Fiat Tipo w trzybryłowym, czterodrzwiowym nadwoziu zadebiutował na rynku w 2016 r. W 2017 r. rodzina Fiata Tipo powiększyła się o hatchbacka i kombi. Październik 2020 r. przyniósł lifting modelu oraz całkiem nowego Fiata Tipo Cross. Co się zmieniło? Jakie są nowości? Sprawdziłem to dla Ciebie!

Gama nowego Fiata Tipo obejmuje 3 poziomy wyposażenia: Tipo, City Life i Life, które są dostępne jako:

 • 4-drzwiowy sedan,
 • 5-drzwiowy hatchback
 • kombi
 • oraz 5 drzwiowy Cross, dostępny w 2 poziomach wyposażenia: City Cross i Cross.

Fiat Tipo – nowy design i kolory

Design nowego Fiata Tipo został odświeżony. Samochód wygląda teraz bardziej nowocześnie, dynamicznie i elegancko. Centralnym punktem przodu auta jest zmieniony grill. Jego centralnym punktem jest nowe logo z napisem „Fiat” (Tipo jest pierwszym samochodem Fiata, na którym zostało zastosowane nowe logo).

Fiat Tipo
Fiat Tipo Citi Life

Całkowicie przeprojektowane zostały także przednie reflektory. Teraz zarówno przednie reflektory, jak i tylne światła wykonane są w technologii Full-LED. Nowe reflektory nie tylko podkreślają linię samochodu, ale także unowocześniają jego wygląd oraz zwiększają bezpieczeństwo aktywne i pasywne.

Nowy Fiat Tipo dostępny jest w dwóch nowych kolorach:

 • niebieskim – Ocean Blue
 • i pomarańczowym – Paprika Orange.

Fiat Tipo – z nowym wnętrzem

Zmienione zostało także wnętrze samochodu.

Analogowy zestaw wskaźników został zastąpiony przez w pełni konfigurowalny, 7-calowy cyfrowy wyświetlacz TFT. Dzięki niemu można kontrolować stan samochodu, multimedia i telefon.

Samochód wyposażony jest w całkowicie nowe radio UConnect 5 z ekranem dotykowym o wielkości 10,25 cala. Ekran ten po raz pierwszy został zastosowany w nowym Fiacie 500.

Fiat Tipo
Fiat Tipo Cross – wnętrze

Na centralnym panelu zastosowany został nowy układ sterowania klimatyzacją. Dodane zostały też nowe chromowane i czarne elementy wykończeniowe.

Fiat Tipo Cross

Fiat Tipo Cross to „nowy rodzinny crossover Fiata”. Samochód – w porównaniu do pozostałych wersji nadwoziowych Tipo – jest podniesiony o prawie 4 cm. Tipo Cross ma także szersze opony, co nadaje mu jeszcze bardziej solidnego wyglądu.

Fiat Tipo
Fiat Tipo Cross

Dodatkowe elementy wykończeniowe (m.in. nadkola boczne, listwy progowe czy osłony zderzaka), nadają autu bardziej solidny i muskularny wygląd. We Fiacie Tipo Cross dostępne są też relingi dachowe, które dotychczas dostępne były tylko w wersji Tipo kombi.

Fiat Tipo – z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa

Nowy Fiat Tipo został odświeżony nie tylko pod względem stylu i designu, ale również technologii. Plasuje go to w czołówce segmentu C.
Nowy Tipo jest wyposażony w szeroką gamę najnowszych systemów wspomagania kierowcy:

 • system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition), aby określić maksymalną dozwoloną prędkość,
 • inteligentny asystent prędkości (Intelligent Speed Assist), który zaleca kierowcy przestrzeganie ograniczenia prędkości,
 • system kontroli pasa ruchu (Lane Control), pomagający utrzymać auto na swoim pasie ruchu, pod warunkiem prawidłowego wykrycia oznaczeń na drodze,
 • system zmęczenia kierowcy (Attention Assist), wspomagający kierowcę w trakcie długiej i monotonnej jazdy, zalecając zrobienie przerwy, gdy kierowca jest zbyt zmęczony, aby kontynuować podróż,
 • Adaptacyjne światła drogowe (Adaptive High Beam), zapewniające lepszą widoczność podczas jazdy nocą, poprzez automatyczne włączanie świateł drogowych, gdy przeciwległa jezdnia jest pusta,
 • System martwego pola (Blind Spot Assist), system wykrywający za pomocą czujników ultradźwiękowych pojazdy znajdujące się w martwym polu i wyświetlający ostrzeżenie na odpowiednim lusterku bocznym,
 • przednie czujniki parkowania, system Keyless Entry/Go i bezprzewodowa ładowarka do bezprzewodowego ładowania smartfona. Prawdziwy przypływ mocy: szybka ładowarka o mocy 15 W, trzykrotnie większej niż w najlepszych smartfonach.

