FujiFilm XP140, Olympus Tough TG-6, Nikon Coolpix W300, Panasonic Lumix DMC-FT30EP, Ricoh WG-70. Co mają wspólnego te aparaty fotograficzne? Każdy z nich to aparat fotograficzny “do zadań specjalnych”. Te aparaty są wodoodporne i wytrzymałe. Możesz bez strachu zabrać je na plażę czy na górską wędrówkę i mieć pewność, że nie zaszkodzi im ani kąpiel w morzu, ani upadek. Czym różnią się od siebie i co warto o nich wiedzieć? Sprawdziłem to!

Dwa lata temu, podczas ostatnich normalnych wakacji postanowiłem pobawić się jednorazowym aparatem fotograficznym. Kupiłem wodoodpornego Fujifilm QuickSnap i wyjechałem z nim nad morze. Jego parametry (wodoodporność do 10 metrów) były wystarczające do robienia zdjęć na hotelowym basenie i podczas kąpieli w Bałtyku. Zabawa była świetna, ale dość szybko się skończyła (do aparatu był załadowany film umożliwiający zrobienie 27 zdjęć) i pozostawiła pewien niedosyt. Dlatego też postanowiłem sprawdzić, którzy producenci cyfrowych aparatów fotograficznych mają w swoich ofertach wodoodporne i wytrzymałe aparaty.

Przejrzałem strony internetowe polskich importerów sprzętu fotograficznego oraz internetowe sklepy z elektroniką i aparatami fotograficznymi. Znalazłem kilka aparatów, które teraz porównam.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych – FujiFilm XP140

Fujifilm XP140, pierwszy porównywany przeze mnie aparat fotograficzny do “zadań specjalnych”, to najnowszy model z serii XP, czyli aparatów przygotowanych na trudne warunki użytkowania. XP140:

  • odporny na kurz,
  • wodoszczelny przy zanurzeniu na głębokość do 25 m,
  • odporny na upadek z wysokości do 1,8 m,
  • przygotowany do działania w ujemnych temperaturach (do -10°C).

FujiFilm XP140 z baterią i kartą pamięcu waży zaledwie 207 g.

FujiFilm XP140

FujiFilm XP140 jest wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 16,4 megapikseli (maksymalna czułość matrycy wynosi 12 800 ISO). oraz obiektyw FUJINON z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 28-140 mm) i stabilizacją obrazu. Zakres zoomu można podwoić do 10-krotności korzystając z opracowanej przez Fujifilm technologii inteligentnego cyfrowego zoomu. Na tylnej ściance aparatu umieszczony jest 3-calowy wyświetlacz LCD.

Pełną specyfikację techniczną aparatu znajdziesz TUTAJ (strona w języku angielskim).

Co warto jeszcze wiedzieć o tym aparacie?

  • Zdjęcia zrobione Fujifilmem XP140 możesz przesłać, przy pomocy interfejsu Wi-Fi, do swojego smartfonu lub tabletu przy użyciu bezpłatnej aplikacji FUJIFILM Camera Remote. Zdjęcia możesz także transferować bezpośrednio z aparatu do drukarki INSTAX Share. Aparat jest także wyposażony w Bluetooth.
  • Możesz nim robić zdjęcia HDR – aparat wykonuje serię zdjęć, która jest następnie automatycznie składana w fotografię o zwiększonej dynamice tonalnej.
  • Aparat wyposażony jest w udoskonalony tryb Automatycznego Rozpoznawania Sceny: wykrywa główny obiekt zdjęcia oraz typ fotografowanej sceny i automatycznie optymalizuje ustawienia. Z kolei funkcja Detekcji Oczu jest pomocna przy zdjęciach portretowych automatycznie ustawiając ostrość na oczy fotografowanej postaci.
  • Różne tryby pracy samowyzwalacza pomagają w uchwyceniu właściwej chwili, np. poprzez zwalnianie migawki w momencie, gdy aparat wykryje uśmiech na twarzy lub po prostu gdy wykryje twarz postaci w kadrze.
  • Aparat wyposażony jest w tryb zdjęć seryjnych – może fotografować nawet z prędkością 15 klatek na sekundę.
  • FujiFilm XP140 wyposażony jest w jeden tryb fotografii podwodnej. Minimalna odległość ostrzenia pod wodą wynosi – według producenta – 9 cm.

