Lenovo Yoga Tab 13, możesz nie tylko oglądać na nim filmy, śledzić media społecznościowe, dodawać własne wpisy czy zdjęcia, ale także korzystać z edytora tekstu czy pisać wpisy na bloga. Poznaj bliżej ten tablet i dowiedz się, na co go stać.

Pod nazwą Yoga Lenovo oferuje laptopy (w tym laptopy 2 w 1), komputery stacjonarne All-in-One, mysz, słuchawki z ANC i tablety: jedenasto- i trzynastocalowe. I to właśnie tego większego tableta miałem okazję niedawno testować. Jak tablet sprawdził się podczas testu? Dowiedźcie się!

Lenovo Yoga Tab 13 – pierwsze niespodzianki

O Lenovo Yoga Tab 13 wiedziałem tyle, ile przeczytałem na jego temat na stronie internetowej producenta. Można to porównać do próbowania ciastek przez szybę w cukierni. Dlatego też, kiedy dotarła do mnie przesyłka z tabletem, od razu zrobiłem unboxing żeby jak najszybciej go skonfigurować i zacząć używać.

Lenovo Yoga Tab 13 - rozrywka

Pierwsza niespodzianka? Umieszczona z tyłu obudowy nóżka umożliwiająca ustawienie tabletu pod kątem. Co ważne, nóżka poruszała się z wyczuwalnym oporem, dzięki czemu po ustawieniu urządzenia pod kątem można było mieć pewność, że tablet będzie stał stabilnie. Nie trzeba zatem korzystać z rozwiązań alternatywnych, takich jak np. stojak na telefon z Ikei (bardzo dobrze trzymał się w nim Xiaomi Pad 5) czy kupować etui. Według producenta nóżka umożliwia też powieszenie tableta na ścianie, co wydaje się dobrym rozwiązaniem podczas oglądania filmów.

Lenovo Yoga Tab 13 - nóżka

Niespodzianka numer dwa to nietypowy kształt dolnej części tableta. 99,99% tabletów ma kształt lekko zaokrąglanego prostokąta. Lenovo Yoga Tab 13 należy do tych 0,01%, które wyglądają nieco inaczej. Dolna krawędź obudowy rozszerza się i wygląda jak podłużny walec. W walcu umieszczone są głośniki (zajmują całą jego długość), a po jego obu stronach znajdują się porty: po lewej stronie micro HDMI, a po prawej – USB-C.

Lenovo Yoga Tab 13 - dolna część obudowy i port USB-C

Na prawej krawędzi umieszczone był też przycisk zasilania i dwa przyciski do regulacji głośności.

To jeszcze nie koniec. Była też trzecia niespodzianka, a raczej zaskoczenie. Mowa o braku obiektywów kamer na tylnej ściance tabletu. Co prawda tablet średnio nadaje się do robienia zdjęć podczas spacerów po mieście, ale od czasu można użyć go w charakterze aparatu fotograficznego. Testowane przeze mnie Lenovo było wyposażone jednak tylko w przedni aparat z matrycą 8 MP. Obiektyw umieszczony był na dłuższej krawędzi obudowy. Dzięki temu można było go wykorzystywać nie tylko do odblokowywania urządzenia, ale także np. do prowadzenia wideokonferencji.

Lenovo Yoga Tab 13 - przejściówka USB-C - jack 3,5 mm

Lenovo Yoga Tab 13 – do rozrywki

Przez większość testu używałem tabletu do przeglądania internetu, czytania czasopism wydawanych w PDF i oglądania filmów z serwisów streamingowych. Do tego ostatniego Lenovo Yoga Tab 13 nadawał się bardzo dobrze z racji dużego ekranu i nóżki pozwalającej na ustawienie urządzenie pod optymalnym kątem.

W tej beczce miodu było jednak trochę dziegciu. Tablet potrafił – tak sam z siebie – podnieść poziom głośności podczas oglądania filmu.

Trzynastocalowy ekran bardzo dobrze sprawdzał się podczas przeglądania Instagrama lub dodawania postów na niego. Walcowata krawędź na lewej krawędzi urządzenia działała wówczas podobnie jak grip w aparacie fotograficznym, poprawiając chwyt. Było to o tyle istotne, że Lenovo Yoga Tab 13 nie należy do najlżejszych urządzeń. Jego wagę (830 g) naprawdę można było poczuć, kiedy trzymało się go w jednej dłoni.

