FujiFilm GFX100S to najbardziej kompaktowy, a jednocześnie najbardziej wszechstronny aparat średnioformatowy w historii. W swoim kompaktowym korpusie kryje matrycę o rozdzielczości 102 megapikseli, która jest 1,7 raza większa od matrycy pełnoklatkowej. Dowiedz się więcej o tym aparacie!

Dla większości (o ile nie dla wszystkich) fotografów marzeniem jest fotografowanie aparatem pełnoklatkowym. Full Frame brzmi przecież tak profesjonalnie…

Są jednak na rynku aparaty z matrycą większą niż 24×36 – aparaty średnioformatowe. Można je porównać np. do aparatów Hasselblad czy – dobrze znanych w PRL – Pentaconów Six.

Jednym z takich średnioformatowych aparatów cyfrowych jest zaprezentowany niedawno FujiFilm GFX100. Sprawdziłem co warto o nim wiedzieć.

FujiFilm GFX100S – 102-megapikselowa matryca w kompaktowym korpusie

Fujifilm GFX to jeden z najbardziej kompaktowych aparatów średnioformatowych w historii.

Waga aparatu to zaledwie 900 gram, szerokość – 15 cm, wysokość – 10,4 cm, a głębokość – 8,7 cm. Wszystko to sprawia, że korpus FujiFilm GFX100S jest zwarty, i pod względem rozmiarów, porównywalny z wieloma aparatami pełnoklatkowymi.

W tej niewielkiej umieszczony jest sensor CMOS o rozdzielczości 102 megapikseli, który jest ponad 1,7 raza większy od typowej matrycy pełnoklatkowej. Jego przekątna wynosi 55 mm a rozmiary – 43,8 mm x 32,9 mm.

FujiFilm GFX100S

Aparat oferuje również:

 • moduł stabilizacji obrazu o wydajności 6 kroków EV, niwelujący drgania w 5 osiach,
 • szybki i precyzyjny autofokus,
 • a także najwyższej klasy reprodukcję kolorów, aby umożliwić fotografom przekraczanie granic ich kreatywności,
 • możliwość wyboru jednego z 19 trybów symulacji filmu FUJIFILM.

Wydajny autofokus

Piksele detekcji fazy sensora GFX100S pokrywają niemal 100% jego powierzchni. Zapewnia to niespotykany wcześniej w cyfrowej fotografii średnioformatowej poziom wydajności autofokusu. Aparat ostrzy w zaledwie 0,18 sekundy nawet przy skrajnie niskiej luminancji (na poziomie -5.5EV).

Aparat korzysta z ulepszonego algorytmu śledzenia ostrości i utrzymuje ostrość obiektów w trybach Tracking AF oraz Face/Eye AF.

FujiFilm GFX100S – 5-osiowa stabilizacja matrycy

FujiFilm FX100S oferuje nowy mechaniczny system stabilizacji matrycy (IBIS, czyli In-Body Image Stabilization). Znacznie ułatwia on wykonywanie zdjęć z ręki, bez użycia statywu.

W porównaniu z rozwiązaniem zastosowanym w aparacie GFX100, mechanizm stabilizacji w obudowie GFX100S jest o 20% mniejszy i o 10% lżejszy.

Mimo zmniejszonych rozmiarów pięcioosiowy system zapewnia skuteczność stabilizacji obrazu na poziomie 6 kroków EV według standardów stowarzyszenia CIPA (Camera & Imaging Products Association). Jest to wynik o 0,5 kroku EV lepszy, niż w GFX100.

FujiFilm GFX100S

FujiFilm GFX100S – wysoka wydajność

Aparat jest jest zasilany z mniejszego i bardzo wydajnego akumulatora litowo-jonowego. W rezultacie obudowa aparatu jest niemal o 6 cm krótsza i o 500 g lżejszą niż wcGFX100.

FujiFilm GFX100S może pracować w niskich temperaturach, sięgających nawet -10°C.

Aparat jest również odporny na kurz i wilgoć. Jego korpus został odlany ze stopu magnezu, którego warstwa wokół gniazda mocowania obiektywu jest grubsza o około 1 mm w porównaniu z GFX100. Zapewnia to wzmocnione oparcie dla większych obiektywów z mocowaniem typu G.