Aparat jest dostępny w dwóch kolorach: żółtym i niebieskim.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych – Nikon Coolpix W 300

Nikon Coolpix W 300 to kompaktowy aparat fotograficzny do “zadań specjalnych”, który jest:

  • wodoszczelny do 30 m,
  • wstrząsoodporny (zniesie upadek z wysokości do 2,4 m),
  • mrozoodporny (możesz go używać w temperaturze do -10°C)
  • i pyłoszczelny.

Aparat jest wyposażony w 16-megapikselową matrycę CMOS typu 1/2,3 cala oraz obiektyw NIKKOR z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 24-120 mm). Dzięki 10-krotnemu zoomowi cyfrowemu Dynamic Fine Zoom możesz podwoić maksymalną ogniskową obiektywu do 240 mm.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych Nikon Coolpix W 300

Kadrowanie i oglądanie zrobionych zdjęć ułatwia 3-calowy ekran TFT LCD z powłoką przeciwodblaskową i 5-stopniową regulacją jasności.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym aparacie?

  • Nikon Coolpix W 300 umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K/UHD 30p lub Full HD (1080p) na lądzie lub pod wodą. Blokada AE umożliwia płynne rejestrowanie filmów przy zmiennym oświetleniu, co szczególnie przydaje się pod wodą.
  • Podczas odtwarzania klatki filmu można zapisywać jako zdjęcia. Dzięki filmowaniu w formacie MP4 możesz zoptymalizować materiał w celu udostępnienia go w sieciach społecznościowych.
  • Funkcja redukcji szumu wiatru ogranicza dźwięk generowany przez ruch powietrza nad mikrofonem stereofonicznym wbudowanym w aparat.
  • Dzięki funkcji Film superpoklatkowy możesz wybrać główny obiekt, rejestrowany na tle błyskawicznie zmieniającej się scenerii. Aparat może sam utworzyć film poklatkowy nocnego nieba podczas noclegu pod namiotem. lub zarejestrować zachód Słońca.
  • Do zdjęć możesz dodawać znaczniki geograficzne i rejestrować przebytą trasę. Obsługa systemu GPS/GLONASS/QZSS umożliwia błyskawiczne sprawdzenie położenia lub głębokości pod wodą na monitorze aparatu. Dane dotyczące wysokości n.p.m. lub głębokości pod wodą możesz śledzić za pomocą czujnika wysokości/głębokości. Dane dotyczące wysokości/głębokości zapisane podczas fotografowania mogą być uwzględniane w danych EXIF.
  • Dzięki technologii SnapBridge Nikon Coolpix W 300 może przesyłać wykonywane zdjęcia do urządzenia inteligentnego (np. smartfona czy tableta) bez konieczności nawiązywania za każdym razem nowego połączenia. Filmy możesz przesyłać ręcznie w dowolnej chwili dzięki obsłudze łączności Wi-Fi przez aparat. Ponadto technologia SnapBridge pozwala na zdalną obsługę aparatu za pomocą urządzenia inteligentnego.

Pełną specyfikację techniczną aparatu znajdziesz TUTAJ.

Nikon Coolpix W 300 dostępny jest w czterech kolorach: żółtym, pomarańczowym, czarnym i… kamuflaż.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych – Olympus Tough TG-6

Kolejny aparat fotograficzny do “zadań specjalnych” to Olympus Tough TG-6. Co warto o nim wiedzieć?

Jego sercem jest matryca CMOS 1/2,3 cala o rozdzielczości 12 megapikseli. W Olympusie Tough TG-6 zastosowany jest obiektyw z 4-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 25-100 mm).

Poza tym, Olympus Tough TG-6 jest:

  • wodoodporny do 15 m,
  • odporny na upadek z 2,1 m, zgniatanie do 100 kg i na mróz do -10°C.

