W 2014 r. zadebiutowała Skoda Fabia trzeciej generacji. W 2018 r. model przeszedł face lifting. Na 2021 r. producent zapowiedział czwartą odsłonę swojego miejskiego modelu. Co wiadomo o tym samochodzie?

Z tego tekstu dowiesz się:

  • kiedy pojawi się nowa Skoda Fabia,
  • na jakiej płycie podłogowej będzie zbudowana,
  • jak będzie wyglądała nowa Skoda Fabia

Według danych Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2020 r. w Polsce sprzedanych zostało 428 tysięcy nowych samochodów. Skoda, która sprzedała w Polsce 56,3 tys. samochodów, znalazła się na drugim miejscu.

Skoda Fabia
Źródło autoexpress.co.uk

Jakie były najpopularniejsze modele producenta z Mlada Boleslav? Pierwsze miejsce przypadło Octavii – 18 668 sprzedanych egzemplarzy (z czego 3 065 egzemplarzy kupili klienci indywidualni). Druga pozycja przypadła Fabii. To miejskie sprzedało się w 12 135 egzemplarzach, z czego 3 251 kupili klienci indywidualni.

Skoda Fabia – trzecia generacja

Skoda Fabia trzeciej generacji zadebiutowała w 2014 r. Auto zostało zbudowane na płycie podłogowej PQ25, z której korzystały także:

  • Skoda Rapid,
  • Audi A1,
  • Seat Ibiza
  • czy Volkswagen Polo.

Na początku 2018 r. Skoda Fabia przeszła face lifting. W jego ramach auto otrzymało m.in. nowy pas przedni pojazdu z reflektory w całości wykonanymi w technologii LED.

Przemodelowane zostały także zderzaki, w które zostały wbudowane światła do jazdy dziennej oraz atrapa chłodnicy. Zmieniona też została także deska rozdzielcza.

Skoda Fabia
Źródło autoexpress.co.uk

Przy okazji face liftingu z oferty silnikowej usunięte zostały silniki wysokoprężne.

Skoda Fabia – czwarta generacja

Skoda Fabia czwartej generacji zapowiadana jest na 2021 r. Na razie wiadomo o niej niewiele.

Czwarta odsłona Skody Fabii zostanie zapewne zbudowana na płycie podłogowej MQB A0, na której powstają m.in. Skoda Kamiq, Skoda Scala, Volkswagen Polo czy Seat Ibiza.

Oznacza to, że nowa Fabia będzie miała inne proporcje nadwozia – pod względem szerokości i zwiększonego rozstawu osi.

Skoda Fabia
Źródło autoexpress.co.uk

Jakie silniki będą napędzały nową Fabię? Tego jeszcze nie wiadomo. Z pewnością podstawową jednostką napędową będzie silnik 1.0 TSI połączony z 5- lub 6-biegową skrzynią manualną, ewentualnie – z 7-biegowym automatem DSG. Ten silnik napędza obecną generację Fabii. Pod jej maską może też pracować wolnossący silnik 1.0 MPI o mocy 60 KM. Czy znajdzie się on w nowej Fabii? Czas pokaże.

W ofercie Skody są auta z napędem hybrydowym – np. z tzw. miękką hybrydą. Czy taki napęd będzie też w nowej Fabii? Czas pokaże…

Nowa Skoda Fabia – jak będzie wyglądała?

Serwis autoexpress.co.uk pokazał kilka dni temu “szpiegowskie” zdjęcia nowej Fabii. Auto jest na nich co prawda częściowo zamaskowane, ale można zobaczyć, że:

  • Skoda Fabia czwartej generacji będzie dłuższa od obecnie sprzedawanej generacji,
  • nowa odsłona Fabii będzie miała większy rozstaw osi,
  • będzie nieco niższa (a przynajmniej tak się wydaje).
Skoda Fabia
Źródło autoexpress.co.uk

Z tyłu auta znajdą się światła, które – tak jak w innych modelach Skody – będą częściowo zachodziły na pokrywę bagażnika.

Z pewnością więcej o nowej Skodzie Fabii dowiemy się już niedługo. Czy będzie tak popularna jak obecna generacja? O tym dowiemy się za jakiś czas.