Sony α1 to nowy pełnoklatkowy profesjonalny aparat fotograficzny. W niespotykany dotąd sposób łączy on rozdzielczość, szybkość i możliwości filmowania i zapewnia m.in. tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 30 klatek na sekundę czy nagrywanie filmów 8K 30p. Poznaj bliżej tego samca alfa wśród aparatów pełnoklatkowych!

Jesienią 2020 r. Sony pokazało model α7C, najmniejszy i najlżejszy pełnoklatkowy korpus na świecie. Teraz Sony zapowiedziało wprowadzenie do oferty aparatu α1 z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu.

Sony α1 jest najbardziej zaawansowanym technologicznie korpusem Sony. Wyróżniają go:

 • nowy, pełnoklatkowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS o rozdzielczości 50,1 megapiksela,
 • wyliczanie parametrów AF/AE do 120 razy na sekundę,
 • nagrywanie filmów 8K 30p z 10-bitowym próbkowaniem 4:2:0

i inne cechy sprawią, że aparat α1 umożliwi utrwalanie obrazów,
jakie dotychczas pozostawały poza zasięgiem możliwości.

Sony α1 – zmodernizowany procesor obrazu

Nowy przetwornik obrazu z wbudowaną pamięcią połączony został ze zmodernizowanym procesorem obrazu BIONZ XR. Umożliwiło to
wykonywanie serii 50,1-megapikselowych zdjęć z szybkością 30
kl./s i wyliczaniem parametrów AF/AE nawet 120 razy na sekundę.

Potencjał aparatu α1 zwiększa też wizjer elektroniczny OLED Quad-XGA o rozdzielczości 9,44 mln pikseli, odświeżany z częstotliwością do 240 kl./s — bez zanikania obrazu. Dzięki temu możliwy jest ciągły podgląd i efektywne komponowanie ujęć oraz śledzenie obrazu nawet podczas zdjęć seryjnych.

Sony α1 – nagrywa filmy w 8K

Nowością w serii α jest możliwość nagrywania filmów 8K 30p z 10-bitowym próbkowaniem koloru 4:2:0. Sony α1 nagrywa też filmy w 4K 120p/60p z 10-bitowym próbkowaniem 4:2:2 i jest wyposażony w technologię przetwarzania koloru S-Cinetone.

Aparat zapewnia też wiele funkcji ułatwiających profesjonalne zastosowania w terenie. Wśród nich jest 3,5 raza większa prędkość bezprzewodowej transmisji z użyciem protokołu FTP.

Sony α1

Wyjątkowa rozdzielczość i szybkość

Duża szybkość odczytu 50,1-megapikselowego przetwornika obrazu i pojemny bufor pozwalają wykonywać serie zdjęć liczące do 155 plików RAW z kompresją lub 165 plików JPEG w tempie do 30 klatek na sekundę — z użyciem migawki elektronicznej i pełną wydajnością śledzenia AF i AE.

Dzięki szybkości wyliczania parametrów AF/AE (nawet 120 razy na sekundę), aparat będzie dokładnie utrzymywać ostrość nawet na
szybko poruszających się obiektach. Może też automatycznie korygować
ekspozycję nawet przy nagłych zmianach jasności – opóźnienie
reakcji systemu AE wynosi zaledwie 0,033 sekundy.

Rozdzielczość wizjera jest najwyższa w swojej klasie i wynosi około 9,44 mln pikseli. Powiększenie 0,90 raza, pole widzenia 41° (po przekątnej) i duża odległość od oka (25 mm) gwarantują dobrą widoczność całego kadru i niski poziom zniekształceń.

Sony α1 – zaawansowany system AF

W aparacie α1 zastosowany został system, który pozwala precyzyjnie śledzić obiekty, które poruszają się szybko i w skomplikowany sposób. W płaszczyźnie ogniskowej znajduje się 759 pól AF opartych na wykrywaniu fazy. Pokrywają one około 92% kadru, zapewniając dokładność i niezawodność ustawiania ostrości.

Dzięki udoskonaleniom w technologii rozpoznawania obiektów system Realtime Eye AF Sony α1 ułatwia fotografowanie nie tylko ludzi i zwierząt, lecz także ptaków (po raz pierwszy w serii α). Zoptymalizowane algorytmy zapewniają nieprzerwane śledzenie także wtedy, gdy nagle zmieni się kadrowanie lub ptak zerwie się do lotu.

Aparat α1 ma również funkcję śledzenia w czasie rzeczywistym —
rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, które dokładnie utrzymuje
ostrość. Algorytm rozpoznawania obiektów przetwarza informacje
przestrzenne w czasie rzeczywistym na podstawie koloru, wzoru (poziomu
jasności) i odległości od obiektu (głębi).