Lenovo Yoga Tab 13 - przeglądanie Instagrama

I do pracy

Na co dzień używam laptopa z trzynastocalowym ekranem. Pomyślałem, że warto sprawdzić, jak Lenovo Yoga Tab 13, który ma przecież ekran o tej samej wielkości sprawdzi się przy pracy z edytorem tekstów, dodawaniu wpisów na bloga czy przygotowywaniu grafik do mediów społecznościowych.

Tablet nie jest wyposażony w klawiaturę. Nie ma jej też wśród akcesoriów (dostępne jest tylko pióro Lenovo Precision Pen 2). Problem? Ależ skądże. Wystarczyło połączyć go tylko z klawiaturą i myszą z łącznością Bluetooth (na co dzień używam zestawu, który można podłączyć nawet do 3 urządzeń).

Lenovo Yoga Tab 13 - klawiatura

Praca na tablecie była tak samo wygodna jak na laptopie. To, że ilość pamięci na dane wynosiła 128 GB nie było żadną przeszkodą. Pliki i tak zapisywałem na OneDrive.

Zainstalowałem też aplikację Canva. Na komputerze używam wersji przeglądarkowej. Praca na aplikacji była równie wygodna. Na tablecie pisałem też posty na bloga. I o ile aplikacja Canva dostępna w Sklepie Play nie ustępowała niczym tej dostępnej w przeglądarce, o tyle Word Press jest o wiele wygodniejszy, kiedy pracuje się na nim w przeglądarce.

Lenovo Yoga Tab 13 - Canva

Lenovo Yoga Tab 13 wyposażony był w gniazdo micro HDMI. Dzięki niemu mogłem podłączyć tablet np. do laptopa czy monitora i dzięki temu korzystać z większego ekranu. Co ciekawe, tablet z laptopem można połączyć też bezprzewodowo. Wystarczy na obu urządzeniach zainstalować aplikację Lenovo Project Unity i już można przerzucać dane między tymi dwoma urządzeniami.

Lenovo Yoga Tab 13 - Lenovo Project Unity

Lenovo Yoga Tab 13 – specyfikacja

Sercem tableta jest procesor Snapdragon 870 wspierany przez procesor graficzny Adreno 650. Ilość miejsca na dane wynosi 128 GB (taka była pojemność pamięci w testowanym przeze mnie urządzeniu) lub 256 GB. Ilość pamięci RAM wynosi 8 GB.

Lenovo Yoga Tab 13 pracuje pod kontrolą Androida 11. Jego ekran ma przekątną 13 cali, rozdzielczość 2 160 x 1 350 pikseli, jasność 400 nitów i częstotliwość odświeżania 60 Hz.

Lenovo Yoga Tab 13 - zgrywanie zdjęć z karty pamięci

Za dźwięk odpowiadają 4 głośniki JBL. W tablecie wykorzystana jest technologia Dolby Atmos oraz rozwiązanie Lenovo Premium Audio. Przednia kamera ma rozdzielczość 8 megapikseli.

Grubość urządzenia to 6,2 mm (w najwęższej części obudowy) i 24,9 mm (w najszerszej, dolnej części obudowy). Szerokość to 293 mm, a wysokość – 204 mm.

Lenovo Yoga Tab 13 - głośniki

Tablet dostępny jest w kolorze czarnym.

Podsumowanie

Producent przedstawia tablet Lenovo Yoga Tab 13 jako najwyższej klasy tablet rozrywkowy do użytku domowego. Nie sposób nie zgodzić się z tym określeniem. Urządzenie świetnie sprawdza się podczas oglądania filmów czy seriali z serwisów streamingowych, do serfowania po sieci czy obsługi mediów społecznościowych. Ma jednak także drugą twarz. Bardzo dobrze zastąpi też laptopa przy takich zajęciach jak np. dodawanie postów na bloga czy przygotowywanie prostych grafik.

Lenovo Yoga Tab 13 - słuchawki podłączone przez adapter

Lenovo Yoga Tab 13 nie jest tabletem tanim. Kosztuje ok. 3,2 tys. zł (aczkolwiek można znaleźć go też w promocyjnych cenach). Urządzenie jest też z mniejszym, jedenastocalowym, ekranem (co ciekawe, Lenovo Yoga Tab 11 jest wyposażony w tylną kamerę. Nie ma za to portu micro HDMI).