Spis treści
Sony ZV-1 jest reprezentantem nowo powstałej kategorii urządzeń przeznaczonych specjalnie dla twórców filmów. Sprawdziłem, co warto o nim wiedzieć.
W ofercie Sony pojawi się kieszonkowy aparat dla wideoblogerów ZV-1. To lekkie, kompaktowe urządzenie typu „wszystko w jednym”. Sony ZV-1 jest zaprojektowanym od podstaw urządzeniem, które łączy łatwość użycia z zaawansowanymi technologiami przetwarzania obrazu. Jest doskonałym narzędziem dla wideoblogerów i autorów filmów, niezależnie od poziomu umiejętności.
Nowoczesny
Sercem Sony ZV-1 jest przetwornik obrazu CMOS Exmor RS z własnym układem pamięci DRAM. Jest połączony z obiektywem ZEISS Vario-Sonnar T* 24–70 mm F1.8–2.8, który dzięki dużemu otworowi przysłony tworzy piękny efekt bokeh (rozmycie tła), umożliwiając wyeksponowanie głównego motywu.
Za szybkie i dokładne ustawianie ostrości i śledzenie obiektów odpowiada najnowocześniejszy system AF Sony.
W ZV-1 zastosowano także procesor obrazu BIONZ X najnowszej generacji oraz specjalizowany układ o dużej skali integracji. Zapewniają one wysoką rozdzielczość i niski poziom szumów, co przekłada się na lepszą jakość obrazu. Te wyjątkowe technologie uzupełniono uniwersalnymi funkcjami audio o wysokim standardzie.
ZV-1 to także pierwszy aparat kompaktowy Sony z odchylanym na bok ekranem dotykowym LCD, który ułatwia komponowanie autoportretów przy podłączaniu zewnętrznych akcesoriów audio. Do aparatu wprowadzono także wiele zaawansowanych funkcji filmowych, takich jak nagrywanie filmów 4K czy stabilizacja obrazu w aparacie.
Dostosowany do potrzeb twórców
Sony ZV-1 ma funkcję przełączania efektu bokeh. Pozwala ona szybko zmienić wielkość przysłony optycznej, powodując mniejsze lub większe rozmycie tła (bokeh) bez utraty ostrości głównego motywu. Przycisk przełącznika bokeh znajduje się na górze aparatu, jest więc łatwo dostępny, co znacznie ułatwia ujęcia autoportretowe.
Aparat pozwala także z niespotykaną dotąd łatwością nagrywać recenzje produktów i podobne materiały wideo. Dzięki nowemu trybowi prezentacji produktu nie trzeba już umieszczać ręki za przedmiotem, na który ma być ustawiona ostrość — teraz możliwe jest szybkie i płynne przenoszenie ostrości z twarzy autora na obiekt przed obiektywem i odwrotnie.
Nowy aparat wykorzystuje najbardziej zaawansowaną technologię automatyki ostrości (AF) opracowanej do aparatów α (Alpha) i modeli z serii RX. Umożliwia ona szybkie i dokładne ustawianie ostrości podczas filmowania i utrzymywanie jej na obiekcie. Dzięki technologiom ustawiania ostrości na oko w czasie rzeczywistym (Real-time Eye AF) i śledzenia w czasie rzeczywistym ZV-1 może utrzymywać ostrość na oku/twarzy filmowanej osoby lub sprawnie przenosić ją między różnymi obiektami, w razie potrzeby sterując szybkością działania systemu AF i czułością śledzenia.
Sony ZV-1 znakomicie radzi sobie z nagłymi zmianami oświetlenia (np. na dworze w słoneczny dzień lub przy przechodzeniu z jasnego miejsca do cienia). Jest to zasługą nowej funkcji automatycznej ekspozycji z priorytetem twarzy. Wykrywa ona twarz filmowanej osoby i dostosowuje ekspozycję w taki sposób, by twarz zawsze miała właściwą jasność. Technologia ta przeciwdziała także gwałtownym zmianom ekspozycji, gdy twarz zniknie z kadru. W rezultacie unika się niespodziewanego prześwietlenia lub mocnego niedoświetlenia ujęcia.