Sony α1

Cicha, niewibrująca migawka elektroniczna

Dzięki szybkiemu odczytowi danych z przetwornika obrazu zniekształcenia spowodowanych liniowym przebiegiem migawki są nawet 1,5 raza mniejsze niż w aparacie α9 II.

Po raz pierwszy w aparacie Sony α możliwa jest synchronizacja migawki elektronicznej z lampą błyskową przy czasie do 1/200 s. W przypadku migawki mechanicznej czas synchronizacji z lampą błyskową wynosi 1/400 s.

Udoskonalony tryb Pixel Shift Multi Shooting

W Sony α1 udoskonalony został także tryb Pixel Shift Multi Shooting. Jest w nim rejestrowanych do 16 zdjęć w pełnej rozdzielczości. Podczas ich
wykonywania aparat przemieszcza matrycę światłoczułą o jeden piksel lub
pół piksela, w wyniku czego powstaje 16 wzajemnie przesuniętych obrazów
liczących łącznie 796,2 mln pikseli.

Fotografie te można później przekształcić w jeden obraz złożony ze 199 mln pikseli (17 280 x 11 520), używając programu komputerowego Sony Imaging Edge.

Ten tryb idealnie nadaje się do fotografowania architektury, dzieł sztuki oraz wszelkich statycznych obiektów, a wykonane w nim zdjęcia zdumiewają szczegółowością i dokładnością barw.

Profesjonalna jakość obrazu filmowego

Sony α1 to pierwszy aparat z rodziny α, który umożliwia zapis w formacie XAVC HS obrazu 8K 30p z 10-bitowym próbkowaniem koloru 4:2:0, który dzięki oversamplingowi 8,6K cechuje się nadzwyczajną rozdzielczością.

Obsługa profesjonalnych formatów wideo

α1 umożliwia wewnętrzny zapis obrazu 4K z szybkością do 120 klatek
na sekundę. Aparat może więc nagrywać materiał wideo do odtworzenia w
nawet 5-krotnie zwolnionym tempie.

Sony α1

Aparat jest wyposażony w matrycę kolorów S-Cinetone, która nadaje
kolorom i odcieniom skóry taki sam wygląd, jak kamery FX9 i FX6.

Ułatwione zdjęcia z ręki

Precyzyjny stabilizator obrazu z czujnikami żyroskopowymi oraz
zoptymalizowane algorytmy stabilizacji obrazu pozwalają wydłużyć czas
otwarcia migawki nawet o 5,5 stopnia i nadal uzyskiwać najlepszą jakość
obrazów o wysokiej rozdzielczości z 50,1-megapikselowego przetwornika
aparatu.

Można także wybrać także tryb „aktywny”, który jest bardzo efektywny przy filmowaniu z ręki.

Jeśli do postprodukcji używane są programy komputerowe Sony Catalyst Browse lub Catalyst Prepare, można skorzystać z dokładnej funkcji stabilizacji obrazu, która obsługuje metadane z wbudowanego w aparat żyroskopu.

Lista cech i funkcji aparatu α1 jest znacznie dłuższa i obejmuje między
innymi:

 • reprodukcję przez łącze HDMI 16-bitowego materiału RAW na
  rejestrator zewnętrzny w celu zapewnienia maksymalnej swobody
  przetwarzania w postprodukcji,
 • cyfrowe łącze audio dodane do stopki Multi Interface (MI), aby umożliwić nagrywanie czystszego dźwięku z zgodnego
  zewnętrznego mikrofonu Sony czy odczyt indywidualny odczyt wszystkich pikseli z oversamplingiem 5,8K poprawiający rozdzielczość filmów 4K nagrywanych w trybie Super 35mm.

Sprawniejsza praca dzięki technologiom sieciowym

Aparat α1 pozwala na użycie zaawansowanych łączy pomyślanych i
skonfigurowanych dla foto- i wideoreporterów, którzy muszą jak najszybciej dostarczyć materiał zdjęciowy lub filmowy z imprezy sportowej lub innego wydarzenia. Dostępnych jest między innymi kilka funkcji do szybkiego, niezawodnego przesyłania plików.

Wbudowane łącze bezprzewodowej sieci LAN (IEEE 802.11a/b/g/n/ac) umożliwia pracę w pasmach 2,4 i 5 GHz, z niezawodną łącznością zapewnianą przez dwie anteny.

W paśmie 5 GHz obsługiwana jest także technologia MIMO 2×2,
dzięki czemu prędkość bezprzewodowej transmisji z użyciem protokołu FTP jest 3,5 razy większa niż w aparacie α9 II. Będzie to poważną zaletą dla
fotoreporterów i autorów zdjęć sportowych, w których pracy pierwszorzędne znaczenie ma szybkość dostarczenia materiału.

Zapewniono także złącze USB-C, które umożliwia szybkie przesyłanie dużych plików z obrazami do zdalnego komputera.