Obiektyw aparatu wyposażony jest w podwójną przeciwmgielną szybkę, która chroni go przed zaparowaniem. Nowa, dodatkowa osłona obiektywu (LB-T01) zmniejsza ryzyko zarysowania jego przedniej soczewki.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych Olympus Tough TG-6

Na tylnej ściance tego aparatu znajduje się ekran LCD o wielkości 3 cali, rozdzielczości 1 040 punktów i z 7-poziomową regulacją jasności.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym aparacie?

  • Olympus Tough TG-6 wyposażony jest w zaawansowany system makro, który pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły niedostrzegalne gołym okiem. To zasługa minimalnej odległości ogniskowania, wynoszącej zaledwie 1 cm, oraz 7-krotnego powiększenia. W systemie makro dostępne są cztery tryby: Mikroskop, Kontrolowany Mikroskop, Focus Bracketing oraz Focus Stacking. W trybie Focus Stacking możesz wybrać od 3 do 10 zdjęć, które będą wykorzystane do stworzenia finalnej fotografii.
  • Aparat jest wyposażony w pięć podwodnych trybów fotografowania: Podwodne zdjęcia, Podwodne zdjęcia szerokokątne, Podwodne makro, Podwodny tryb mikroskopowy oraz Podwodny HDR. Podczas zdjęć podwodnych można korzystać z trzema podwodnymi trybami, które wpływają na prawidłową kolorystykę otrzymanego obrazu zależnie od głębokości, na której fotografujesz.
  • Dzięki systemowi czujników Olympus Tough TG-6 rejestruje takie dane jak np. lokalizację, wysokość/głębokość oraz temperaturę powietrza/wody.
  • Obiektyw aparatu jest wyposażony w podwójną przeciwmgielną szybkę chroniącą go przed zaparowaniem. Z kolei nowa, dodatkowa osłona obiektywu (LB-T01) zmniejsza ryzyko zarysowania jego przedniej soczewki.
  • Do aparatu można zamówić min. następujące akcesoria: obudowę podwodną PT-059 umożliwiającą fotografowanie i filmowanie na głębokości nawet 45 m. Obudowa pozwala korzystać ze wszystkich funkcji aparatu. Można ją połączyć z dwiema zewnętrznymi, podwodnymi lampami UFL-3, silikonowym pokrowcem CSCH-127 chroniącym aparat przed zarysowaniami. Pokrowiec umożliwia przymocowanie do aparatu przystawki kierującej światło LED LG-1 oraz dyfuzora lampy błyskowej FD-1, osłonę obiektywu LB-T01, która chroni jego powierzchnię przed zabrudzeniami oraz zarysowaniami, konwerter Fisheye FCON-T02, który umożliwia wykonywanie zdjęć z kołowym i diagonalnym efektem rybiego oka. Żeby skorzystać z konwertera, trzeba zastosować adapter CLA-T01 (sprzedawany jako dodatkowe wyposażenie).

Pełną specyfikację aparatu znajdziesz TUTAJ.

Olympus Tough TG-6 dostępny jest w dwóch kolorach: czerwonym i czarnym.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych – Panasonic Lumix DMC-FT30EP

Aparat “do zadań specjalnych” znajdziesz też w ofercie Panasonica. Lumix DMC-FT30EP, bo to o nim mowa, to kolejny aparat, z którym możesz bez stresu wybrać się na plażę, basen czy górską wędrówkę. Będzie to tym łatwiejsze, że waży on zaledwie 144 g (z baterią i kartą pamięci, chociaż waga tej ostatniej jest zasadniczo pomijalna).

Kompaktowy Panasonic wyposażony jest w matrycę CCD o wielkości 1/2,3 cala i rozdzielczości 16 megapikseli. Obiektyw? 4-krotny zoom (odpowiednik 25-100 mm dla pełnoklatkowej matrycy) z ekstra zoomem optycznym – 5.1x (4:3/10 M), 7,2x (4:3/5 M) i 9,0x (poniżej 3 M) i ośmiokrotnym inteligentnym zoomem.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych Panasonic Lumix DMC-FT30EP

Pełną specyfikację techniczną aparatu znajdziesz TUTAJ.