Aparat wykorzystuje zaawansowaną technologię przetwarzania koloru, która optymalizuje wygląd skóry. Aby wyeksponować fotografowaną lub filmowaną twarz — zwłaszcza w trybie autoportretu — aparat nadaje cerze naturalny, gładki wygląd, zachowując ostrość ust i oczu.
Z kryształowo czystym dźwiękiem
Materiał o wysokiej jakości to nie tylko obraz, ale i znakomity dźwięk. Aby go zapewnić, aparat Sony ZV-1 wykorzystuje niezawodne i uniwersalne rozwiązania audio.
Wbudowany mikrofon kierunkowy Sony z trzema kapsułami rejestruje dźwięk dobiegający od przodu, ułatwiając utrwalanie głosu filmowanej osoby i redukcję dźwięków z tła (zwłaszcza w trybie autoportretu).
Aparat jest także wyposażony w gniazdo mikrofonowe 3,5 mm i stopkę Multi Interface Shoe (MI), do których można podłączać zewnętrzne mikrofony. Aby zredukować zakłócenia powodowane przez wiatr, można skorzystać z dostarczanej w zestawie osłony przeciwwiatrowej montowanej w stopce MI.
Zoptymalizowany do tworzenia wideoblogów
Aparat Sony ZV-1 powstał z myślą o potrzebach wideoblogerów i autorów filmów. Poza małą wagą (ok. 294 g) i wymiarami (105,5 x 60,0 x 43,5 mm) wyróżnia go odchylany na bok ekran LCD. Rozwiązanie to jest nowością w aparatach kompaktowych Sony i pozwala zainstalować opcjonalny zewnętrzny mikrofon bezpośrednio w stopce MI, bez dodatkowych ramion montażowych.
Dzięki wygodnemu uchwytowi aparat można z łatwością obsługiwać jedną ręką. Duży przycisk REC na górze obudowy pozwala błyskawicznie rozpocząć nagrywanie filmu. W trakcie nagrywania z przodu aparatu świeci się lampka nagrywania.
Znacznie ulepszono system stabilizacji. Teraz skoków obrazu unika się nawet wówczas, gdy użytkownik filmuje, idąc z aparatem trzymanym w ręku.
W przypadku nagrywania w jakości HD (w trybie „Aktywny”) połączenie optycznych i elektronicznych metod stabilizacji kompensuje drgania nawet 11 razy skuteczniej niż standardowy system SteadyShot.
Przy nagrywaniu filmu 4K z użyciem stabilizacji Optical SteadyShot (w trybie „Aktywny”) rezultat jest do 8 razy lepszy od zapewnianego przez standardowy system SteadyShot. Do aparatu można także podłączyć uchwyt z bezprzewodowym pilotem GP-VPT2BT, który zapewnia większą stabilność i wygodę.
Z największymi w tej klasie sprzętu możliwościami audiowizualnymi
Mimo małych wymiarów aparat ma bogaty zestaw profesjonalnych funkcji do filmowania. Należą do nich:
- Zapis filmów 4K z użyciem kodeka XAVC S™ o dużej przepływności, z indywidualnym odczytem wszystkich pikseli bez ich łączenia w grupy.
- Wejście mikrofonowe 3,5 mm, będące standardem w branży.
- Hybrid Log-Gamma (HDR)/S-Gamut3.Cine/S-Log3, S-Gamut3/S-Log3.
- Funkcja nagrywania interwałowego do tworzenia animacji poklatkowych.
- Tryb Super Slow Motion do nagrywania z szybkością do 1 000 klatek na sekundę.
- Zgodność z dodatkiem „Movie Edit” do aplikacji mobilnej Imaging Edge umożliwiającym stabilizację obrazu przy montażu filmu.
- Funkcja edycji proporcji obrazu na potrzeby Instagrama itp.
Z transmisjami na żywo
Sony ZV-1 to również kamera internetowa — wystarczy podłączyć go do portu USB komputera. Twórca może więc komunikować się w czasie rzeczywistym ze swoimi obserwatorami, a równocześnie korzystać z zaawansowanej technologii przetwarzania obrazu i niepowtarzalnych właściwości aparatu. Odpowiednie oprogramowanie komputerowe Sony będzie dostępne w lipcu 2020 r.
Sprzedaż Sony ZV-1 w Europie rozpocznie się w czerwcu 2020 r.
Comments
Comments are closed.