FujiFilm X-E4 to nowy bezlusterkowy aparat fotograficzny. Producent zawarł w nim wszystkie najbardziej zaawansowane rozwiązania, które obecne były dotychczas w innych produktach serii X. Aparat trafi do sprzedaży na początku marca 2021 r. Dowiedz się o nim więcej.

Fujifilm X-E4 jest niezastąpionym narzędziem codziennej pracy dla fotografów, filmowców oraz innych twórców treści, którzy chcą realizować materiały najwyższej jakości.

W lekkim i kompaktowym aparacie X-E4 zastosowane zostały te same rozwiązania, jakie można znaleźć w profesjonalnych modelach serii X. Są to m.in.:

FujiFilm X-E4
 • sensor obrazu X-Trans CMOS 4 o rozdzielczości 26,1 megapikseli
 • szybki (0,02 sekundowy) autofokus
 • i najwyższej klasy nauka o kolorze.

Ze wszystkich tych funkcji i udogodnień mogą bezproblemowo korzystać wszyscy fotografujący – niezależnie od poziomu zaawansowania. Do tego trzeba jeszcze dodać:

 • bezkonkurencyjną jakość zdjęć,
 • szeroki zakres dynamiki i znakomitą wydajność w słabych warunkach oświetleniowych,
 • łatwą obsługę,
 • zaawansowane funkcje rozpoznawania twarzy i oczu,
 • oraz odchylany o 180° dotykowy ekranem LCD.

Wszystko to sprawia, że korzystanie z X-E4 jest czystą przyjemnością.

FujiFilm X-E4 – wyrafinowana technologia i piękne wzornictwo

FujiFilm X-E4 waży 364 g, a jego wymiary wynoszą 121,3 mm x 72,9 mm x 32,7 mm. Sprawia to, że jest to najbardziej kompaktowy model aparatu 4 generacji z wymienną optyką w serii X.

Na tylnej ściance umieszczony jest odchylany ekran LCD.

FujiFilm X-E4

Inspiracją dla kompaktowej konstrukcji aparatu było wzornictwo klasycznych analogowych aparatów fotograficznych. Przedni i tylny uchwyt są płaskie i nadają sylwetce aparatu klasyczną estetykę. Górna płyta jest niezwykle precyzyjnie uformowanym odlewem z magnezu, który został starannie wypolerowany dla uzyskania pięknego, klasycznego wyglądu.

FujiFilm X-E4 – różnorodność dostępnych opcji i łatwa obsługa

Tylny ekran może być uchylany do góry i do przodu w zakresie 180°. Pozwala to na swobodne uzyskanie szerokiego wachlarza wariantów kompozycji kadrów:

 • od wysokiego do niskiego kąta,
 • zdjęć typu selfie
 • czy filmów wideo w stylistyce vlogów.
FujiFilm X-E4

Na górnym panelu znalazło się pokrętło ustawienia prędkości migawki (S.S. Dial). Można je ustawić ręcznie lub przełączyć w tryb program (P).

Elementy sterujące zostały skoncentrowane na przednich pokrętłach. Zwiększa to komfort obsługi przy fotografowaniu „z ręki”.

FujiFilm X-E4 – wydajność na profesjonalnym poziomie

W FujiFilm X-E4 został zastosowany sensor światłoczuły o rozdzielczości 26,1megapikseli X-Trans CMOS 4 oraz szybki silnik przetwarzania X-Processor 4. Zapewniają one szybkie ustawianie ostrości.

Układ autofokusa modelu E-X4 wykorzystuje piksele detekcji fazy rozmieszczone niemal na całej powierzchni matrycy. Pozwala to ustawić ostrość w ciągu zaledwie 0,02 sekundy. Zaawansowany algorytm śledzenia zaimplementowany w układzie autofokusa umożliwia aparatowi X-E4 śledzenie poruszających się obiektów. Dzięki temu jest on gotowy do wykonania zdjęcia dokładnie we właściwym momencie.

FujiFilm X-E4

FujiFilm X-E4 wykorzystuje także najnowszą technologię detekcji twarzy i oczu. Pozwala to na precyzyjne śledzenie obiektów, nawet przy bardzo słabym oświetleniu.

Aparat jest w stanie ustawić ostrość nawet w warunkach bliskich zupełnej ciemności, poszerzając tym samym zakres możliwości wykonywania zdjęć.

FujiFilm X-E4 – rozbudowane funkcje nagrywania materiałów wideo

FujiFilm X-E4 dokonuje oversamplingu danych wideo w rozdzielczości 6K i:

 • nagrywa materiał filmowy w postaci plików formatu 4K/30p 4:2:0 8-bit na nośnik wewnętrzny
 • albo w formacie 4K/30P 4:2:2 10-bit na nośnik zewnętrzny za pośrednictwem złącza HDMI.

Aparat oferuje też możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD przy 240 klatkach na sekundę. Pozwala to na odtwarzanie w zwolnionym tempie filmów z szybko poruszającymi się obiektami (z prędkością nawet 10x niższą w porównaniu z materiałami nagrywanymi przy 24 klatkach na sekundę).

FujiFilm X-E4 – różnorodne tryby symulacji filmu

W aparacie dostępnych jest łącznie 18 trybów symulacji filmu. Wśród nich jest tryb Velvia, który charakteryzuje się silnie nasyconymi barwami i wyraźną gradacją oraz tryb ETERNA Bleach Bypass. Odzwierciedla on tradycyjną technikę wywoływania zdjęć w ciemni fotograficznej dla uzyskania wyjątkowych efektów w postaci fotografii o niskim nasyceniu i wysokim kontraście.