Sony α1 jest także wyposażony w złącze sieciowe 1000BASE-T do szybkiego, stabilnego przesyłania danych i zdalnego sterowania.

Obsługa protokołu FTPS (File Transfer Protocol over SSL/TLS) pozwala zwiększyć bezpieczeństwo danych poprzez szyfrowanie SSL lub TLS.

Oprócz formatów RAW z kompresją i bez kompresji aparat α1 pozwala
wybrać efektywny format RAW z bezstratną kompresją, która nie powoduje
żadnego pogorszenia jakości. Pojawiło się też nowe ustawienie jakości
obrazów JPEG/HEIF — „Lekka”. Po jego wybraniu zapisywane pliki są mniejsze niż przy ustawieniu „Standardowy”. Oznacza to, że pracujący pod presją czasu fotoreporterzy i fotografowie sportu mogą szybciej przesłać swoje zdjęcia.

Sony α1

W aparacie α1 obok uniwersalnego zestawu formatów RAW i JPEG dostępny jest także format HEIF (High Efficiency Image File). Zapewnia on płynne, 10-bitowe przejścia tonalne, które nadają bardziej realistyczny wygląd niebu, portretom i innym scenom, w których bardzo ważna jest delikatna, naturalna gradacja.

Uniwersalność aparatu α1 zwiększa też wbudowana funkcja
przycinania obrazu do wybranych proporcji, rozmiaru lub położenia.

Zgodność z aplikacjami, dodatkami i narzędziami

Sony α1 jest zgodny z wieloma aplikacjami, dodatkami i narzędziami:

 • Aplikacja Imaging Edge Mobile i program komputerowy Imaging Edge
  Desktop
  pozwalają w prosty sposób przesyłać pliki RAW i pliki z
  bezstratną kompresją, jak również zdalnie obsługiwać dwie funkcje systemu AF: Śledzenie dotykiem i Ostrość dotykiem.
 • Aplikacja Transfer & Tagging addon (w wersji 1.3 lub wyższej) pozwala automatycznie przekształcać notatki głosowe załączone do plików z obrazami na podpisy tekstowe oraz przesyłać pliki z urządzenia mobilnego na serwer FTP.

Do przeglądania ujęć wideo z aparatu Sony i zarządzania takimi nagraniami służą programy komputerowe Catalyst Browse i Catalyst Prepare.

Dostępne jest także narzędzie Remote Camera Tool, które pozwala zdalnie zmieniać ustawienia aparatu i sterować nim z komputera podłączonego przewodem sieci LAN.

Obejmuje ono różne ulepszenia uwzględniające potencjał aparatu α1: szybsze przesyłanie, reakcje na dotyk czy obsługę dwóch gniazd na karty pamięci i formatu HEIF.

Niezawodność i łatwa obsługa

Sony α1 ma dwa gniazda na karty pamięci. Obsługują one zarówno karty SDXC/SDHC UHS-I i UHS-II, jak i nowe karty CFexpress typu A, zwiększając ogólną pojemność oraz prędkości odczytu i zapisu.

Do zwiększenia trwałości przyczynia się obudowa ze stopu magnezu.

Aparat jest zasilany z wydajnego akumulatora Z, którego czas pracy można
wydłużyć, dodając uchwyt pionowy VG-C4EM (sprzedawany oddzielnie).
Udoskonalono funkcję usuwania pyłu, a w celu ochrony przetwornika obrazu wprowadzono funkcję zamykania migawki w momencie wyłączania zasilania.

Z kolei zabezpieczenia przed pyłem i wilgocią zwiększają niezawodność w trudnych warunkach pracy.

Aparat jest wyposażony w wytrzymałe, niezawodne złącze HDMI typu A. Obsługuje system zasilania USB PD (Power Delivery), pozwalający doprowadzić większą moc z zewnętrznego źródła. W rezultacie użytkownik może nagrywać materiał filmowy przez dłuższy czas, w minimalnym stopniu zużywając zapas energii w akumulatorze.

Zmodyfikowane menu jest prostsze w użyciu, a dzięki dotykowemu
systemowi obsługi stało się bardziej intuicyjne i szybsze w działaniu. 3-
calowy ekran LCD
o rozdzielczości około 1,44 mln pikseli obsługuje funkcje „Ostrość dotykiem” i „Śledzenie dotykiem”. Aby ułatwić dostosowanie aparatu do własnych potrzeb, pewne ustawienia zmieniają się teraz odpowiednio do wybranego trybu pracy. Może to być zaletą, gdy ustawienia przysłony, czasu otwarcia migawki i innych parametrów używane do fotografowania mają być inne niż przy filmowaniu.

Dostępność

Pełnoklatkowy aparat z wymiennymi obiektywami Sony α1 pojawi się w Europie w marcu 2021 r.