Z nowym systemem multimedialnym

Fiat Tipo jest pierwszym samochodem FCA od czasu nowej 500, który został wyposażony w system UConnect 5 piątej generacji, platformę łączności zaprojektowaną z myślą o przyszłości, dostępny z ekranem o przekątnej 10,25 cala.

UConnect5
Fiat Tipo – system UConnect5

Uconnect 5 wyposażony jest w bezprzewodowy Apple CarPlay i Android Auto.

W nowym Fiacie Tipo można połączyć przez Bluetooth jednocześnie dwa telefony. Możesz na przykład zarówno z telefonu służbowego, jak i prywatnego, obsługując jednocześnie połączenia przychodzące i wychodzące, bez konieczności „przełączania” z jednego połączenia na drugie.

Wszystkie elementy sterujące w kabinie pasażerskiej są podświetlane na biało. Pasażerowie jadący na tylnym siedzeniu mają do dyspozycji port USB dla tylnej kanapy.

Fiat Tipo – z nowymi silnikami

Gama silników nowego Fiata Tipo została całkowicie odświeżona. W momencie premiery model będzie dostępny z silnikiem benzynowym 1.0 GSE T3 i wysokoprężnym 1.6 Multijet.

Fiat Tipo - nowe logo
Nowe logo Fiat

Silnik benzynowy

Nowy Fiat Tipo będzie dostępny z nowym silnikiem benzynowym 1.0 GSE T3 o mocy 100 KM. Nowy trzycylindrowy silnik zapewnia maksymalny moment obrotowy wynoszący 190 Nm przy zaledwie 1500 obr./min.

Nowa jednostka należy do rodziny silników FireFly Turbo. Jest to najbardziej wydajna i najnowocześniejsza wersja zapewniająca doskonałe osiągi, charakteryzująca się znacznie niższym zużyciem paliwa i niższą emisją CO2.

Fiat Tipo Life
Fiat Tipo Life

Skrzynia biegów została skalibrowana tak, aby zapewnić maksymalną dynamikę w ruchu miejskim i najlepszy komfort podczas jazdy na autostradzie, utrzymując silnik na wyższych obrotach (do 3 200 obr./min), przy stałej prędkości jazdy na poziomie 130 km/h.

Silniki Diesla

Silniki wysokoprężne Multijet są zgodne z normą Euro 6D Final. Dostępne są w dwóch poziomach mocy: 95 i 130 KM (poprzednio 120 KM).

Pakiet D-Fence by Mopar

Fiat Tipo może być na zamówienie wyposażony w nowy Pakiet ochronny D-Fence by Mopar, składający się z trzech urządzeń zapewniających optymalną higienę samochodu:

 • filtra, który zatrzymuje zanieczyszczenia przedostające się do samochodu z zewnątrz, blokuje drobne cząsteczki i pochłania 100% alergenów a także zmniejsza o 98% tworzenie się pleśni i bakterii;
 • oczyszczacz powietrza, który umieszczany jest w kabinie samochodu i który odfiltrowuje mikrocząsteczki, jak pyłki lub bakterie;
 • lampę UV, która dezynfekuje wszystkie najczęściej dotykane elementy w kabinie samochodu, takie jak kierownica, gałka dźwigni zmiany biegów i fotele.

Od momentu swojej premiery, Fiat Tipo stał się jednym z najbardziej nagradzanych modeli w swoim segmencie we Włoszech i w całej Europie. Przyczynił się też do wzrostu sprzedaży modeli Fiata. Fiat Tipo jest również jednym z najbardziej globalnych modeli w gamie marki. Ponad 70% samochodów sprzedawanych jest poza granicami Włoch.
Od chwili wprowadzenia modelu na rynek sprzedano łącznie 670 000 samochodów, osiągając największy udział w rynku poza Włochami w 2019 r.