FujiFilm X-E4 – cena, warianty kolorystyczne i data wprowadzenia

FujiFilm X-E4 zostanie wprowadzony do sprzedaży w marcu 2021 r. Ceny aparatu, jego warianty kolorystyczne i sugerowana cena detaliczna znajdują się w poniższej tabeli.

Nazwa produktuWariant kolorystycznySugerowana cena detaliczna
FUJIFILM X-E4Czarny / Srebrny    3 799 zł
FUJIFILM X-E4 z obiektywem FUJINON XF 27mm F2.8 R WRCzarny / Srebrny (aparat)  4 699 zł
FUJIFILM X-E4 z uchwytem na kciuk TR XE4 i uchwytem MHG-XE4Czarny / Srebrny (aparat) Czarny / Srebrny (uchwyt na kciuk)    4 199 zł

Akcesoria dostępne oddzielnie

 • Futerał skórzany BLC-XE4 (sugerowana cena detaliczna 349 zł brutto). Futerał z prawdziwej skóry zaprojektowany specjalnie dla modelu X-E4. Podkreśla płaską i kompaktową konstrukcję aparatu i chroni jednocześnie dolną część korpusu przed uderzeniem. Zarówno akumulator, jak i nośnik SD mogą być wymieniane bez konieczności wyjmowania aparatu z futerału.
 • Uchwyt MHG-XE4 (sugerowana cena detaliczna 399 zł brutto). Uchwyt wykonany jest z metalu. Sprawia to, że trzymanie aparatu z zamocowanymi większymi obiektywami jest bardziej wygodne, co zmniejsza drgania aparatu. Akumulator i kartę pamięci można wymieniać bez konieczności demontażu uchwytu. Spodnia część uchwytu jest uformowana w kształt rybiego ogona, co pozwala zamontować aparat w dowolnej głowicy statywów typu Arca-Swiss.
 • Uchwyt na kciuk TR-XE4 (sugerowana cena detaliczna 299 zł brutto). Metalowy uchwyt na kciuk, który może być zamontowany w gorącej stopce, zapewniając tym samym większy komfort trzymania aparatu. Powierzchnia uchwytu została pokryta gumową powłoką dla zachowania dodatkowej stabilności, zaś jego unikalny kształt zapewnia wygodny dostęp do przycisków i pokręteł.

Nowe obiektywy

Razem z aparatem, w marcu 2021 r., zadebiutują dwa nowe obiektywy: XF 27 mm F2.8 R WR i XF 70-300 mm F4-5.6 R LM OIS WR.

FUJINON XF 27 mm F2.8 R WR

FUJINON XF 27 mm F2.8 to płaski obiektyw typu „pancake” („naleśnik”), o ogniskowej 27 mm. Zapewnia on naturalne pole widzenia, zbliżone do tego, co widzi ludzkie oko. Dzięki temu idealnie nadaje się do fotografii codziennej, portretów, fotografii ulicznej i krajobrazowej.

FUJINON XF 27 mm

Kompaktowe rozmiary obiektywu (jego długość to 23 mm, średnica – 62 mm, a waga – ok. 84 g) sprawiają, że jest on poręczny.

Obiektyw:

 • jest także uszczelniony (7 uszczelnień), co chroni go przed wodą i pyłem. Obiektyw może prawidłowo działać w niskich temperaturach (do -10°C),
 • wyposażony jest w pierścień z widoczną podziałką ustawień przysłony. Pozwala to użytkownikom sprawdzić i dostosować poziom otwarcia przysłony obiektywu, bez konieczności patrzenia na ekran aparatu lub przez wizjer.  

Pierścień przysłony posiada również funkcję blokady położenia A (Auto). Blokuje ona obiektyw w trybie automatycznym dla zapobieżenia niezamierzonym zmianom ustawień przysłony podczas wykonywania zdjęć.

W zestawie z obiektywem, oprócz standardowego dekielka, znajduje się też kopułkowa osłona przeciwsłoneczna z dedykowanym dekielkiem dla lepszej ochrony szkieł.

Sugerowana cena detaliczna obiektywu wynosi 1 999 zł. Osłona obiektywu (LH-XF27) kosztuje 49 zł, a dekielek osłony obiektywu (LHCP-27) – 25 zł.

FUJINON XF 70-300 mm F4-5.6 R LM OIS WR

FUJINON XF 70-300 mm F4-5.6 R LM OIS WR to kompaktowy teleobiektyw

 • oferujący szeroki zakres długości ogniskowych – od 70 mm do 300 mm (odpowiednik przedziału od 107 mm do 457 mm dla pełnoklatkowego formatu 35 mm),
 • o lekkiej konstrukcji (waży 580 g, ma 132,5 mm długości, średnica jego korpusu 75 mm),
 • z szybkim silnikiem liniowym napędzającym układ autofokusu,
 • 5,5 stopniową optyczną stabilizacją obrazu,
 • z podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne.
FUJINON XF 70-300 mm

Przy zastosowaniu kompatybilnych telekonwerterów FUJINON XF1.4x TC WR i FUJINON XF2.0x TC WR maksymalna wartość ogniskowej może zostać zwiększona do 600 mm (odpowiednik ogniskowej 914 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm).

Sugerowana cena detaliczna obiektywu wyniesie 3 599 zł netto.