Intuicyjne sterowanie

Zarówno nowi użytkownicy, jak i fotografowie korzystający już z aparatów systemu GFX bez problemu zlokalizują elementy sterujące modelu GFX100S.

FujiFilm GFX100S

I tak na przykład:

 • pokrętło wyboru trybu pracy (PASM), z sześcioma programowalnymi ustawieniami osobistymi, zapewnia szybki i bezpośredni dostęp do często używanych ustawień,
 • przełącznik umieszczony w pobliżu pokrętła wyboru trybu pozwala użytkownikom na szybką zmianę między trybem fotograficznym i filmowym,
 • poprawiona została ergonomia dźwigni ustawienia ostrości, dzięki czemu można łatwo i płynnie wybrać punktu ostrzenia.  

Aparat wyposażony jest w dwa wyświetlacze LCD:

 • umieszczony na tylnej ściance o przekątnej 3,2 cala
 • oraz dodatkowy – 1,8-calowy, znajdujący się na płycie górnej.

Górny wyświetlacz może pokazywać dowolnie wybrany zestaw informacji. Wśród nich mogą znaleźć się np. kluczowe ustawienia EXIF, takie jak prędkość migawki, przysłona, czułość ISO i kompensacja ekspozycji.

Na górnym wyświetlaczu można też ustawić wyświetlanie stanu kluczowych funkcji czy dostępną pojemność pamięci.

Z kolei wyświetlacz główny jest wyposażony w dotykową matrycę o rozdzielczości 2,36 mln punktów i 100% pokryciu powierzchni. Wyświetlacz może być odchylany w trzech kierunkach:

 • 90° w górę,
 • 45° w dół
 • i 60° do prawej.
FujiFilm GFX100S

FujiFilm GFX100S – nagrywa filmy w rozdzielczości 4K

FujiFilm GFX100S może nagrywać filmy o kinowej jakości 4K/30P, charakteryzujące się:

 • wyjątkowo płytką głębią ostrości,
 • bezkonkurencyjną wydajnością przy wysokich ustawieniach ISO,
 • szeroką gradacją tonalną
 • i niezrównaną jakością obrazu.

Materiały wideo mogą być rejestrowane z przepływnością bitów na poziomie 400 Mbps w różnorodnych poziomach jakości:

 • od 10-bit 4:2:0 F-log zgrywanych na wewnętrzną kartę SD,
 • do 10-bit 4:2:2 i 12-bit RAW zgrywanych na nośnik zewnętrzny za pośrednictwem złącza HDMI.

Oprócz możliwości rejestrowania materiałów wideo jakości 4k z proporcjami obrazu 16:9, aparat wspiera również format 17:9, często wykorzystywany w cyfrowych materiałach wideo.

W urządzeniu zaimplementowane zostały także również najczęściej używane kodeki kompresji wideo, takie jak H.264 i H.265. Użytkownik może również wybrać standardy profesjonalne, takie jak REC.2100 Hybrid Gamma Log (HLG) czy F-Log.

FujiFilm GFX100S może nagrywać i przesyłać materiały wideo 4K/30P w formacie 12-bit RAW, przez złącze HDMI, bezpośrednio na zewnętrzny monitor podglądowy Atomos Ninja V Monitor Recorder. Zapisane one zostaną tam jako pliki formatu Apple ProRes RAW.

Możliwe jest również jednoczesne odtwarzanie wideo RAW i materiałów w formatach F-Log i Hybrid Log Gamma (HLG) w trybie symulacji błony światłoczułej.

Cena i data wprowadzenia na rynek

Aparat będzie dostępny na rynku od marca 2021 r. Jego sugerowana cena detaliczna wyniesie 26 999 zł.

Razem z aparatem, do sprzedaży wprowadzone zostanie uchwyt MHG-GFX S. Poprawia on komfort trzymania aparatu w dłoni i zapewnia więcej miejsca na stabilne trzymanie aparatu, nawet po zamocowaniu większych obiektywów. Dolnej części uchwytu nadano kształt złącza płetwowego, dzięki czemu uchwyt pasuje do głowic statywów typu Arca-Swiss. Umożliwia to szybkie zmiany między montażem aparatu na statywie, jak i pracą „z ręki”. Sugerowana cena detaliczna uchwytu to 669 zł.