Panasonic LUMIX S5 to drugi – po LUMIXIE S1 – bezlusterkowiec z pełnoklatkową matrycą CMOS. Dowiedz się o nim więcej.

Panasonic LUMIX S5 to nowy hybrydowy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy. Łączy w sobie kompaktowe rozmiary z wysoką jakością zdjęć i filmów. Sprawdziłem, co warto o nim wiedzieć.

Z dużą matrycą

Sercem LUMIXA S5 jest pełnoklatkowy przetwornik CMOS o rozdzielczości 24,2 megapikseli.

LUMIX S5 jest wyposażony w technologię Dual Native ISO, niweluje powstawanie szumu. Technologia ta początkowo była używana w profesjonalnych kamerach kinowych VariCam marki Panasonic.

Nagrywający w 4K

Panasonic LUMIX S5 pozwala na 30 minutowe, 10-bitowe nagrywanie w jakości 4K z prędkością 60 klatek na sekundę.

Aparat umożliwia także nagrywanie bez limitu czasowego w jakości 4K z prędkością 60p/50p 4:2:2 10-bit przez wyjście HDMI oraz 8-bitowe wewnętrzne nagrywanie 4K 30p/25p 4:2:0.

Lumix S5 posiada także wiele trybów nagrywania, m.in.:

  • tryb anamorficzny,
  • nagrywanie w zwolnionym tempie
  • oraz zdjęcia interwałowe w 4K, 60 klatek na sekundę i 4K HDR.

Z technologią deep-learning i podwójną stabilizacją obrazu

Panasonic Lumix S5 wyposażony jest w technologię deep-learning. Rozpoznaje ona oczy, twarz, głowę i ciało. Umożliwia to zmianę ostrości otoczenia w czasie rzeczywistym podczas wykonywania zdjęć lub nagrywania.

Panasonic LUMIX S5

Połączenie 5-osiowej stabilizacji obrazu (I.S.) w aparacie i 2-osiowego optycznego stabilizatora obrazu (O.I.S.) w obiektywie kompensuje nawet silnie rozmycie obrazu i umożliwia dłuższy czas otwarcia migawki.

Aparat wyposażony jest też w:

  • 96-megapikselowy tryb wysokiej rozdzielczości (JPEG/RAW)
  • i funkcje składania żywego obrazu oraz HLG photo.

Z baterią o dużej pojemności

Nowa bateria o pojemności 2 200 mAh, pozwala na wykonanie 470 zdjęć, podczas używania LVF lub 1 500 zdjęć w trybie oszczędzania baterii.

LUMIX S5 posiada podwójne gniazdo kart pamięci SD. Jedno zgodne z UHS-I, a drugie z szybkim i pojemnym UHS-II (klasa wideo 90).

Z systemem L-Mount

Panasonic LUMIX S5 wyposażony jest w system L-Mount.

System L‑Mount został opracowany przez Leica Camera z myślą o zaoferowaniu klientom przyszłościowego, elastycznego, solidnego i precyzyjnego mocowania bagnetowego.

W celu zapewnienia kompatybilności z maksymalną liczbą produktów wybrano średnicę 51,6 mm, dzięki czemu L‑Mount może być stosowany nie tylko w aparatach pełnoklatkowych, ale także w aparatach z matrycami APS‑C.

Mała odległość bagnetu od matrycy (tylko 20 mm) przekłada się na małą odległość między obiektywem a matrycą, co z kolei pozwala uzyskać znacznie bardziej kompaktową konstrukcję, a więc cechę szczególnie pożądaną w segmencie obiektywów szerokokątnych.

Z szybkim i precyzyjnym autofokusem

Panasonic LUMIX S5 posiada szybki i precyzyjny autofokus, zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i nagrywania.

Panasonic LUMIX S5

Technologia DFD pozwala na wyostrzenie obiektu w 0,08 sekundy.

Niezawodny w każdej sytuacji

Panasonic LUMIX S5 jest zbudowany ze stopu magnezu. Zapewnia to odporność na zachlapanie oraz pył. Optymalne rozmieszczenie elementów rozpraszających ciepło na zewnątrz pozwala na długie użytkowanie, bez ryzyka przegrzania.

Aparat wyposażony w wizjer LVF (Live View Finder) ze współczynnikiem powiększenia 0,74x oraz w 3-calowy, dotykowy wyświetlacz LCD o proporcjach 3:2.

Aparat można ładować za pomocą prądu zmiennego lub przez USB.

Zgodność z Bluetooth 4.2 (tzw. BLE: Bluetooth Low Energy) umożliwia stałe połączenie ze smartfonem oraz tabletem, przy minimalnym zużyciu energii. Ustawienia aparatu LUMIX S5 możesz również kopiować i przesyłać bezprzewodowo do innych aparatów S5.

Akcesoria i aplikacje

Do Panasonica LUMIX S5 można podłączyć:

  • adapter mikrofonu DMW-XLR1, który pozwala na nagrywanie wysokiej jakości dźwięku stereo. Jest to idealne rozwiązanie podczas nagrywania z synchronizacją ust,
  • baterię DMW-BGS5, która pozwala na wykonanie około 940 zdjęć (podczas używania LVF) oraz 3 000 zdjęć (w trybie oszczędzania energii).

Do aparatu można także dokupić:

  • zasłonę obiektywu (DMW-RS2),
  • złącze DC (DMW-DCC17)
  • oraz statyw (DMW-SHGR1).
Panasonic LUMIX S5

Dzięki aplikacji LUMIX Tether możesz – po podłączeniu aparatu do komputera – zapisywać i wyświetlać zdjęć i filmów, a także sterować aparatem podczas użytkowania.

Dostępna jest też aplikacja dla systemów iOS oraz Android. Umożliwia ona bezprzewodowe przesyłanie zdjęć i filmów oraz sterowanie aparatem.