Spis treści
Panasonic Lumix BGH1 to nowa kamera z matrycą mikro 4/3. Można do niej podłączyć szeroką gamę obiektywów do systemu mikro 4/3. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Panasonic Lumix DC-BGH1 jest pierwszą “pudełkową” kamerą w standardzie mikro 4/3. Można ją rozbudowywać i sterować za jej pośrednictwem innymi kamerami. Kamerę można też montować na dronach i wykorzystywana do transmisji na żywo.
Kamera została również wyposażona we wszystkie funkcje i technologie, które zostały opatentowane przez firmę Panasonic podczas tworzenia kamer zwykłych, kinowych oraz modeli Lumix GH.
Panasonic Lumix BGH1 – imponująca jakość wideo
Sercem kamery jest sensor mikro 4/3 Live MOS o rozdzielczości 10,2 megapikseli z technologią Dual Native ISO oraz Venus Engine.
Dual Native ISO to technologia łącząca dwa obwody oddzielnych natywnych ISO, która jest używana w profesjonalnych kamerach Panasonic Varicam. Czujnik obrazu z podwójnym natywnym ISO minimalizuje generowanie szumów, wybierając optymalny obwód do użycia w zależności od czułości przed przetwarzaniem wzmocnienia. W rezultacie możliwe jest nagrywanie z maksymalną czułością ISO 51 200.
Kamera umożliwia wewnętrzne nagrywanie wideo 4:2:0 w 10-bitowym formacie C4K / 4K 60p / 50p. Dostępny jest również tryb nagrywania C4K / 4K HEVC / H.265 dla HLG.
Lumix BGH1 wyposażony jest też w również zaawansowaną technologię Deep Learning. Wykrywa ona określone obiekty – ludzi oraz szybko poruszające się zwierzęta, np. psy, koty czy ptaki.
Oczy, twarz, ciało i głowa człowieka są oddzielnie rozpoznawane przez technologię wykrywania w czasie rzeczywistym. Ma to na celu jeszcze lepsze rejestrowanie ostrości. Aparat śledzi fotografowaną osobę, nawet jeśli porusza się ona szybko, odwraca się tyłem do aparatu, przechyla głowę lub oddala się od aparatu.
Możliwość połączenia z wieloma aparatami
Oprogramowanie LUMIX Tether for multicam pozwala na zdalną kontrolę nawet 12 aparatów. Przyszła aktualizacja oprogramowania pozwoli na przesyłanie obrazu na żywo IP (RTP/RTSP).
Oprócz USB 3.1 typu C, 3G SDI i HDMI typu A, kamera wyposażona jest w specjalny terminal. Funkcje GenLock IN oraz Time CODE IN / OUT służą do utworzenia skalowalnego systemu z zewnętrznymi urządzeniami oraz zsynchronizowanego nagrywania wideo.
Kamera jest także wyposażona w podwójne gniazdo kart SD (kompatybilne z kartami UHS-I/UHS-II).
Panasonic Lumix BGH1 – inne przydatne funkcje
- do kamery możesz podłączać anamorficzne obiektywy (systemu 4:3),
- lampka informująca o połączeniu z internetem,
- jack 3.5 audio (wejście/wyjście). Kompatybilność z mikrofonem XLR DMW-XLR1 (sprzedawane oddzielnie),
- jednostka do zdalnej kontroli φ 2,5 mm,
- połączenie WiFi 2.4GHz oraz Bluetooth 4.2 (BLE),
- akcesoria w zestawie – klamra zapobiegająca plątaniu się kabli, adapter AC oraz kabel,
- zdalne sterowanie kamerą za pomocą dedykowanego oprogramowania (LUMIX Tether dla Multicam i LUMIX Sync),
- tethering dzięki oprogramowaniu LUMIX Tether for Multicam,
- razem z kamerą będzie sprzedawane oprogramowanie SDK (Software Development Kit). Służy ono do sterowania kamerą przez USB.
Gabaryty i waga
Wielkość Panasonica Lumix BGH1 to 93 x 93 x 78 mm.
Korpus kamery waży 545 g.
Do zasilania kamery służy akumulator o pojemności 11 800 mAh.
Ile będzie kosztował?
Kamera zadebiutuje na rynku w grudniu 2020 r. Jej cena będzie wynosiła 1 999 USD.