – dźwięk będzie na bardzo wysokim poziomie. Nie wiedziałem jednak, że aż na tak wysokim!

BOSE Home Speaker 500

BOSE zastosowało w głośniku dwa przetworniki skierowane w przeciwnych kierunkach. Wydobywający się z nich dźwięk odbija się od ścian i dzięki temu głośnik może bez problemu wypełnić przestrzennym dźwiękiem całe pomieszczenie. To działa! I to jak!

BOSE Home Speaker 500 – połączenie ze smartfonem

Słuchawki BOSE QuietComfort 35 II, których używam na co dzień potrzebują do poprawnego działania zainstalowania na smartfonie aplikacji BOSE Connect. Funkcjonalność głośnika z kolei zwiększa inna aplikacja – BOSE Music. Pobrałem ją na smartfona i – postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie – próbowałem połączyć ją z głośnikiem.

Niestety, pomimo wielu prób, i to dokonywanych na dwóch telefonach, nie udało mi się sparować telefonu i głośnika. Dlaczego tak się stało? Tego nie wiem. Wszystko przebiegało tak jak powinno do momentu wybrania z listy dostępnych urządzeń BOSE Home Speaker 500. Aplikacja usiłowała znaleźć głośnik, a po jakimś czasie wyświetlała ekran „Nie widzisz swojego urządzenia na liście?”

Próbowałem przełączyć głośnik do trybu konfiguracji – także bezskutecznie.

Dodam, że był rozpoznawany przez telefon jako urządzenie Bluetooth i bez żadnych problemów mogłem słuchać muzyki, której źródłem był smartfon. Głośnik próbowałem sparować z dwoma telefonami: z używanym przeze mnie na co dzień Huawei Mate Pro 20 i z OPPO Reno 3 Pro, którego wtedy testowałem.

BOSE Home Speaker 500

Co straciłem? Całkiem sporo. Aplikacja BOSE Music pozwala skonfigurować HS 500  i sterować nim z poziomu smartfona lub tabletu. Działa też jak pilot zdalnego sterowania głośnikiem. Po sparowaniu smartfona z głośnikiem możliwe jest:

  • strumieniowanie muzyki,
  • konfigurowanie i zmiana ustawień wstępnych,
  • dodawanie serwisów muzycznych,
  • słuchanie internetowych stacji radiowych,
  • konfigurowanie asystenta głosowego
  • oraz zarządzanie ustawieniami głośnika.

Bez tego BOSE Home Speaker 500 działa jak zwykły głośnik bezprzewodowy. Tyle tylko, że ma o wiele lepszy dźwięk i zostawia konkurencję daleko z tyłu pod względem designu i jakości wykonania.

BOSE Home Speaker
Elementy sterujące

BOSE Home Speaker 500 – specyfikacja

  • Zawartość opakowania: głośnik BOSE Home Speaker 500, przewód zasilający, instrukcja obsługi i przewodnik szybkiego startu.
  • Wymiary: wysokość 20,3 cm, szerokość 17 cm, głębokość 10,9 cm.
  • Masa: 2,15 kg.
  • Łączność: Bluetooth 4.2, zasięg do 9 metrów.
  • Porty: zasilanie i AUX.
  • Elementy sterujące: sterowanie dotykowe (wyłączanie mikrofonu, przycisk sterowania głosem, głośność, odtwarzanie/pauza, AUX, Bluetooth, 6 ustawień wstępnych).
  • Dodatkowe informacje: technologia SimpleSync umożliwiająca synchronizację muzyki z przenośnymi głośnikami lub słuchawkami.
BOSE Home Speaker 500

Podsumowanie

BOSE Home Speaker 500 to najlepszy głośnik bezprzewodowy, jakiego dotąd używałem. Jego największymi zaletami są: jakość dźwięku (przestrzenny dźwięk stereo naprawdę robi robotę), jakość wykonania i design. Wady? Prawdę powiedziawszy, nie znalazłem ich. No, może poza ceną. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia z produktem klasy premium, a cena jest wprost proporcjonalna do jakości.