Ujęcia możesz kadrować i oglądać zrobione zdjęcia na ekranie o wielkości 2,7 cala.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym aparacie?

  • Panasonic Lumix DMC-FT30EP wyposażony jest w optyczną stabilizację obrazu (MEGA O.I.S.), która rekompensuje rozmycie spowodowane przez drżenie ręki.
  • Podczas robienia zdjęć możesz korzystać z trybu Creative Control, a podczas odtwarzania – z trybu Creative Retouch. Dostępne są następujące filtry: Expressive (Ekspresja), Retro, High Key (Wysokie Tony), Low Key (Niskie Tony), Sepia, Dynamic Monochrome (dynamiczne zdjęcia czarno-białe), Impressive Art (Impresja), High Dynamic (Dynamika), Cross Process (filtr filmowy), Toy Effect (aparat zabawkowy), Miniature Effect (efekt miniatury) i One Point Color (jeden kolor).
  • Aparat jest wyposażony w funkcję Kreatywna Panorama, która pozwala na robienie pionowych/poziomych panoram, które składają się ze zdjęć nakładających się częściowo na zdjęcia poprzednie oraz na uzyskiwanie efektów wynikających z zastosowania filtrów dostępnych w trybie Creative Control (za wyjątkiem filtrów Toy Effect i Miniature Effect).
  • Aparat umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości 1 280 x 720 p w formacie MP4.
  • Dzięki lampie doświetlającej możesz nagrywać filmy nawet w mrocznym środowisku podwodnym lub nocą. Można także włączyć ją tylko w celu doświetlenia obiektu.
  • Aparat robi także zdjęcia poklatkowe.

Panasonic Lumix DMC-FT30EP jest dostępny w czterech kolorach: czerwonym, niebieskim, czarnym i pomarańczowym.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych – Ricoh WG-70

Ostatni aparat fotograficzny “do zadań specjalnych” w moim zestawieniu to Ricoh WG-70. Jego podstawowe cechy to:

  • wodoodporność do 14 m,
  • odporność na: upadek z wysokości do 1,6 m, nacisk do 100 kg, i na mróz do -10°C.

Aparat jest wyposażony w zmiennoogniskowy obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 28-140 mm dla filmu 35 mm). Możesz też korzystać z zoomu cyfrowego (ok.7,2-krotnego) oraz zoomu inteligentnego: ok. 7.5-krotnego przy pliku 7M i ok. 36-krotnego przy 640 ( włączając w to zoom optyczny).

Na tylnej ściance aparatu znajduje się ekran LCD TFT o wielkości 2,7 cala.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych Ricoh WG-70

Pełną specyfikację aparatu znajdziesz TUTAJ.

Co warto jeszcze wiedzieć o tym aparacie?

  • Ricoh WG-70 nagrywa filmy w jakości Full HD (16:9) z szybkością 30 kl/s. Posiada także tryb High Speed Movie do rejestrowania filmów poklatkowych i Underwater Movie do nagrań pod wodą. Oba te tryby na wykorzystywanie funkcji kompensacji drgań Movie SR (Shake Reduction). Funkcje edycji filmów w aparacie umożliwiają podział wideo lub tworzenie zdjęć z wybranych klatek. Dzięki złączu HDMI filmy mogą być wyświetlane filmów na telewizorach i innych urządzeniach.
  • W aparacie dostępnych jest 25 trybów fotografowania, m.in. Auto Picture, Program, HDR, Digital Microscope, Flower, Portrait, Underwater, Underwater Movie, Interval Shot, Interval Movie, Surf and Snow, Kids, Pet, Sport, Fireworks czy Food.
  • W trybie podwodnym podwodnym masz dostęp do opcji Flash Off + Flash On. Dzięki niej możesz w tym samym momencie zrobić dwa zdjęcia: jedno z użyciem lampy i drugie bez lampy.

