Panasonic LUMIX G100 to bezlusterkowiec, który przeznaczony jest przede wszystkim dla vlogerów. Sprawdziłem, co warto o nim wiedzieć.

Pod koniec maja opisałem adresowany do vlogerów aparat Sony ZV-1. Teraz propozycję dla tej grupy odbiorców pokazał Panasonic. Sprawdziłem, co warto wiedzieć o modelu LUMIX G100

Panasonic LUMIX G100 to aparat bezlusterkowy, który jest adresowany przede wszystkim dla vlogerów oraz kreatywnych twórców.

Dzięki niewielkiej wadze oraz kompaktowej konstrukcji, G100 sprawia, że nie potrzebujesz już dużego aparatu, jednocześnie utrzymując fantastyczne rezultaty w obszarze zdjęć i filmów. Oznacza to, że w kwestii jakości nie musicie iść na kompromis.

Czym wyróżnia się LUMIX G100?

Podstawowymi wyróżnikami aparatu są:

 • wyjątkowa jakość zdjęć i filmów,
 • niesamowity dźwięk dzięki pierwszemu w historii wśród aparatów bezlusterkowych mikrofonowi OZO Audio zaprojektowanym przez Nokię.
Panasonic LUMIX G100

Twórz wideo w 4K z wysoką jakością dźwięku

Panasonic Lumix G100 pozwala na tworzenie filmy w rozdzielczości 4K lub Full HD w szybkości 30 klatek na sekundę (4K) i 60 klatek na sekundę Full HD).

LUMIX G100 wyposażony jest w zintegrowany system dźwiękowy OZO Audio firmy Nokia.

Trzy wewnętrzne mikrofony nagrywają czysty i żywy dźwięk. G100 śledzi także głos wykrytej osoby, automatycznie przełączając się na najbardziej odpowiedni tryb dla danej sytuacji.

Dzięki tej wszechstronnej technologii audio dźwięk będzie tak dobry, że nie będzie już potrzeby inwestowania w oddzielny mikrofon zewnętrzny.

Rób zdjęcia lepsze niż smartfonem

Aparat wyposażony jest w matrycę Micro 4/3 (jej wielkość wynosi 17,3×13 mm) o rozdzielczości 20,3 megapikseli. Dzięki niej będziesz mógł robić wyraźne zdjęcia w nocy lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Matryca Micro 4/3 (MFT) pomaga również tworzyć pięknie rozmyte tła.

Panasonic LUMIX G100

Dzięki 5-osiowemu hybrydowemu stabilizatorowi obrazu Twoje ujęcia będą znacznie płynniejsze i bardziej dopracowane ujęcia. Niezależnie od tego, czy chodzisz po domu, jeździsz na rowerze, a nawet nagrywasz z poruszającego się pojazdu, możesz polegać na zdolności do utrzymania stabilnego kadru.

Korzystaj z funkcji specjalnych

Niezależnie od tego, jakie treści chcesz tworzyć, w Panasonicu G100 znajdziesz odpowiedni tryb, z którego możesz korzystać. Dobrymi przykładami są:

 • tryb Video Selfie,
 • zwolnione tempo i Time Lapse. Zaawansowani vlogerzy z pewnością docenią uwzględnienie rejestracji VLogL i funkcji LUT (Look Up Table).

Możesz też korzystać z funkcji Panasonic 4K Photo, aby uchwycić momenty trwające zaledwie ułamek sekundy. Nagrywaj z prędkością 30 klatek na sekundę i wybierz najlepszy kadr aby uzyskać doskonałe zdjęcie akcji.

Ciesz się z ergonomii i użyteczności

Panasonic Lumix G100 waży zaledwie 422g (z obiektywem LUMIX G VARIO 12-32mm), jest lekki i kompaktowy.

Podczas robienia zdjęć lub kręcenia filmów możesz korzystać z:

 • wizjera elektronicznego o wysokiej rozdzielczości i polu widzenia ok. 100% kadru
 • lub dotykowego trzycalowego ekranu. Ekran możesz obracać i przekręcać. Ułatwi Ci to nie tylko robienie selfie. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdzi się też podczas do nagrywania vlogów z Tobą w roli głównej.

Vlogerzy mogą również korzystać z funkcji Frame Marker, która sprawdza kompozycję w różnych popularnych proporcjach, podczas gdy wskaźnik ramki REC wyświetla przyciągającą wzrok czerwoną ramkę, która pokazuje kiedy kamera nagrywa.

Do aparatu możesz podłączyć uchwyt/mini statyw DMW-SHGR1. Możesz go wykorzystywać jako:

 • uchwyt ułatwiający trzymanie aparatu podczas nagrywania vlogów
 • lub jako kompaktowy statyw.

Po podłączeniu statywu do aparatu przez port USB, możesz przy jego pomocy rozpocząć / zatrzymać nagrywanie wideo, zwolnić migawkę i włączyć lub wyłączyć tryb uśpienia.

Dziel się swoimi historiami dzięki łatwej łączności

Panasonic LUMIX G100 wyposażony jest w łączność Bluetooth i Wi-Fi.

Aparat jest wyposażony w przycisk służący do przesyłania filmów i zdjęć do smartfona. Możesz je następnie udostępniać w mediach społecznościowych za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji LUMIX Sync na iOS i Androida.

Technologia Bluetooth Low Energy (Bluetooth 4.2) umożliwia stałe połączenie smartfona i aparatu przy minimalnym zużyciu energii.

Smartfona możesz używać:

 • do aktywowania aparatu lub automatycznego dodawania geotagów GPS do swoich zdjęć,
 • jako pilota do nagrywania wideo i robienia zdjęć.

Panasonic LUMIX G100 – ile trzeba za niego zapłacić?

Aparat dostępny jest w trzech opcjach:

 • DC-G 100K – z obiektywem LUMIX G VARIO 12-32 mm. Za ten aparat w sklepie Panasonic trzeba zapłacić 3 499 zł
 • DC-G 100V – z obiektywem LUMIX G VARIO 12-32 mm i uchwytem/mini statywem DMW-SHGR1. Za ten aparat w sklepie Panasonic trzeba zapłacić 3 699 zł
 • DC-G 100W – z obiektywem LUMIX G VARIO 12-32 mm i drugim obiektywem. Za ten aparat w sklepie Panasonic trzeba zapłacić 4 499 zł.