Ciekawostką w Ricohu WG-70 jest to, że oprócz wbudowanej lampy błyskowej, wyposażony jest też w, umieszczone wokół obiektywu, diody LED. Są one szczególnie przydatne np. przy fotografii makro i zapewniają bardzo dobre oświetlenie fotografowanych przedmiotów.

Ricoh WG-70 dostępny jest w dwóch kolorach: pomarańczowym i czarnym.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych – ile trzeba za niego zapłacić?

Za aparat fotograficzny, który wody, piasku i upadku się nie boi, trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Ile kosztują porównywane aparaty? Sprawdziłem to w jednej z internetowych porównywarek cen. I tak:

  • FujiFilm XP140 kosztuje od 799 zł do 867 zł (aparat żółty) i od 799 zł do 910,06 zł – w przypadku aparatu w kolorze niebieskim.
  • Nikon Coolpix W300 kosztuje od 1 759 zł do nawet 2 261 zł. Cena aparatu pomarańczowego wynosi od 1 759 zł do 2 999 zł. Aparat w kolorze żółtym? Zapłacisz za niego od 1 759 zł do 2 280 zł. Jeżeli lubisz chodzić w ciuchach z demobilu i najbardziej pasuje Ci Nikon w kolorze moro, to przygotuj się na wydatek nawet 2 759 zł (cena minimalna wynosi nadal 1 759 zł).
  • Czerwony Olympus Tough TG-6 jest wyceniony na co najmniej 1 714 zł. Najwyższa cena tego aparatu wynosi 2 136 zł. Za czarnego TG-6 trzeba zapłacić od 1 734 zł do 1 929 zł. Znalazłem też zestaw Open Water Diver Kit, który składa się z aparatu oraz obudowy do zdjęć podwodnych. Za taki zestaw (dostępny jest na zamówienie) trzeba zapłacić 3 399 zł.
  • Niebieski Panasonic Lumix DMC-FT30EP kosztuje – w zależności od sklepu – 745 zł lub 749 zł. Jeżeli wolisz aparat w kolorze czarnym lub czerwonym, zapłacisz za niego 745 zł. Aparatu w kolorze pomarańczowym nie udało mi się znaleźć, ale można spodziewać się, że jego cena będzie podobna.
  • Za czarnego Ricoha WG-70 trzeba zapłacić od 999 zł do 1 328 zł. Aparat w kolorze pomarańczowym dostępny jest za 1 249 zł.

Aparat fotograficzny do zadań specjalnych – porównanie

W poniższej tabeli znajdziesz porównanie podstawowych parametrów aparatów, które opisałem w tekście.

Model aparatu/parametrFujiFilm XP140Nikon Coolpix W300Olympus Tough TG-6Panasonic Lumix DMC-FT30EPRicoh WG-70
Rozmiary
(wysokość/szerokość/grubość)
71 mm/110 mm/28 mm66 mm/111,5 mm/29 mm66 mm/113 mm/32,4 mm58,3 mm/103,7 mm/19,7 mm61,5 mm/122,5 mm/29,5 mm
Waga207 g231 g253 g144 g193 g
MatrycaCMOS
16 megapikseli
CMOS
16 megapikseli
CMOS
12 megapikseli
CCD
16,1 megapiksela
CMOS
16 megapikseli
Obiektyw5x zoom optyczny
10x zoom cyfrowy
5x zoom optyczny
10x zoom cyfrowy
4x zoom optyczny4x zoom optyczny
Ekstra zoom optyczny (5,1x, 7,2x, 9x)
8x inteligentny zoom
5x zoom optyczny

Niedługo wybieram się na urlop. Co prawda nad Bałtyk, a nie nad któreś z cieplejszych nieco mórz. Mam jednak nadzieję, że któryś z tych aparatów będzie mi towarzyszył w czasie wakacji i będę mógł w praktyce sprawdzić, jak daje sobie radę w terenie.

Comments

Comments are closed.